Hlavní navigace

Cherry rajčata jsou sladší, salátová šťavnatější. Která a jak využít v kuchyni?

20. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Čerstvě utrženo
Jsou lepší velká salátová rajčata, nebo malé cherry varianty? K čemu se hodí rajčata na větvičce? Která obsahují víc šťávy a která mají výraznější chuť? A proč jíst syrová rajčata s trochou tuku?

V „rajčatové“ nabídce supermarketů se zákazník občas hůř orientuje. Pokud nemá být jediným vodítkem cena, často je volba nejoblíbenější zeleniny těžká. Jedno rajče je totiž vhodné „jen tak do ruky“ a jiné třeba na rajskou. Pěstitelé z družstva Čerstvě utrženo dodávají do obchodů pět druhů rajčat. A společně s výživovou poradkyní mají ty nejlepší tipy, jak které rajče využít v kuchyni.

Češi kupují česká rajčata. Konečně

Jednoduše se dají rajčata rozdělit na „velká“ – tedy salátová – a cherry varianty, kterých je nespočet. O jaká rajčata mají Češi největší zájem? Podle sales manažera Čerstvě utrženo Luďka Dvořáka už především o ta česká:

„Z logiky věci už zákazníci vědí, že taková rajčata jsou prostě čerstvější, chutnější a bohatší na vitamíny, neboť neputují na pulty obchodů řadu dnů z různých koutů Evropy či Afriky a nemusí uměle dozrávat po cestě v kamionech či k tomu určených kontejnerech.“

Ze strany velkých řetězců pak Luďka Dvořáka těší i další pozitivní trend z poslední doby a to je tzv. model váženého prodeje. 

„Prostě ať si zákazník koupí, kolik chce našich rajčat, za jejich kvalitu se nestydíme, a nemusíme je tudíž ‚zavírat‘ do jakýchkoliv obalů,“ dodává.

Cherry versus salátové

Někdo řeší slevu, jiný k rajčatům přivoní, další má raději nejtmavší červený odstín. Obvykle nám při výběru nezbývá, než využít „dojmu“ a smyslů. Existuje nejlepší rajče?

Nedá se říct, že by bylo některé rajče lepší než to druhé, pro každé je typické něco jiného. Menší cherry rajčátka mají o něco výraznější chuť než větší salátová rajčata, ta jsou na druhou stranu krásně šťavnatá a vhodná k tepelné úpravě,“ má první vodítko k výběru Nikola Preťová z Čerstvě utrženo. „Obecně se ale dá říct, že menší cherry rajčátka lidé upřednostňují k přímé konzumaci – do salátů, na chleba s máslem nebo jen tak samotná. Ani tak ale nešlápnete vedle, pokud se z nich rozhodnete něco vařit.“

Kdo na to jde vědecky, může řešit odrůdy:

„Čím starší odrůda, tím lepší je chuť rajčat,“ má svůj tip výživová poradkyně Hana Střítecká. „Odrůdy z 19. století tak hravě strčí do kapsy většinu moderních. V anglicky mluvících zemích jsou tyto staré odrůdy známé jako ‚heirloom tomatoes‘.“

Chcete co nejsladší rajčata? Pak volte ta malá

Velká i malá, hlavně zralá – to je hlavní heslo pro výběr jakýchkoliv rajčat.

„Chuť a vůně rajčat je samozřejmě výraznější, když se rajčata sbírají uzrálá,“ popisuje Nikola Preťová s tím, že obecně se dá říci: čím menší rajče, tím sladší chuť. „Mezi naše nejsladší odrůdy patří Hranáček a Medunka, i Nelinka a Strabena jsou ale sladké a mezi lidmi oblíbené.“

Na změnu chuti u rajčat, která nedozrají na keři, upozorňuje i Hana Střítecká: „Spíš než velikost odrůdy je zajímavější její ‚ranost‘, protože pak hrozí, že rajčata nedozrají, ale pouze ‚dojdou‘ už mimo keř. To znamená, že se sice vybarví, ale rozhodně už nebudou mít tak plnou chuť ani obsah zdraví prospěšných látek.“

Rajčata v kuchyni

  • Cherry rajčata mají výraznější chuť, nerozvaří se brzy. Používáme je především ve studené kuchyni, u vaření se hodí do špaget, slaných koláčů nebo zapékaných jídel.
  • Salátová („velká“) rajčata jsou šťavnatější. Hodí se především do omáček, kečupů, vaření s nimi vyjde levněji.

Galerie: Rajčata a jejich využití v kuchyni

Rajčata na větvičce: nejlepší na gril

Čím dál více se v obchodech objevují rajčata na větvičce. Esteticky to působí dobře a „čerstvě“. Na otázku, zda pak rajčata déle vydrží, má Nikola Preťová tuto odpověď:

„Jediné cherry rajče, které prodáváme na volno a bez větvičky, je Hranáček. U něj ale máme vyzkoušené, že vydrží porovnatelně dlouho jako rajčata na větvičce. Je to nejoblíbenější odrůda u dětí, jí ho často jen tak samotné,“ říká Nikola Preťová.

