Hlavní navigace

Chronicky nemocní se nově mohou očkovat proti covidu-19: jak na to?

23. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Očkovací místa nebo ordinace praktických lékařů se nově otvírají i osobám s chronickým onemocněním. Jak bude možné se od 24. 3. registrovat?

Osoby s chronickým onemocněním nebo zdravotním stavem s vysokým rizikem těžkého průběhu COVID-19 budou k registraci očkování v centrálním systému potřebovat unikátní kód. Získají ho u svého specialisty. I pro ně také platí možnost nechat se očkovat u svého praktického lékaře.

Očkování ve dvou fázích

„K aktuálně očkovaným osobám nad sedmdesát let přibydou od 24. března také osoby s chronickým onemocněním, a to na základě posouzení zdravotního stavu ošetřujícím lékařem. Podobně jako v jiných státech i v České republice proběhne očkování chronických pacientů ve dvou fázích. Nejdříve budou očkováni ti, kteří jsou onemocněním COVID-19 s ohledem na svůj zdravotní stav nejvíce ohroženi a jsou nejčastěji hospitalizováni s těžkým průběhem nemoci na JIP/ARO odděleních nemocnic. S vyšší dostupností očkovací látky se pak možnost registrace otevře dalším skupinám,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Jak bude probíhat registrace

Registrace chronicky nemocných bude probíhat podobně jako u všech ostatních, změna bude jediná – do systému potřebují unikátní kód. Ten bude mít omezenou platnost do 30. dubna 2021. Kód je určen pouze pacientovi a je zakázáno jej předávat nebo sdělovat jakékoli jiné osobě. Pacienti ho získají u svého lékaře. Dále bude postup u registrace stejný jako u všech ostatních. Na očkovacím místě pak pacienti svůj stav prokážou lékařskou zprávou od specialisty.

Kde se registrovat k vakcinaci v očkovacím centru

Stále také platí možnost kontaktovat svého praktického lékaře a nechat se očkovat u něj – u svých pacientů posoudí míru rizika a podle toho přidá v očkování prioritu. Praktikovi stačí zavolat, pacient se tak neregistruje v centrálním systému.

Kde se mohou nechat očkovat chronicky nemocní

  • V očkovacích centrech po celé republice.
  • U svých praktických lékařů.
  • Ve vybraných centrech vysoce specializované péče.

Kdo má nově na očkování nárok

Očkování bude nově možné například pro pacienty s komplikovanou cukrovkou, obezitou, závažným dlouhodobým onemocněním plic, ledvin, srdce nebo jater. Očkovat bude také možné onkologicky nemocné či pacienty po transplantaci.

Seznam diagnóz a zdravotních stavů s vysokým rizikem těžkého průběhu COVID-19 je k dispozici na webu ministerstva.

Byl vytvořen Klinickou skupinou COVID MZ na základě doporučení Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, Institutu Roberta Kocha a na základě souhrnných dat ÚZIS o osobách s COVID-19 hospitalizovaných na JIP/ARO. Bližší popis onemocnění či zdravotního stavu, který je důvodem k přednostnímu očkování v této fázi, byl sestaven příslušnými odbornými společnostmi České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a České kardiologické společnosti.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).