Hlavní navigace

Aqua aerobic - i ve vodě se „zapotíte“

19. 5. 2010

Sdílet

Aqua-cycling, aqua-zumba, aqua-dance, aqua-kick-box… Vše, co známe z tělocvičen, je dnes i „aqua“. Je to jen marketingový trik, nebo cvičením ve vodě opravdu získáváme něco navíc?

Možná jste někdy viděli ve vyhrazené části bazénu skupinu většinou starších žen, jak tak trochu poskakují, občas vystrčí nohu, občas ruku, ale rozhodně se nezdá, že by napodobovaly tu zběsilou paní na suchu, která jim zřejmě předvádí, co by zhruba měly dělat.


Autor: Ivana Dvorská

Cvičitelka běží od jednoho konce bazénu ke druhému a povzbuzuje ženy ve vodě, aby také běžely: „No tak, běžíme, běžíme, vždyť já už jsem dávno na druhém konci bazénu!“ Ženy ve vodě se ji snaží napodobit, seč to jde. Jenže ono to moc nejde. Ve vodě se nemůžeme hýbat tak rychle jako na suchu, ale přesto je cvičícím pořádné teplo a jejich svaly se pěkně posilují. „Při cvičení ve vodě by rozhodně nikomu neměla být zima. Pokud je, tak by měl zrychlit cvičení, případně vylézt z vody,“ říká Martina Malinovská, trenérka aqua-aerobiku v fitness centru Holmes Place Energy Smíchov.   

Čtěte téma: Klid, rytmus: Plavání!

Radovánek spojených s vodním prostředí je nespočet, a všechny mají dobrý vliv na naši kondici.

Hudba, šplouchání vody a občas si někdo lokne

Jako malá jsem dělala akvabely – celých osm let, a přesto jsem tenkrát netušila, co všechno lze ve vodě dělat. Bazén už dávno nepředstavuje pouze prostor pro plavání. Ve vodě se cvičí, tančí, běhá, boxuje nebo dokonce jezdí na kole a lidi to neuvěřitelně baví. Pro mě byl docela zajímavým zážitkem dokonce i „obyčejný“ aqua-aerobic. Jsem zvyklá na nejrůznější silová cvičení, ale odporu vody se nerovná žádná činka.

Ve vodě ovšem nečekejte žádnou náročnou nebo méně náročnou sestavu tak, jak je možná znáte z hodin běžného aerobiku v tělocvičně. „Na kurzu pro instruktory jsme se naučili určité cviky, které zařazujeme zejména podle skladby klientek,“ říká Martina Malinovská. Prvních deset minut vás ve vodě čeká zahřátí. Nejlepší je, když si cvičenky ještě před začátkem hodiny skočí do bazénu a několikrát jej přeplavou.


Autor: Ivana Dvorská

Po zahřátí začíná ta pravá legrace – hopsáte jako opilé kozy, které sotva udrží balanc, střídavě vám vykukuje pravá a levá ruka. Různě se točíte nebo vrtíte boky, tleskáte si pod koleny, melete rukama před břichem, čímž ho vlastně masírujete a neustále se snažíte zrychlit. Cítíte kůži i tuk, jak se vám vlní okolo těla. Všude šplouchá voda, hraje rychlá hudba a občas se ozve hlasité zakašlání – to se zrovna některá cvičenka „příliš zabrala“ do cvičení. „Na instruktorském kurzu nás samozřejmě učili první pomoc. Také jsme probírali anatomii, zejména co a jak na které svalové skupiny působí,“ uklidňuje instruktorka aqua-aerobiku. Pod vedením akreditovaného instruktora se tedy nemusíte ničeho bát.

„Ke žlábku a šup, nohy nahoru,“ zní instruktorčin pokyn. Cvičenky poslušně dohopsají ke kraji a pokoušejí se o klasické sklapovačky. Jindy slouží žlábek jako pomocník při protahování (protahování se zařazuje jak na konci hodiny, tak i mezi jednotlivými cviky). Co mě ovšem bavilo nejvíc, bylo koordinační cvičení s pomocí pěnových „žížal“. Barevnou žížalu máte například mezi nohama a rajtujete na ní jako na koni. Nebo přes ni skáčete, jako by to bylo švihadlo. Nejlepší ovšem je pokusit se stoupnout si na žížalu a udělat ve vodě třeba holubičku.  

Každý se ve vodě pořádně zapotí

Pokud se člověk těší dobrému zdraví, má dost sil a zvládá tedy větší zápřah, tak mu pravděpodobně cvičení na suchu vyhovuje. Do vody chodí spíše lidé s nějakým zdravotním omezením. „Cvičení ve vodě je vhodné pro všechny věkové kategorie. Chodí k nám lidé po operacích kyčlí a obecně pohybového aparátu, také po operacích srdce a podobně (maximální tepová frekvence je ve vodě o deset až patnáct procent nižší než na suchu, což je velmi pozitivní pro kardiovaskulární systém; pozn. aut.). Voda je absolutně léčivá, protože nezatěžuje žádnou část těla. Šetří se klouby i páteř,“ dodává Martina Malinovská.

„Na aqua-aerobik jsem se přihlásila po operaci páteře, protože mě zpátky na nohy postavilo rehabilitační cvičení v malém bazénu Nemocnice na Homolce. Tam jsem si vyzkoušela  cvičení se „žížalami, “speciálními činkami a míčky – ty se dají navléknou na nárt – cvičení je tak efektivnější. 

Už dva roky chodím na aqua-aerobik. Hodiny si vybírám podle cvičitelů a koncepce jejich hodin. Na tom hodně záleží. 

Třebaže se mi někdy jít nechce, vždy se po hodině v bazénu vracím s dobrou náladou a větší chutí do života. Navíc ve vodě udělám cviky, které bych v tělocvičně nikdy udělat nemohla. Je to skvělé cvičení,“ říká šestaapadesátiletá Eva Odstrčilová.


Autor: Ivana Dvorská

Cvičení ve vodě je jednoznačně zdravější než cvičení na suchu, navíc se při něm díky tlaku vody masíruje povrch těla, což přispívá k lepšímu odbourávání podkožního tuku, formování postavy a k prevenci celulitidy. Cvičením ve vodě dochází dokonce až čtyřikrát rychleji k redukci váhy. Martina Malinovská to potvrzuje. Sama totiž začínala jako cvičenka a po dvou letech pravidelného aqua-aerobiku prý zhubla dvacet kilo! Samozřejmě je potřeba upravit jídelníček a dodržovat pitný režim. Pokud vám učarovala nějaká rychlejší forma aqua-čehokoliv, např. cyclingu, nebo kick-boxu, tak doporučuji vzít si s sebou přímo do bazénu láhev s vodou. Ač se to nezdá, budete potřebovat doplnit tekutiny.

Čtěte téma: Zumba, to je nářez

Je zábavná a navíc se po ní opravdu hubne. Prvky aerobicu kombinuje s tancem v rytmu latinsko-americké hudby. Jen si musíte dát dobrý pozor na kvalitního lektora.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).