Větvička je podle ní praktická třeba pro grilování – plody drží hezky spolu a nemusíme je „honit“ po celém grilu. A tato úprava je čím dál oblíbenější:

„U grilování musíme počítat s tím, že se ztratí část vody, vitamínů a enzymů. Ale lépe se zpřístupní antioxidant lykopen – tedy pokud rajčata nepřipálíme. Není ale důvod, proč by se na grilu zpracovávat nemohla,“ komentuje Hana Střítecká.

Syrová rajčata připravte nejlépe s tukem

Chuť syrových rajčat někdo miluje, jiný rajče nesní. Často s ním v syrovém stavu mívají problém malé děti, které ale naopak milují třeba rajskou omáčku nebo špagety s rajčatovým základem. 

„V syrovém stavu rajče obsahuje vysoké množství enzymů, antioxidantů, tepelně nestabilních vitamínů a vody. Kromě ve vodě rozpustných vitamínů rajčata obsahují i v tuku rozpustné. Takže při konzumaci za syrova radím přidat trochu tuku, ať už jako olej do salátu, nebo máslo na chleba,“ říká Hana Střítecká.

U jiné zeleniny třeba často platí, že tepelnou úpravou ztrácí cenné látky, u rajčat je to trochu jinak. Protože právě uvařením z nich můžeme získat něco navíc.

I velké rajče může mít skvělou chuť

  • Odbytové družstvo Čerstvě utrženo plánuje vypěstovat v tomto roce přes 4600 tun rajčat, z nichž u zákazníků velmi oblíbená sladká cherry rajčata (Nelinka, Strabena, Hranáček a Medunka) tvoří téměř 75 %. 
  • O své místo se důrazně hlásí i střední salátové rajče na větvičce s obchodním názvem Karkulka. Čerstvě utrženo ho nabízí od dubna a zákazníci se přesvědčují, že i velké rajče může mít chuť, což donedávna nebylo pravidlem a v obchodech byla k dostání spíše „červená rajčatová hmota“.

Rajská ze salátových rajčat – více šťávy, lepší cena

„Kvůli vitamínům je lepší konzumovat čerstvá rajčata. Ale například lykopen, velmi silný antioxidant, se pro změnu lépe uvolní a využije až při tepelném zpracování. Tedy rajčata by měla být v jídelníčku zastoupena jak v teplé, tak studené kuchyni,“ upřesňuje Hana Střítecká. Pokud vám nevadí slupky a nechcete trávit další čas navíc se spařením rajčat a zbavováním je slupky, bude to i zdraví prospěšné:

„Vitamíny a flavonoidy, kterých je nejvíce pod slupkou, se sice vařením ničí, protože slupka tak jako tak praskne a vytvoří tuhé ‚smotky‘, ale přeci jenom se se slupkou zachová o trochu více prospěšných látek a s nimi máme o trochu více vlákniny,“ doplňuje výživová poradkyně.

„Na oblíbenou rajskou omáčku jsou lepší salátová rajčata, protože jsou dostatečně šťavnatá, z naší nabídky je to Karkulka,“ vysvětluje Nikola Preťová. „Je to samozřejmě i o ceně – salátové rajče je o něco lacinější a má v sobě dostatek šťávy, takže na teplé recepty se skvěle hodí. Salátové rajče je vhodné i na kečupy a jakékoliv další omáčky nebo do zapékaných jídel, za studena nezklame v oblíbeném caprese.“

I cherry rajčata se dají využít v teplé kuchyni – počítejte u nich ale s výraznější chutí a také delší dobou vaření.

„Pokud vaříme například špagety aglio e olio, vytvoříme si česnekový základ a chvilku před koncem do něj prohodíme pár cherry rajčat, tak jen změknou a úplně se nerozvaří. Výsledkem je skvělé jídlo,“ má další tip Nikola Preťová. Cherry rajčata také dobře chutnají i vypadají na slaných koláčích.

Rajčata a naše zdraví

  • Složení rajčat je pro náš organismus prospěšné z hlediska obsahu některých látek. 
  • Nejdůležitější je jejich červené barvivo zvané lykopen, který působí jako antioxidant. 
  • Z vitamínů jsou nejvíce zastoupeny vitamíny B, C, E a K a z minerálních látek draslík, fosfor, hořčík a vápník. 
  • Vysoký je také obsah vlákniny a kyseliny listové. 
  • Rajčata jsou velmi vhodná i během různých diet – mají totiž minimální energetickou hodnotu a neobsahují skoro žádné cukry. 

Galerie: Čerstvě utrženo

Odborná spolupráce:

Ing. Hana Střítecká, Ph.D.

Výživová specialistka. Vysokoškolská pedagožka, lektorka, odborná garantka a ředitelka spolku FÉR potravina.


Nikola Preťová

Brand manažerka Čerstvě utrženo. Odbytové družstvo sdružuje několik nezávislých pěstitelů, kteří dodávají do obchodů kvalitní zeleninu a ovoce domácího původu, pěstované šetrně k přírodě i lidem a bez zbytečné chemie.


 Luděk Dvořák

Sales manager Čerstvě utrženo.

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).