Hlavní navigace

Bylinkový speciál: Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba

19. 7. 2013

Sdílet

 Autor: Copyright (c) 123RF Stock Photos
Vypadá jako listnáč, ale je řazen k jehličnanům. Tváří se nenápadně, dužnatý obal semen však umí vyvolat alergickou reakci. Ginkgo biloba má i pozitivní účinky, jež ocení hlavně kardiaci.

Jinan dvoulaločný alias ginkgo biloba je nádherný strom, který je známy pro své skvělé léčivé účinky. Je to jeden z nejstarších stromů na světě, jehož výskyt se datuje až do doby asi před 300 miliony lety, má skvělou odolnost vůči přírodním živlům a klimatickým podmínkám. V přírodě byl považován za již vyhynulý, ovšem nedávno byl nalezen i jeho přírodní výskyt. Ginkgo dorůstá do výšky až 30 m a šířky 9 m. Lze ho však pěstovat v různých variacích, ať už převislý, zakrslý či s různě zbarvenými a tvarovanými listy, které jsou pro tento strom jedinečné. Zajímavostí je, že i když vzhledem působí jako listnatý strom, patří do jehličnanů. Díky vzhledu jeho listů je považován za přechodný typ mezi listnatými a jehličnatými stromy.


Autor: Copyright (c) 123RF Stock Photos

Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba: Extrakt z listů se používá jako prevence proti infarktu myokardu

Využití v kuchyni

I přes zápach zralých semen se využívají obzvlášť v tradiční japonské a čínské kuchyni. Důležité je však odstranit celý dužnatý obal semen, protože v tom jsou obsaženy organické kyseliny, které mohou na pokožce způsobit alergickou reakci. Po oloupání se semena omyjí slanou vodou a opraží.

Jak si ginkgo vypěstovat doma

Na pěstování je to nenáročná rostlina, které se daří v podstatě všude, je imunní proti chorobám i škůdcům a dokonce jí nevadí ani znečištěný vzduch velkoměst a půda chudá na živiny.  Nejlépe se jí však daří v propustné, sušší jílovité půdě, s mírně kyselým pH, na stanovišti, na kterém bude chráněna před větrem. Dávejte však pozor na samičí stromy, ty mohou způsobit nepříjemnosti svým zápachem.

Pěstování ze semen

Pokud se rozhodnete pro pěstování ze semínek, počítejte s tím, že to nebude až taková hračka. Semena můžete nasbírat v listopadu ze stromu, který je umístěn u dalšího Jinanu opačného pohlaví. Semena skladujte při teplotě asi 5 °C. Zhruba v březnu můžete začít s výsevem do propustného substrátu, důležité je udržovat substrát neustále vlhký. Klíčení by mělo proběhnout asi za 1 měsíc.

Jelikož kořeny rostou poměrně rychle, sazeničky co nejdříve přesaďte do květináče se zahradním substrátem, do kterého přimíchejte písek a umístěte je na dostatečně slunečné místo, přitom však dávejte pozor na přímé slunce. Na konečné stanoviště, kde bude mít dostatek místa a slunce, ho vysazujte až na podzim.

Pěstování ze sazeniček

Při pěstování ze sazenic se sadba provádí na jaře, jelikož to není náročná rostlinka, postačí jí občasná zálivka. Je to strom, který roste dost pomalu, v průměru je to okolo 30 cm ročně.
Plody se začínají objevovat až ve 35 letech stromu.

Kdy sklízet

Listy sbírejte od jara do léta.

Jak uchovávat

Listy lze usušit, jsou pak bohaté na flavonoidy, ginkgolidy, mastné kyseliny, vitamín C, organické kyseliny, steroidní sloučeniny a spoustu dalších.

Léčivé účinky 

Využití této bylinky je ve zdravotnictví poměrně široké. Extrakt z listů rozšiřuje cévy, čímž nám zajistí dobrý krevní oběh a nervový systém, používá se jako prevence proti infarktu myokardu, náhlým mozkovým příhodám, otokům mozku a podobně. Při poruchách paměti, hluchotě, která je způsobena nedostatkem prokrvení sluchových nervů, chronické závrati a pískání v uších atd. jsou v lékárnách dostupné léky z jinanu dvoulaločného. Dá se také použít krátce povařený odvar či tinktura. V Číně v tradiční medicíně je využíván například na zažívací potíže, omrzliny, astma, senilitu a kašel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).