Hlavní navigace

Nálepka "Biopotravina roku 2012" hledá nového majitele

23. 7. 2012

Sdílet

 Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
Právě teď finišují přípravy na zářijové vyhlášení Biopotraviny roku. Výrobci budou bojovat o tento prestižní titul hned v osmi kategoriích. Které to jsou?

Letos již po jedenácté vyhlašuje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců soutěž o Českou biopotravinu roku. Ta má za cíl podpořit kvalitu v celém dodavatelském řetězci oboru biopotravin. Zároveň  má napomoci zvýšit povědomí o kvalitách a výhodách biopotravin a představit ty nejlepší biopotraviny českého původu.

Letos bude všechno tak trochu jinak

Letošní ročník, na rozdíl od těch předchozích, nabídne šanci získat ocenění i biopotravinám i z letošní sezony (v minulých ročnících se ceny udělovaly na jaře, zpětně za rok uplynulý). Další novinkou je změna organizátora a odborného garanta, kterým se stal PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, který je jedinou organizací sdružující ekologické zemědělce v České republice. „Po dlouholeté spolupráci s agenturou Green marketing jsme se rozhodli změnit koncept soutěže a zajistit si organizaci sami. Fakt, že soutěž organizuje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, však neznamená, že zemědělci nebo výrobci, kteří nejsou jeho členy, by se nemohli přihlásit,“ říká Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, organizátora soutěže. Zvýraznit jméno tohoto bio klání má i záštita ministra zemědělství Petra Bendla.

Patříte-li mezi výrobce biopotravin, máte na přihlášení svých produktů necelé dva měsíce. 

Soutěžit se bude v těchto osmi kategoriích: 

  • Mlýnské a pekárenské výrobky
  • Mléko a mléčné výrobky
  • Maso a výrobky z masa
  • Nápoje
  • Výrobky z ovoce a zeleniny
  • Pochutiny a ostatní potravinářské výrobky
  • Biovýrobky pro gastronomii
  • Biovíno

Přihlášky mohou výrobci zasílat už v tuto chvíli prostřednictvím přihlášky na biopotravinaroku.cz. Jejich příjem bude ukončen 14. září 2012. Odborná porota následně zvolí jak celkového vítěze, tak ocení nejlepší biopotraviny ve všech zmiňovaných kategoriích. Bonusem pro vítěze bude, krom označení vlastního výrobku titulem Biopotravina roku 2012, i podnětná exkurze na BioFach. To je jeden z nejprestižnějších veletrhů s bioprodukty na světě, který se koná v Norimberku.

Přečtěte si také: Bio: podvod nebo spása?

„Letos chceme do soutěže přilákat další výrobce biopotravin, a zvlášť ty, jež se zaměřují na sezonní potraviny. V minulých letech se ocenění vyhlašovalo zpětně, a to na jaře. Změnou termínu chceme přilákat i výrobce sezónních produktů. Věříme, že příznivější načasování ocení například pěstitelé a zpracovatelé biozeleniny a bioovoce nebo ovčího a kozího biomléka,“ sdělila Kateřina Nesrstová.

Ocenění z loňského roku si odnesli tito výrobci:

Mléko a mléčné výrobky – ovčí sýr Arnika, který se stal zároveň hlavním vítězem soutěže

Mlýnské a pekárenské výrobky – Bezlepkové bioperníčky z Biopekárny Zemanka

Nápoje – Vinný mošt Veltlínské červené rané BIO 2011 od moravského vinaře Pavla Bindera

Výrobky z ovoce a zeleniny – Barunčin BIO džem ze Statku Tilia

Biovýrobky pro gastronomii – BIOLINIE Ječné lívance

Vína z ekologických hroznů – Hibernal víno s přívlastkem pozdní sběr 2009 z produkce společnosti Vinselekt Michlovský

Vyhlášení výsledků soutěže proběhne v rámci slavnostního večera mezinárodní konference ekologického zemědělství Bioakademie 2012. 21. září 2012 se tak na zámku v Lednici na Moravě dozvíme jména čerstvých majitelů titulu Česká Biopotravina roku 2012.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).