Hlavní navigace

potrat

Ticho v kolébce

I když je porodnictví u nás bezesporu na vysoké úrovni, přesto se některým ženám narodí mrtvé dítě nebo nechtěně potratí. Obecně platné standardy, jak by se v takovou chvíli zdravotnický personál měl chovat k ženě, neexistují.

Doba čtení: 7 minut

Celiakie jako příčina neplodnosti a potratů

Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené přecitlivělostí na lepek. Tato nevyléčitelná nemoc je navíc často provázena řadou dalších postižení. Jedním z nich je i neplodnost. Neléčená celiakie může také vést ke spontánním potratům.

26. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nabízejí pilulky pro domácí přerušení těhotenství. Není to bezpečné

Přestože interrupce je u nás legální, ženy se přesto někdy snaží o přerušení těhotenství doma. Na internetu lze nyní koupit neregistrované pilulky, odborníci před nimi varují.

7. 2. 2018 10:47
Doba čtení: 3 minuty

Potrat v žádném případě není chybou ženy, říká lékařka

Když žena jednou potratí, neznamená to, že už nikdy nebude mít dítě. Alarm se často spustí až v situaci, kdy má žena za sebou dva, tři, nebo i více potratů. Co pak? Dá se situace nějak řešit? Zjišťovali jsme u lékařky Kateřiny Veselé.

11. 10. 2017 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Poškozuje umělý potrat psychiku, nebo je to výmysl?

U části žen se po uměle vyvolaném potratu dostavují obtíže, souborně nazývané postinterrupční syndrom. Mnozí však tvrdí, že nic takového neexistuje.

Doba čtení: 5 minut

To přece nemůže být moje!

Reakce na „sladké tajemství“ bývají různé. Životní událost se mnohdy ani trošku nepodobá červené knihovně.

Doba čtení: 5 minut

Náhradní mateřství: Všechny děti jsou naše

Touha po dítěti bývá zoufalá. Každý osmý pár v ČR je neplodný. Náhradní mateřství má několik variant, jedna není uzákoněna, ale praktikuje se. Těhotenství a porod za peníze žádný zákon neumožňuje. Je to chyba?

Doba čtení: 7 minut

Nechtěné těhotenství nemusí končit potratem

Těhotná, nemilovaná a bez prostředků? „Pomůžeme vám, abyste se nemusela rozhodovat pod nátlakem,“ říká Radka Válková o projektu Nesoudíme. Pomáháme. V těžké situaci může pomoci „adoptivní rodina“.

Doba čtení: 6 minut

„Bezbolestné ukončení života bytosti, která je zřejmou zrůdou…“

Článek v odborném časopise málokdy vyvolá rozruch mezi odborníky i laiky. Textu o novorozencích s vývojovými vadami se to podařilo – a jeho autor toho může litovat.

Doba čtení: 2 minuty

Chceme jenom dokonalé děti. Ostatní „ukončíme“

„Je to prostě biologický materiál. To si tak nemůžeme brát. To bych tu mohla brečet od rána do večera,“ říká patoložka. Přesto jsou případy, které ji zlobí. Také podle genetiků končí potratem i vady, s nimiž by se dalo dobře žít.

Doba čtení: 9 minut

Rodí starší ženy. Riziko vývojových poruch stoupá

Downův syndrom a jiná chromozomální postižení se mohou objevit u kohokoli, nelze z nich nikoho obvinit, nikdo za ně nemůže. I když… čím starší těhotná, tím výrazně větší riziko.

Doba čtení: 7 minut

Mazlíčci mají hřbitov. Mrtvorozené děti spalovnu

ROZHOVOR – Slovo pochovat má v českém jazyce dvojí význam: vzít chlácholivě do náručí a pohřbít. Někdy není rodičům dopřána ani jedna z těchto možností. Jana Hynková to chce změnit.

Doba čtení: 6 minut

(K)očkování proti zarděnkám – aneb ani tohle ještě nestačí?

Téma očkování proti zarděnkám velmi dobře ilustruje, co se kolem nás v preventivní medicíně děje. Je to vůbec ještě medicína humánní? Začínám již rozlišovat i něco jako medicínu humusní.

Doba čtení: 16 minut

Antikoncepce „po“ není moc spolehlivá

Následky letní lásky na pár nocí mohou být doživotní. Existují sice pilulky „po“, které tomu mají zabránit, spolehnout se na ně však nedá. 50% pravděpodobnost rovná se nule, říká lékař.

Doba čtení: 6 minut

Potrat v prášku vyjde na čtyři tisíce. Podle odpůrců je až moc snadný

Chcete se pohádat s partnerem a znepřátelit si své přátele? Tak se jich zeptejte, jaký mají názor na v Česku nově zavedenou potratovou pilulku. Jen pozor: hrozí, že si dáte pěstí…

Doba čtení: 6 minut

Umělé oplodnění od dubna 2012: Konec výroby dvojčat v Čechách

Většina dvojčat, kterých je dnes dvakrát tolik než před dvaceti lety, pochází z umělého oplodnění. Nový zákon podmínky pro umělé oplodnění upravil: dítě by se mělo narodit jen jedno.

Doba čtení: 4 minuty

Antig(ž)en Jindřicha VIII.

Nová teorie nabízí vysvětlení opakovaných neúspěchů vládce hrdého Albionu ve snaze zplodit dědice i jeho podivného chování na sklonku života. Na vině by mohl být vzácný krevní antigen.

Doba čtení: 5 minut

Potrat prý duševní nemoci nezpůsobuje. Zato mateřství ano

K tomuto závěru dospěli dánští vědci. Říci ale, že potrat je vlastně z hlediska duševního zdraví víc „v pohodě“ nežli mateřství, by bylo dost absurdní.

Doba čtení: 2 minuty

Šla jsem na potrat – a má duše pláče ...

Být matkou znamená poctu a přirozenou životní náplň většiny žen. A přece je spousta žen, které při pohledu na maminky s dětmi trpí. Podstoupily totiž interrupci.

Doba čtení: 8 minut

Chtěla potrat, teď se soudí

Dana Kristenová se na začátku těhotenství rozhodla pro potrat. Důvody měla dva: těžkou cukrovku a vysněnou práci. Zákrok se ovšem nepovedl a ona se teď, v osmém měsíci těhotenství, pomalu připravuje na porod. Zvažuje odškodné, i když jí odborníci i právníci nedávají příliš velkou šanci. Informoval o tom server Aktuálně.

19. 6. 2009 11:14
Doba čtení: do minuty