Hlavní navigace

Jedno dítě máte, druhé se nedaří? Říká se tomu sekundární neplodnost

5. 10. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
O sekundární neplodnosti lékaři mluví v případě, kdy pár není schopen počít druhé a další dítě. Může za to často zhoršený zdravotní stav jednoho či obou partnerů, hormonální změny ovlivňující plodnost a v neposlední řadě i věk.

Neplodností je na celém světě postiženo minimálně deset procent párů, dalších deset až pětadvacet procent párů je postiženo neplodností sekundární.

Na rozdíl od tzv. primární neplodnosti, kdy je absence početí absolutní i přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu delší než jeden rok, sekundární neplodnost se projevuje i přes to, že v minulosti již k početí završenému úspěšným porodem došlo.

Jaké jsou obecně nejčastější příčiny neplodnosti?

Neplodnost má různé fyzické příčiny – u některých párů je jedna, u jiných se problémy kombinují. „Muž je zodpovědný za čtyřicet procent případů problémů s početím, žena za čtyřicet až padesát procent. U dvaceti procent případů se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů. Jen zhruba u desetiny párů se i přes využití moderních diagnostických metod nepodaří jednoznačně určit příčinu neplodnosti,“ říká Štěpán Machač z kliniky asistované reprodukce Reprofit Brno.

Neplodnost a umělé oplodnění

  • V současné době bez pomoci lékaře neotěhotní 15–20 % všech párů, které se o dítě snaží déle než rok.
  • Ročně se u nás provede přes 15 000 cyklů umělého oplodnění.
  • Celkový počet narozených dětí po technikách asistované reprodukce jsou 2–3 % ze všech narozených.

Co konkrétně ovlivňuje plodnost? U žen to mohou být hormonální problémy, endometrióza, příliš hustý děložní hlen, imunologická rejekce (odmítnutí) spermatu, problémy s uhnízděním oplodněného vajíčka, poškození nebo neprůchodnost vejcovodů, chromozomální/genetické příčiny a předčasná menopauza.

U mužů je to především pokles kvality spermatu (mnohdy související s věkem), také chromozomální/genetické příčiny, autoimunita k vlastním spermiím, poškozená DNA spermií, epididymální blokáda chámovodů (ucpání seminálního kanálku nadvarlete způsobené infekcí, blokáda výtoku spermatu způsobená infekcí), koitální problémy (impotence, ejakulační selhání), vasektomie. Kvalitu spermií mohou ovlivnit rovněž některé léky.

Sekundární neplodnost u žen často souvisí s věkem

Než se žena rozhodne pro druhé dítě, může uplynout několik let a nastanou problémy. Se stárnutím vajíček ve vaječnících se totiž zhoršuje jejich kvalita, což znamená, že v pětatřiceti letech jsou u ženy šance na otěhotnění výrazně nižší než v mladším věku. Věk hraje zásadní roli v plodnosti ženy, ale i ve výskytu například genetických postižení.

Galerie: Rodí starší ženy. Riziko vývojových poruch stoupá

„V praxi se také stává, že k sekundární neplodnosti dojde následkem prvního těhotenství. Po porodu může dojít k jizvení kolem vejcovodů, což posléze zapříčiňuje jejich neprůchodnost. Ke srůstům mohou vést i případné nitrobřišní a pánevní operace. A v neposlední řadě může sekundární neplodnost nastat vlivem endometriózy, děložních polypů nebo poruch ovulace,“ vyjmenovává Štěpán Machač.

I sekundární neplodnost má řešení

Léčba sekundární neplodnosti se odvíjí od její příčiny. V případě, že se jedná o hormonální nerovnováhu, léčí se podáváním hormonálních preparátů. Při mechanickém uzávěru vejcovodů nebo problému v imunitě je možné přistoupit k umělému oplodnění. „Žena je nejdříve klinicky a gynekologicky vyšetřena, muž se podrobí vyšetření spermiogramu. Tato metoda spočívá v odebrání pohlavních buněk jak mužských, tak ženských. V laboratoři je provedeno spojení vajíčka a spermií a oplodněné vajíčko je navráceno do těla ženy. Těhotenství pak probíhá úplně stejně jako u ženy, která počala přirozenou cestou,“ doplňuje IVF specialista.

Odborná spolupráce:

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.

IVF specialista

Klinika asistované reprodukce Reprofit Brno

Zdroj: TZ Reprofit Brno

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).