Hlavní navigace

COVID-19, nebo jarní alergie? V čem se podobají a liší jejich příznaky

14. 4. 2020

Sdílet

 Autor: Photo by Brittany Colette on Unsplash, podle licence: Public domain
Zvyšující se počet teplých dnů přináší také vyšší množství alergenů ve vzduchu. Problém je, že alergie vyvolává částečně podobné problémy, jako může mít nákaza koronavirem a nemoc COVID-19. Alergologové vysvětlují, jak je rozeznat.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo materiál, v němž veřejnosti radí, jak rozlišit nákazu COVID-19 a přicházející jarní alergie. Není to snadné, uvádějí odborníci.

Co se dozvíte v článku
  1. Příznaky COVID-19 a alergie mohou být podobné
  2. Varování, že nejde o alergii
  3. Doporučení, jak postupovat
  4. Alergie a imunita
  5. Nejsem alergik, ale mám příznaky…

Příznaky COVID-19 a alergie mohou být podobné

Rozlišit od sebe příznaky alergie či nákazy COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus, není tak úplně jednoduché. Ucpaný nos, rýma, porucha čichu, dráždivý kašel až dušnost – to všechno jsou příznaky doprovázející oba problémy.

Čím se liší? V případě alergie se u nemocných obvykle nevyskytuje horečka, ta ale nebývá někdy ani u nemocných COVID-19.

Podobné je to také s bolestmi kloubů či únavou, která je spíše typická u nákazy virem. Únava sice může být i průvodním projevem alergie, ale pokud je alergik správně léčen, není zdaleka tak výrazná.

Varování, že nejde o alergii

Co by tedy mělo alergika varovat, že nejde jen o projevy alergie? Zejména pokud má vyšší teplotu a bolesti kloubů.

Varováním by mělo být i to, že problémy se projevují trochu jinak než v uplynulých letech. Zpozornět by měl alergik i ve chvíli, kdy mu nepomáhá léčba, která mu normálně uleví. To se sice děje často, protože alergie se rozvíjí, projevy se mohou meziročně měnit, ale nemocný by měl zbystřit, že možná není něco v pořádku, uvádějí odborníci.

Doporučení, jak postupovat

Důležité každopádně je, aby alergici dodržovali všechna doporučení lékaře, pak by měly problémy rychle ustoupit.

Léčbu je třeba zahájit včas, ne až ve chvíli, kdy nastanou problémy. To platí zvláště pro astmatiky, kterým jinak hrozí postižení plic. A postižené plíce jsou rozhodně rizikem nejen při případné nákaze COVID-19.

Informace o COVID-19 na jednom místě

Onemocněni COVID-19 způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, jehož epidemie vypukla na konci roku 2019 v Číně, v březnu 2020 byla WHO byla prohlášena za pandemii. Všechny naše texty ke koronaviru a COVID-19 najdete zde.

Alergie a imunita

Pokud jste alergik a správně se léčíte, nemusíte se bát, že by obranyschopnost těla byla nějak výrazně snížena, uklidňují lékaři.

Jestliže alergie není zcela pod kontrolou, pak je třeba se na to zaměřit. V těle totiž jinak hrozí zánět, který může stav nakaženého výrazně zhoršit.

Pro zvýšení imunity stačí pár na první pohled banálních, ale důležitých věcí. Jíst dostatek vitaminů a celkově vyváženou stravu se všemi potřebnými živinami. Zkusit se méně stresovat, protože stres výrazně snižuje schopnost obrany proti infekcím.

Začínají slunečné dny, tak i sluníčko může pomoci. Když nemůžeme ven, alespoň si dejte kávu na balkoně a také nezapomínejte na větrání.

Nejsem alergik, ale mám příznaky…

Ani to nutně neznamená, že jste onemocněli COVID-19. Alergie se může vyskytnout v každém věku, je tedy možné, že se to stane zrovna letos a vy ji budete považovat za nákazu COVID-19. Jak již bylo řečeno výše, odlišit ji není snadné.

Zkuste se poradit se svým praktickým lékařem, který vás zná a většinu léků na alergii může i předepisovat. K lékaři je vždy lépe nechodit rovnou, ale předem zavolat a domluvit se na dalším postupu, někde jsou ordinace zavřené.

Část léků (antihistaminika) je také možné koupit volně bez lékařského předpisu, podle odborníků nic nezkazíte, pokud vyzkoušíte, zda vám jako první pomoc některý nepomůže.

Pro všechny pak platí, že v případě přetrvávajícího podezření na onemocnění COVID-19 je třeba postupovat podle aktuálních pokynů na webu ministerstva zdravotnictví.

Odborná garance:

MUDr. Helena Posová, CSc.

Primářka Klinické imunologie a alergologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Zdroj: MZ ČR Koronavirus.mzcr.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).