Hlavní navigace

Bojíte se, že si z cest přivezete šváby? Dejte pozor na jídlo a případně volejte odborníky

9. 7. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
V posledních týdnech médii proběhly zprávy o přemnožení švábů v dovolenkových destinacích, konkrétně například ve Španělsku. Hrozí, že si je přivezete domů? A jak se jich zbavit?

„Nejsme experti na epidemiologickou situaci ve Španělsku, nevíme tedy, zda se skutečně jedná o přemnožení,“ upozorňuje hned na začátek Zdeňka Leipnerová Galková z Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci Státního zdravotního ústavu (SZÚ). 

Ihned však dodává, že v teplejších oblastech jsou švábi skutečně „víc vidět“, protože tu jednoduše žije více druhů a klimatické podmínky jsou pro ně po větší část roku optimální i mimo budovy.

Co se dozvíte v článku
 1. Švábům „pomáhá“ teplo i rezistence na insekticidy
 2. Jak poznáte zamoření šváby?
 3. Pozor na jídlo a odpadky
 4. Jak je to se šváby v Česku?
 5. Vyhubit je zvládnou jen odborníci

Švábům „pomáhá“ teplo i rezistence na insekticidy

Delší či extrémnější „teplá“ sezona by přemnožení teplomilných švábů každopádně napomohla. Existují ovšem i druhy, které horku tolik neholdují.

„Dalším důvodem přemnožení pak může být nárůst výskytu populací rezistentních k používaným insekticidům, a tedy neúspěšné hubení těchto škůdců,“ dodává Leipnerová Galková.

Jak poznáte zamoření šváby?

Indicií pro to, že máme v pokoji švábi, je vícero. „Buď nalezneme živé šváby (dospělce či nymfy), případně ootéky (schránky s vajíčky). Dále lze nalézt svlečky švábů, jejich trus, případně ulámané části těl (např. končetiny, tykadla). Nález mrtvých švábů může znamenat, že v objektu probíhala dezinsekce, švábi jsou již vyhubeni a pouze neproběhl úklid. Zároveň je ale možné, že se někde v úkrytu stále vyskytují i živí jedinci, takže na to pozor,“ vyjmenovává Zdeňka Leipnerová Galková.

Pokud na dovolené objevíte v pokoji něco z výše zmíněného, je každopádně namístě informovat majitele ubytovacího zařízení a požádat o přestěhování. A doufat, že v jiném pokoji bude situace lepší. Případně změnit rovnou celý hotel.

Jak si domů nezavléci štěnice z hotelu nebo dopravních prostředků Přečtěte si také:

Jak si domů nezavléci štěnice z hotelu nebo dopravních prostředků

Pozor na jídlo a odpadky

Hlavním doporučením během dovolené je nicméně obezřetnost, tedy kontrola osobních věcí. „V případě velkých obav lze osobní věci ukládat do uzavíratelných pytlů, kam švábi neproniknou. Určitě je také dobré zbytečně je nelákat na potravu, a tedy adekvátně na hotelovém pokoji nakládat s potravinami a odpadem,“ radí odbornice.

Preventivní postřik zavazadla či čehokoliv jiného insekticidem smysl nemá. „Pokud bude daná populace švába rezistentní, stejně to nepomůže, a je to v podstatě i proti zákonu a správné praxi. Zjednodušeně: insekticidy se mají používat až v případě, že je výskyt škůdce potvrzen, a zároveň až poté, co se tohoto škůdce nedaří vyhubit jinými ‚nechemickými‘ metodami,“ dodává Leipnerová Galková.

Jak je to se šváby v Česku?

Švábi už bohužel začínají být problém i v Česku. „V poslední době máme od odborně způsobilých osob (laicky DDD techniků) informace o narůstajících případech výskytu populací, které se nedaří hubit. Na vině bude zřejmě již zmiňovaný vývoj rezistence,“ popisuje odbornice s tím, že jde o druhy, které žijí v budovách, kde mají dost úkrytů a potravy.

Rusec lesní, neškodný druh, který se do budov dostává spíše náhodně a omylem.

Autor: Depositphotos

Jedním dechem ale doplňuje, že ne všechny druhy švábů jsou škůdci. V Česku se vyskytují i volně žijící druhy, které jsou pro člověka absolutně neškodné a nechtějí se ani usazovat uvnitř budov, dostávají se tam spíš náhodou. 

„Často se setkáváme s případy, kdy tento ‚lesní‘ šváb přiletí například na terasu obytné budovy a už vypuká panika ze zamoření. K nejčastější záměně dochází u druhů rusec lesní / Ectobius sylvestris (případně další druhy rodu Ectobius) = neškodný, nesynantropní X rus domácí (Blattella germanica) = škůdce,“ popisuje.

Exotické druhy švábů se pak do ČR dostávají spíše než dovozem z dovolené jako krmivo, které pro své mazlíčky pořizují chovatelé plazů.

Děti ze školy v přírodě mohou přivézt štěnice. Věci nechte v pytlích, perte na 60 Přečtěte si také:

Děti ze školy v přírodě mohou přivézt štěnice. Věci nechte v pytlích, perte na 60

Vyhubit je zvládnou jen odborníci

Ve chvíli, kdy je jisté, že máte šváby doma, máte jedinou možnost – volat odbornou firmu. Ta má totiž k dispozici profesionální přípravky, které zvládnou škůdce zahubit.

