Hlavní navigace

Nejste si jistí, jestli jste měli COVID-19? Zjistí to testy na protilátky proti koronaviru

5. 1. 2021

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz / Karel Choc
Prodělal jsem koronavirus? Jak dlouho po nemoci mě bude chránit moje imunita? A když jsem naočkovaný, jak silná je moje ochrana? Otázek je mnoho – některé odpovědi dají testy na hladinu protilátek. Vyzkoušeli jsme je – a požádali lékaře o jejich interpretaci.

Mnoho lidí už nemoc COVID-19 prodělalo s většími či menšími příznaky. Mnoho z nás o tom ale nemusí vědět. Co všechno a s jakou přesností zjistí krevní testy na protilátky? Navštívili jsme jedno z míst, kde je možné tyto testy absolvovat.

Nástup nemoci a tvorba protilátek

Podrobné krevní testy protilátek proti SARS-CoV-2 pokrývají celou oblast jejich vývoje včetně časné fáze – testy tedy zjistí nákazu už pár dní po jejím vypuknutí.

„Poskytujeme celé spektrum, neunikne nám ani časná fáze vývoje protilátek proti SARS-CoV-2,“ vysvětluje odborný ředitel EUC Laboratoří Petr Podroužek.

Po infekci virem, např. SARS-CoV-2, se jednotlivé třídy protilátek tvoří postupně. Jak přesně, vysvětluje následující přehled.

Kdy se tvoří a mizí protilátky

Protilátky třídy IgA

 • Mohou se objevit již 3. den, většinou ale až po 5. dni od nástupu příznaků onemocnění.
 • Tyto protilátky jsou charakteristické pro slizniční imunitu, a právě sliznice jsou vstupní branou pro respirační infekce – tedy i SARS-CoV-2.
 • Tyto protilátky vymizí většinou do 20.–30. dne od nástupu příznaků.

Protilátky třídy IgM

 • Objeví se asi po 8–11 dnech od nástupu příznaků onemocnění.
 • Vymizí většinou do 30.–50. dne od nástupu příznaků.

Protilátky třídy IgG

 • Ukazují na prodělanou infekci.
 • Tvoří se za 2–3 týdny po prvních příznacích onemocnění.
 • Přetrvávají v krvi několik měsíců, celková doba přetrvávání těchto protilátek je předmětem řady současných studií.

Měli jste koronavirus a nevěděli jste o tom?

Přesné testy nám pomohou zjistit, zda jsme nemoc prodělali. „EUC Laboratoře dělají celé spektrum protilátek proti SARS-CoV-2 metodou ELISA, v případě zájmu provádíme též i vyšetření protilátek pouze ve třídě IgG,“ upřesňuje možnosti Petr Podroužek.

O testy na protilátky proti COVID-19 je podle lékaře obecně v současnosti značný zájem, který bude zřejmě pokračovat:

„Navíc předpokládám další zvýšení zájmu o vyšetřování protilátek v souvislosti se zahájením očkování proti SARS-CoV-2. Lidé si budou chtít ověřit, zda se jim protilátky vytvořily v dostatečném množství a zda lze předpokládat dostatečnou ochranu.“

Imunita po prodělání COVID-19?

Typická je otázka: „Jak dlouho mi vydrží imunita po prodělání nemoci?“ 

Podle Petra Podroužka však dosud zůstává nezodpovězená:

„Zatím není zjištěno, jak dlouho trvá imunita proti nákaze virem SARS-CoV-2. Byly zaznamenány i případy, kdy se po infekci virem u některých osob protilátky nevytvořily.“

Vzhledem k faktu, že zatím nikdo dosud neví, jak dlouho jsme před nemocí chráněni po jejím prodělání, bude zájem o testy určitě přetrvávat.

K dispozici navíc budou různé typy očkovacích látek od konkrétních výrobců. A lze předpokládat, že si lidé budou chtít ověřit, zda a jak dlouho ochrana daná očkováním trvá.

Galerie: Odběr krve na protilátky proti COVID-19

O testech protilátek na COVID-19

 • Testy protilátek provádějí různá odběrová pracoviště v ČR.
 • Jsou určené pro samoplátce a prozradí, zda jste infekci COVID-19 už prodělali třeba i bezpříznakově.
 • Testy jsou v různých variantách podle typů protilátek, které odhalují.
 • Cenové relace se pohybují od několika set korun výše.

Co vám řekne výsledek testu na protilátky

Testy na protilátky probíhají jako klasický odběr krve, není ani nutné být nalačno. Výsledek jsem obdržela druhý den a pozitivita či negativita v jednotlivých třídách imunoglobulinů byla uvedena ve výsledkovém listu. Všechny třídy protilátek byly negativní, což značí, že jsem „vysoce pravděpodobně neprodělala onemocnění“.

Z laboratoří přijde výsledek elektronicky jako stručná zpráva. Pokud není takto jednoduchý a jasný, následuje konzultace s lékařem.

„Pokud by byly pozitivní pouze IgA protilátky a IgG negativní, bylo by vhodné s odstupem asi čtrnácti dní prověřit následně pozitivitu IgG protilátek,“ doplňuje Petr Podroužek.

Na EUC klinikách navíc dělají testy na protilátky proti SARS-CoV-2 v kombinaci s měřením hladiny vitamínu D. Ta totiž napoví mnohé o naší imunitě, a do jisté míry tedy i o riziku nakažení koronavirem. Podrobněji se této problematice věnujeme v souvisejícím článku.

Odborná spolupráce:

MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Odborný ředitel EUC Laboratoří.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).