Hlavní navigace

Léky na český eRecept v mobilu si vyzvednete i v Chorvatsku. Jde to ve více než tisícovce lékáren

28. 6. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Značná část chorvatských lékáren již přijímá české eRecepty, oznámil lékový ústav. Dosud bylo možné si v zahraničí vyzvednou léky jen s papírovým předpisem, nyní to jde v Chorvatsku a Polsku i s kódem v mobilu či e-mailu. Výhodou je, že elektronizace umožňuje lékařům předepisovat léky na dálku.

Jste na dovolené a v zahraničí, ale zastihnou vás či vaše děti zdravotní potíže, které by šlo vyřešit bez návštěvy lékaře, nikoliv ovšem bez léku na recept. Dříve jste se v zahraničí bez českého receptu na papíře neobešli, nyní to v Polsku a Chorvatsku ale funguje jinak.

Obě tyto země vstoupily spolu s ČR do režimu tzv. přeshraničního eReceptu, což znamená, že lékárny těchto tří zemí dokážou přijímat i zahraniční recepty v elektronické podobě. Tedy ve formě čárového kódu. A ten lékař může poslat pacientovi, na rozdíl od papírového předpisu, i na dálku. Třeba ve formě SMS do mobilu nebo e-mailem.

Co se dozvíte v článku
 1. Od kdy a kde výměna funguje
 2. Seznam zahraničních lékáren
 3. Jak systém funguje
 4. Jak vyřešíte potíže
 5. Další země se připravují

Od kdy a kde výměna funguje

V Polsku systém přeshraničního eReceptu funguje od 12. června 2023 a znamená, že některé polské lékárny přijímají české eRecepty a některé české lékárny zase ty polské.

Chorvatsko se do systému spolu s ČR zapojilo na konci června. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), jenž chod eReceptu zajišťuje a spravuje třeba i úložiště dat, oznámil spuštění služby ve středu 28. června 2023. S dodatkem, že zatím přijímají české eRecepty jen chorvatské lékárny. Naopak, tedy příjem chorvatských receptů v těch českých, bude fungovat v dohledné době, neboť úřady dokončují ještě některé povinné kroky.

V Polsku už si vyzvednete léky na český eRecept. Chce to trpělivost a peněženku Přečtěte si také:

V Polsku už si vyzvednete léky na český eRecept. Chce to trpělivost a peněženku

SÚKL ve středu zároveň zveřejnil odkazy na soupisy polských a chorvatských lékáren, které české eRecepty již přijímají. Jde o důležitou informaci, protože zapojení do přeshraniční výměny eReceptů je pro lékárny dobrovolné, proto služba nemusí být dostupná ve všech.

Než proto v Polsku či Chorvatsku vyrazíte pro léky jen s elektronickým kódem, ověřte si online, do které lékárny zajet.

Seznam zahraničních lékáren

které přijímají české eRecepty

 • Soupis chorvatských lékáren najdete zde. 
  Jde o tabulku, v níž jsou uvedeny všechny lékárny přijímající eRecepty z ČR.
 • Soupis polských lékáren je zveřejněn zde. 
  V tomto případě jde o interaktivní vyhledávač, kde musíte znát název léku i svoji polohu. SÚKL upozorňuje, že tento vyhledávač primárně slouží pacientům k rezervaci léků. „Na základě informací od polské strany by uvedené lékárny měly umět vydat i zahraniční eRecepty. Doporučujeme si tuto informaci vždy ověřit,“ upozorňuje SÚKL na webu epreskripce.cz, který je věnovaný fungování eReceptů.

Oba seznamy jsou proměnlivé. Zejména v Polsku se očekává, že počet lékáren přijímající přeshraniční eRecept bude ještě narůstat. Pro Polsko je totiž systém novinkou, zatímco Chorvatsko jej používá již od roku 2022.