A v čem nám vlastně švábi škodí? Kromě toho, že málokomu nevadí pocit, že vedle něj v pokoji lezou brouci, jde hlavně o to, že znehodnocují věci a jídlo okousáním či například trusem. Tím je mohou kontaminovat a přenášet nemoci a způsobovat také alergie. K tomu všemu se s jejich výskytem pojí charakteristický zápach.

Stalo se vám někdy, že jste si z ubytování na dovolené přivezli nežádoucí hmyz (vši, šváby, štěnice...)?

Pozor si dávejte spíš na štěnice. Jak se jim vyhnout?

Zdeňka Leipnerová Galková připomíná, že švábi rozhodně nejsou jediní škůdci, které si člověk může přivézt. Mnohem častěji si na cestách do kufru přibalíte štěnice. Tady jsou doporučení odborníků ze SZÚ, jak se před nimi chránit.

Příchod do ubytování

 • Po příchodu na pokoj neumisťujte zavazadlo na zem v blízkosti postele nebo na postel.
 • Ideální je zavazadlo po příchodu do pokoje umístit do vany nebo sprchového koutu v koupelně.
 • Kontrola pokoje: proveďte kontrolu matrace postele, prostěradel a nejbližšího nábytku.
 • Co hledat: malé černé tečky (trus štěnic) přilepené na matraci, na prostěradle, nábytku. Malé bílé válečky (vajíčka) rovněž přilepené na pevném podkladu, okrové průhledné části těl (svlečky štěnic), živé nebo mrtvé štěnice.

Co dělat v případě nálezu štěnic nebo znaků zamoření?

 • Ihned kontaktovat recepci hotelu a vyžádat si jiný pokoj.
 • Štěnice však nemusí být odhaleny ihned po příjezdu, zamoření může být nízké a znaky zamoření mohou být nevýrazné. 

Proto se dále v hotelovém pokoji doporučuje:

Kontrola v průběhu ubytování

 • V průběhu ubytování nepokládejte zavazadlo na postel nebo na zem hotelového pokoje, vždy je pokládejte dále od postele na nějaké vyvýšené místo – na židli (nejlépe nečalouněnou).
 • Pamatujte, že štěnice jsou ke člověku lákány jeho tělesnou teplotou, vydechovaným CO2, vibracemi, a dokonce i tělesným pachem (kairomony) – to znamená, že aktivně mohou zalézat do zavazadel a tak se šířit z hotelových pokojů do domácností.
 • Na venkovní hrany zavazadla můžete aplikovat repelenty obsahující například účinnou látku DEET.
 • Kontrolujte postel i v průběhu pobytu. Ne všechny osoby jsou k pobodání štěnicí náchylné, jednotlivé osoby reagují na pobodání rozdílně. Dokonce se mohou objevit reakce opožděné, až za několik dní či týdnů. Ale pokud je povlečení bílé barvy, jednou za čas zkontrolujte oblast okolo polštáře nebo prostěradlo u nohou. Hledejte jemné a tenké proužky od krve. Jakmile štěnice po nasátí vytáhne z lidského těla sosák, zůstává na jeho konci krev, kterou charakteristicky o prostěradlo otře.

Kontrola po návratu z cest

I když jste za celý pobyt nezaznamenali přítomnost štěnic a ani na kůži jste neobjevili reakce na pobodání hmyzem, i přesto se štěnice mohly dostat do vašeho zavazadla. Prevence je proto důležitá i po návratu. Pokud si totiž domů přinesete byť jen jednu oplozenou samici, může dojít k založení nové populace.

 • Zavazadlo po příjezdu vložte do vany nebo dejte na terasu. Věci ze zavazadla vybalujte na těchto místech.
 • Po vybalení věcí je doporučováno jejich okamžité vyprání – vše minimálně na 60 °C (všechna stádia zabije teplota od 45 °C).
 • Vše, co nelze vyprat (kosmetická taška, zavazadlo, obuv, polštář…), vložte do mrazáku – co nejdéle můžete, ale postačí 1 den.
 • Nezapomeňte na to, že štěnice mohou zalézt i do elektroniky, láká je teplo, v tomto případě se doporučuje elektroniku prohlédnout, vyklepat a v případě nějakého náznaku přítomnosti štěnic důkladně vysát vysavačem a obsah sáčku vysavače následně zamrazit.

Hubení štěnice domácí

 • V případě výskytu štěnice domácí je doporučováno situaci neřešit samostatně.
 • Kontaktujte odborné DDD společnosti a řiďte se jejich pokyny.
 • DDD společnost můžete vybrat například ze seznamu členů Sdružení DDD pracovníků na jeho webových stránkách.

Co na štěnice nefunguje – nedoporučuje se pořizovat

 • Volně prodejné přípravky (účinné látky, které jsou obsažené v těchto přípravcích, jsou ve většině případů syntetické pyretroidy. Štěnice jsou na tyto účinné látky rezistentní. Přímý nástřik štěnice sice zahubí, ale následný účinek ošetřeného povrchu je velmi nízký. Nebezpečí spočívá také v tom, že syntetické pyretroidy působí na štěnice repelentně, a při jich neodborném použití tedy mohou způsobit přesun štěnice do dalších pokojů či bytů.)
 • Generátory ozónu (běžně prodejné generátory ozónu na štěnice nepůsobí a nezahubí žádné z vývojových stádií.)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).