Hlavní navigace

Bylinky, které zpomalí stárnutí

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Stárnutí je přirozený proces, který bohužel nelze zastavit. Nikdy ale není pozdě na změnu pohledu a přístupu k sobě a svému zdraví. Zkuste několik tipů, které vás udrží v dobré kondici a pohodě.

S přibývajícími roky se zpomaluje proces dělení a náhrady buněk, který probíhá celý život, a začíná tak postupné chátrání všech tělesných systémů. K důsledku stárnutí organismu patří pokles orgánových a kloubních funkcí, ztráta pružnosti cév, kůže, šlach a vaziva.

Elixír mládí? Kvalitní výživa

Organismus potřebuje kvalitní výživu a hydrataci. Dbejme taky na dostatečný přísun železa, zinku, hořčíku, vápníku, vitamínů C, A, E.

Hořčík a vápník najdeme například v mandlích a máku. Místo chroupání ořechů můžeme konzumovat přímo z nich vylisovaný olej, doporučuji toto množství 1× denně 1 lžičku mandlového oleje a 1 lžičku makového oleje. Zinek a železo obsahují zase dýňová semínka, užíváme 1× denně 1 lžičku dýňového oleje.

Vitaminy C, A, E a řadu dalších cenných látek obsahuje rakytník řešetlákový. Můžeme ho užívat ve formě šťávy či sirupu (dají se koupit v bylinkářství či prodejnách se zdravou výživou, doporučuji kupovat čisté, bez přidaných konzervantů). Doporučené dávkování je 1× denně 1 lžíci šťávy či sirupu.

Dostatečný pitný režim je důležitý

Ve starším věku je velmi důležitý pravidelný příjem tekutin, protože právě ony zodpovídají za transport živin k orgánům. Přispívají ke kvalitnímu krevnímu oběhu, činnosti mozku i kvalitnímu trávení.

Mozek obsahuje 85 % vody. Máme-li nedostatečný přísun tekutin, jsme dehydrováni a tím pádem silně unavení až malátní. Denní dávka by měla obsahovat devět velkých sklenic tekutin, nejlépe čisté vody, bylinkového čaje, ovocné či zeleninové šťávy, střídavě a v přiměřených dávkách.

Každý den můžete začít pohankovým čajem. Pohanka je známá svým blahodárným působením na celý organismus. Nemusíme ji používat jen na přípravu pokrmů, ale můžeme si z ní uvařit i čaj.

Pohankový čaj

Potřebujeme: 1 lžíci pohanky lámanky (nasekaná pohanka, běžně ke koupi), 3 dl vroucí vody
Postup: Pohanku zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a vypijeme.

Den pak ukončeme lněným nápojem. Lněné semínko výborně podporuje činnost střev, takže je účinnou prevencí zácpy, která obtěžuje většinu starších lidí.

Nápoj z podmáslí a lnu

Potřebujeme: 3 dl podmáslí, 1 lžičku lněného semínka
Postup: Semínko rozmixujeme s podmáslím a pak po douškách vypijeme.

Bylinky stárnutí nezastaví, ale pomohou

I když zákony přírody není možné změnit, bylinky nám mohou velmi pomoci. Jejich užíváním je možné neúprosný proces slábnutí funkcí jednotlivých orgánů přibrzdit, zachovat si jasnou mysl a životní elán až do vysokého věku.

Čaj pro hezký den

Potřebujeme: 1 lžičku máty, 1 lžičku květu lípy, 1 lžičku květu bezu, 1 lžičku květů hlohu, 0,5 litru vroucí vody
Postup: Léčivky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Denně si připravujeme nový čaj! Tento čaj doporučuji popíjet po dobu dvou měsíců.

Po absolvování této čajové kúry doporučuji pokračovat s popíjením kořeněného čaje.

Kořeněný čaj

Potřebujeme: půl lžičky tlučených semen fenyklu, půl lžičky tlučených semen anýzu, půl lžičky skořice, 1 tlučený badyán, 5 tlučených hřebíků, půl lžičky kurkumy, 0,5 litru vroucí vody
Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Denně si připravujeme nový čaj! Tento čaj doporučuji popíjet po dobu dvou měsíců.

Po absolvování této čajové kúry doporučuji pokračovat s užíváním vína na zvýšení vitality.

Víno na zvýšení vitality

Potřebujeme: 1 litr kvalitního červeného vína, 1 lžíci kořene eleuterokoku, 1 lžíci maralího kořene, 1 lžíci kořene hořce žlutého, 1 lžíci kořene lékořice
Postup: Léčivky přelijeme vínem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a po dobu tří měsíců užíváme 2× denně 1 štamprli.

Po absolvování této kúry doporučuji pokračovat s užíváním vína na posílení organismu.

Víno na posílení organismu

Potřebujeme: 1 litr kvalitního červeného vína, 3 lžíce echinacey, 1 lžíci smetánky, 1 lžíci kopřivy
Postup: Léčivky přelijeme vínem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a po dobu 1 měsíce užíváme 2× denně 1 štamprli.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).