„Aktuálně je na seznamu 1340 chorvatských lékáren, kde je možné uplatnit český eRecept. Lékárny jsou i ve městech, která Češi ze svých cest dobře znají, a to například Záhřeb, Split, Dubrovník, Zadar a další. Pokud si tedy budeme potřebovat v Chorvatsku vyzvednout léky na eRecept, není potřeba namátkově zkoušet, ve které lékárně nám je vydají, ale stačí nahlédnout do tabulky zveřejněné na našem webu,“ upozorňuje Irena Storová, ředitelka SÚKL.

Dodává také to, že první dny přeshraničního eReceptu mezi ČR a Polskem ukázaly, že systém je plně funkční, protože některé české eRecepty již byly úspěšně uplatněné v polských lékárnách.

Jak systém funguje

O tom, jak přeshraniční výměna eReceptů funguje, jsme psali již v několika textech v minulosti. 

V Chorvatsku už si budete moci vyzvednout léky v lékárně s e-receptem z Česka Přečtěte si také:

V Chorvatsku už si budete moci vyzvednout léky v lékárně s e-receptem z Česka

Stručně lze připomenout, že k vyzvednutí českého eReceptu v Polsku či Chorvatsku kromě receptového kódu budete potřebovat ještě doklad totožnosti (pas, občanský průkaz) a peníze, protože lék si musíte uhradit sami. A to i v případě, že jde o lék v ČR hrazený ze zdravotního pojištění.

Po návratu do České republiky ovšem můžete s dokladem o zaplacení požádat svoji zdravotní pojišťovnu o zpětné proplacení ceny zahraničního léku. Musíte ale počítat s několikatýdenními lhůtami pro správní řízení a také s tím, že nemusíte od pojišťovny dostat celou vynaloženou částku. Pojišťovna totiž vždy přihlíží k tomu, kolik by za lék zaplatila v ČR. Pokud je v zahraničí částka vyšší, proplatí jen tu tuzemskou.

Pacient musí také počítat s tím, že lékárník mu vydá lék s jiným názvem, než na který je zvyklý z Česka. V zahraničí se totiž obchodní názvy léčiv často liší. Nicméně mělo by jít vždy o lék se stejnou účinnou látkou. Zahraniční lékárník má prostřednictvím systému kompletní informace o účinných látkách, formě, množství a dávkování tak, aby mohl spolehlivě posoudit, jaký lék vydat.

Lék také bude mít cizojazyčný příbalový leták, proto je vhodné dávkování zkonzultovat přímo s lékárníkem. Nebo si zkusit vyhledat český ekvivalent příbalového letáku na webu SÚKL. Pokud ale lék není i na českém trhu, příbalovou informaci v češtině nejspíš nenajdete.

Jak vyřešíte potíže

V případě, že pacient bude mít problém si lék v zahraniční lékárně zapojené do přeshraničního eReceptu vyzvednout, SÚKL prostřednictvím stránky epreskripce.cz radí využít pomoc po telefonu, e-mailu nebo přes helpdesk.

Při komunikaci je nutné uvést zemi, ve níž problém nastal, identifikační údaje pacienta, na nějž byl eRecept předepsán (identifikační doklad), identifikátor eReceptu a popis problému.

I po zavedení přeshraničního eReceptu zůstává zachována možnost vyzvednout si lék v zahraniční s pomocí papírového předpisu. Ten by měli akceptovat v jakékoliv zahraniční lékárně.

Další země se připravují

Polsko a Chorvatsko nejsou jediné země, jež se na zapojení do přeshraničního eReceptu připravily. Postupně by vyzvedávání českých eReceptů mělo fungovat také v lékárnách ve Finsku, Estonsku, Portugalsku a Španělsku. O jejich zapojení bude SÚKL, a tedy i Vitalia.cz, vždy informovat.

První kroky ke spuštění přeshraniční preskripce už podniklo také Řecko, Irsko, Maďarsko, Lotyšsko, Itálie, Litva a Kypr.

Využijete možnost přeshraničního eReceptu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).