Hlavní navigace

Chodíte spát s mokrou hlavou? Vadí to vlasům i kůži

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Po náročném dnu není nic příjemnějšího než pořádná horká sprcha nebo se naložit do vany. Mnohým z nás se po takové relaxaci začnou klížit oči a jdeme se uložit ke spánku, leckdy ještě s mokrými či vlhkými vlasy.

Jenže pozor – právě tím si můžeme zadělávat na potíže, jak varují odborníci. Hrozí nejen svědění pokožky hlavy, ale dokonce i lupy a padání vlasů.

Jako byste hodili mokrý ručník do kouta koupelny…

Rána bývají v mnoha rodinách hektická. V rychlosti se připravuje snídaně, vypravují děti do školy, hledají ztracené klíče od auta a na nějaké mytí a foukání vlasů už obvykle nezbývá čas. Řada lidí se tak k těmto úkonům dostane až k večeru, kdy se chystá jít spát. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, kdyby si ale před ulehnutím do postele vlasy alespoň částečně prosušili. Jinak si totiž zadělávají na lupy i plísně.

„Problém, který vzniká, jakmile jdete spát s mokrými vlasy, se netýká ani tak vlasů samotných, jako právě pokožky hlavy. Je to stejné, jako kdybyste po sprše hodili zmuchlaný mokrý ručník do kouta v koupelně. Jak asi bude vypadat ráno? To samé se děje s vlasovou pokožkou, přibližuje senior kadeřník Tomáš Dombrovský, který je manažerem plzeňské pobočky Libor Šula The Salon.

Podle něj během noci vlhká pokožka nedýchá a zapařuje se. „Vytváříte si tím ideální prostředí pro vznik různých mikroorganismů, kvůli kterým se mohou například začít tvořit lupy, můžete mít problém se svěděním nebo citlivostí vlasové pokožky nebo tím můžete přispět ke zvýšenému padání vlasů, popsal specialista.

Experti: Pozor na ekzém či astma

Ještě více by si na to prý měli dávat pozor lidé, kteří trpí ve vlasech ekzémy, jako je třeba seboroická dermatitida. „Pro lidi, kteří již trpí nějakým problémem vlasové pokožky, platí vše zmíněné dvojnásob. Stejně tak se tento problém násobí u jedinců s velmi hustými vlasy. Vždy říkám svým klientům, že když je nejhůř, ať si aspoň vyfoukají vlasy po umytí u pokožky hlavy a nechají doschnout pouze konce,“ nabádá Tomáš Dombrovský. Je dobré si také uvědomit, že mokrý vlas bývá dost křehký, snadno si ho tak třením o polštář poškodíte.

Jeho slova potvrzuje i kadeřník Petr ze salonu René Olivier. „Po umytí je vhodnější vlasy vysušit fénem nebo nechat přirozeně uschnout. Povrch vlasů, který se nazývá kutikula, je sice v případě použití kondicionéru uzavřen, ale i tak by mohlo dojít kontaktem s polštářem k zacuchání. Navíc se zapařením vlasové pokožky může vyskytnout vyrážka či následně i ekzém,“ popisuje. Podle něj může celou situaci zhoršit také nevhodný povlak polštáře, který bude zapařenou pokožku dráždit pracím práškem nebo aviváží.

Povlaky ze syntetických materiálů mají navíc tendence vyvolávat alergie či astma kvůli mikroskopickým houbám a plísním, které se v nich snadno tvoří, o to víc, pokud jim poskytnete vlhké prostředí.

Chřipky ani bolení hlavy se bát nemusíme?

Ne všechna varování ohledně vlhkých vlasů jsou ale pravdivá. Traduje se například, že spánek s mokrou hlavou může vyvolat chřipku. To je ale podle odborníků jen mýtus, chřipka je virové onemocnění, které si rozhodně nepřivodíte tím, že někde prochladnete. Musíte se setkat s přenašečem viru. „Ta myšlenka, že dostanete chřipku, když budete v chladu a vlhku, je už tak trochu starý folklor. Už dávno to bylo vyvrácené, i když je pravda, že chřipka se skutečně více vyskytuje během zimních měsíců. To je ale dané způsobem, jakým se respirační viry šíří a množí,“ popsal například William Schaffner, profesor medicíny z Vanderbiltovy univerzity v USA. K podobným zmatečným tvrzením dochází ovšem také tím, že mnoho lidí zaměňuje chřipku s nachlazením a rýmou – druhé zmíněné si lze skutečně s mokrou hlavou v průvanu „uhnat“.

Dohady panují rovněž okolo toho, zda spánek s nevysušenými vlasy může způsobovat bolesti hlavy až migrénu. V této otázce se oslovení kadeřníci neshodnou – zatímco Petr potvrzuje, že podle jeho zkušeností podobný postup skutečně k bolehlavu vede, Dombrovský to označuje spíše za mýtus. „Myslím si, že to je opravdu jen pověra. Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal u sebe a ani u svých klientů,“ okomentoval. Spojitost zatím neprokázala ani žádná lékařská studie.

Autor článku

Pracovala jako redaktorka i editorka pro řadu celostátních deníků a zájmových webů. Dnes píše na volné noze o tématech, která jsou jí nejbližší – o zdraví a sociální problematice. Vystudovala Mediální studia UK a Podnikohospodářskou fakultu VŠE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).