Hlavní navigace

Žloutenka typu C

Přenos žloutenky C: Jehly, sex a tetování

Hepatitida neboli lidově žloutenka je onemocnění virové. Typ C se přenáší krví, ale uživatelé drog nejsou zdaleka jediní, koho se nemoc může týkat. Do rizikové skupiny spadají také lidé často střídající sexuální partnery, zdravotnický personál nebo osoby s tetováním či piercingem.

3. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nenápadné příznaky žloutenky C: tmavá moč a napětí pod žebry

Virus hepatitidy typu C v těle o sobě nedá vědět i několik let. Krví se dostává do jater, kde se množí. Zatímco nemocný ještě nepociťuje žádné potíže, choroba mu již poškozuje játra.

19. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Žloutenka každoročně zabije více lidí než HIV

Světový den boje proti infekčním žloutenkám se každoročně koná právě v ten dnešní den. Jeho účelem je zvýšit obecné povědomí o žloutence a o možnostech předcházení infekci, protože počet nakažených rapidně stoupá.

28. 7. 2016 10:46
Doba čtení: 3 minuty

Nová léčba hepatitidy C: téměř 100% účinná

Hepatitida C není jen nemocí toxikomanů. Přenáší se především kontaktem s lidskou krví, mnohým stačila k nákaze pouze smůla. Nová léčba má bezmála stoprocentní účinnost.

27. 3. 2015 12:50
Doba čtení: 2 minuty

Očkovat proti žloutence typu A, ano či ne?

Očkování proti žloutence typu A v ČR postrádá v rozsahu celoplošného očkování smysl, když prakticky stejného efektu je možné dosáhnout očkováním správně zvolených rizikových skupin.

Doba čtení: 8 minut

Připomeňte si, jak se bránit proti žloutence

Zítra si připomeneme Světový den boje proti žloutence. Infekčnímu onemocnění, které se může tiše připlížit a odejít, ale také zvládne otočit život vzhůru nohama. Jak se bránit?

27. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Co se děje s darovanou krví

Už jste někdy darovali krev? Nebo snad chodíte pravidelně? Pak by vás mohlo zajímat, jakým způsobem bude využita. Dělí se na několik přípravků, které pacienti dostávají samostatně.

15. 3. 2012 0:00
Doba čtení: 6 minut

Moč k lékaři nenoste v zavařovačce!

Pro správný efekt vyšetření moči je důležité dodržet určitá pravidla. Jak zabránit zkreslení výsledku a co všechno lékař z vaší moči pozná?

7. 12. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Žloutenka bez příznaků: Nemáte ji také?

Říká se jí nemoc špinavých rukou nebo také nemoc narkomanů. Asi máte pocit, že když se staráte o hygienu, tak se vás týkat nemůže. Omyl. Žloutenkou se můžete nakazit i vy nebo vaše dítě. A dokonce nemusíte mít ani žádné příznaky.

Doba čtení: 6 minut

Jak se bránit proti epidemii žloutenky typu A?

Hepatitidou typu A loni v Česku onemocnělo přes tisíc lidí, což je téměř šestkrát více než za celý loňský rok. Epidemie žloutenky vypukla zhruba na počátku letních prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog a bezdomovců v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy.

9. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty