Hlavní navigace

Jak se bránit proti epidemii žloutenky typu A?

9. 2. 2009

Sdílet

Hepatitidou typu A loni v Česku onemocnělo přes tisíc lidí, což je téměř šestkrát více než za celý loňský rok. Epidemie žloutenky vypukla zhruba na počátku letních prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog a bezdomovců v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy.

Co to je žloutenka?

Hepatitida je obecné označení pro zánětlivé onemocnění jater. Často se v hovorové řeči tento termín zaměňuje slovem „žloutenka“. To podle žlutého zbarvení některých nemocných. Podle vyvolávající příčiny existuje několik různých druhů hepatitid. Hepatitidu může způsobit celá řada mikroorganismů. Může být také součástí některých vážných vnitřních chorob. Zánět jater může vyvolat také užívání drog, alkoholu a jiných škodlivin, i některých léků. Úplně nejčastěji se ale s označením hepatitida setkáme v případě zánětu jater vyvolaného viry. Zdraví-medicína-nemoci-úrazy-žloutenka-4

Virová hepatitida typu A

Hepatitida A se označuje jako infekční žloutenka nebo „nemoc špinavých rukou“. Odpovídá za ni virus hepatitidy A (HAV). HAV vniká do těla nejčastěji ústy. Infikovaná osoba vylučuje viry stolicí. K šíření virové hepatitidy A významnou měrou přispívá nedostatečná osobní hygiena.

Vir hepatitidy A je velmi odolný vůči virům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, roky ve zmrazeném stavu. Zničen je například po pětiminutovém varu, po deseti hodinách při teplotě 60 °C, po působení desinfekčních prostředků (chlorových preparátů, kyseliny peroctové aj.).

Inkubační doba

Tedy doba od nákazy člověka do rozvinutí příznaků onemocnění, trvá od 14 do 50 dní, nejčastěji však 30 dní. Už koncem inkubační doby bývají přítomny necharakteristické příznaky. Nejčastěji se jedná o projevy chřipkové (zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava, rýma, kašel, zánět spojivek), žaludeční a střevní (nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, jindy naopak zácpa, říhání, nadýmání, tlak v pravém podžebří). Vzácněji dochází k projevům kloubním (bolestem, otokům), kožním (svědění, někdy i k vyrážce), nervovým (bolestem hlavy, zánětlivým postižením jednoho nebo více nervů).

Po této fázi ohlašující příchod nemoci nastupuje vlastní fáze onemocnění, kdy dochází ke zhoršení potíží a často se objevuje „žloutenka“. Současně s ní má nemocný tmavší moč, světlou stolici a svědění kůže. Někdy výše uvedené charakteristické příznaky chřipkové, žaludeční a střevní nemusí být přítomny vůbec a nemocného přivádí k lékaři žluté zbarvení kůže a bělma oka. Téměř u všech nemocných v akutní fázi jsou zvětšená játra, citlivá na pohmat, někdy i zvětšená slezina nebo mízní uzliny.

Nekomplikovaná hepatitida typu A trvá dva až čtyři týdny, rekonvalescence několik týdnů. Izolace je na infekčním oddělení povinná a její délka závisí na závažnosti klinického průběhu. Všeobecně platí, že onemocnění dětí probíhají lehčeji než onemocnění dospělých. Důležité je, že virová hepatitida typu A nemá trvalé následky. Asi u 10 % pacientů však dochází ke komplikovaným průběhům, onemocnění i rekonvalescence pak trvají několik měsíců. Zcela výjimečně dojde k tzv. fulminantnímu průběhu, velmi prudce probíhajícímu, vedoucímu k jaternímu selhání a smrti.

Léčba

Důležitý je klid na lůžku v akutní fázi onemocnění a zvláště pak dieta nejen v akutní fázi, ale i v rekonvalescenci. Zpočátku je doporučována dieta glycidová (čaj, glukóza, suchary, starší pečivo, kompoty, kaše), po několika dnech je možné podávat bílkoviny (mléko, tvaroh, drůbež, vařené hovězí maso). Je nutno se vyvarovat alkoholu, přepalovanému tuku, koření a uzeninám. Pacientovi se podávají vitaminy B a C. Po onemocnění dochází k celoživotní imunitě (ochraně před opakovaným onemocněním).Zdraví-medicína-nemoci-úrazy-žloutenka-1

Nejčastější rizika nákazy:

– z rukou, které si neumyjeme před jídlem a hlavně po toaletě (virus se koncentruje ve stolici),

– znečištěná voda, potraviny (tepelně nezpracované – ovoce, saláty), předměty

– napijeme-li se ze stejné sklenice nebo láhve jako infikovaný,

– z cigarety nebo vodní dýmky, která koluje mezi lidmi,

– kontakt s člověkem, který je infikovaný a neví o tom, nejrizikovější jsou sociální skupiny s nízkou hygienou

– přenos krví je vzácný

Výskyt hepatitidy typu A

-       je na celém světě, více v zemích s nízkým hygienickým standardem. ČR patří mezi země s relativně nízkým výskytem. Cestovatelé si onemocnění přivážejí ze zahraničí, zvláště z exotických zemí. Doporučuje se nekonzumovat syrové saláty, zeleninu, ovoce, které si sami neoloupete, zmrzliny, mořské plody v syrovém nebo polosyrovém stavu – rizikové jsou obzvláště ústřice a všeobecně pokrmy nedostatečně tepelně upravené. Nedoporučuje se používat vodu z veřejného vodovodu, a to ani k čištění zubů. Držte se pravidlem:“Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být“.

Ohrožené skupiny

-       děti předškolního a školního věku

-       mladí lidé do 35 let

-       cestovatelé

Ohrožené profese

– vojáci, policisté, celníci, pracovníci soudů a vězeňské služby, průvodčí vlaků

– zdravotníci, učitelé, vychovatelé

– řidiči dálkové dopravy, letecký personál

– průvodci cestovních kanceláří

– pracovníci s odpady

Prevence:

-       zvyšování osobní hygieny, zdravotní výchova

-       zásobování nezávadnou pitnou vodou a potravinami

-       očkování

Očkování

Bezpečné a účinné očkovací látky jsou k dispozici pro děti i dospělé. Pro základní očkování stačí podání jedné dávky, přeočkování jednou dávkou se provádí za 6–18 měsíců podle požité vakcíny. Vakcíny se aplikují do ramenního svalu. Délka ochrany je u jednotlivých očkovacích látek 5–10 let, teoreticky je udáváno 20 i více let. Očkování nehradí stát. Za mimořádné epidemiologické situace může být vyhlášeno očkování jako mimořádné, státem hrazené.Zdraví-medicína-nemoci-úrazy-žloutenka

Očkování je doporučováno osobám cestujícím do oblastí s vysokým výskytem této infekce, pracovníkům, kteří přicházejí do styku s lidským biologickým materiálem, zvláště fekáliemi (např. zaměstnanci kanalizací), osobám s chronickým onemocněním jater, s vrozenou poruchou krevní srážlivosti (hemofilií), narkomanům, homosexuálům, osobám v kontaktu s nakaženým jedincem, skupinám s nižší hygienickou úrovní, atd.

Speciální vakcína umožňuje současné očkování proti hepatitidě A i B.

Podezření

V případě, že ošetřující lékař zjistil nebo má podezření na onemocnění virovým zánětem jater, nařizuje izolaci pacienta na infekčním oddělení a podává hlášení epidemiologickému oddělení příslušné hygienické stanice, se kterým pak spolupracuje. Osoby podezřelé z nákazy se podrobují karanténním opatřením. U virové hepatitidy typu A jsou lékařsky vyšetřeny do tří dnů po izolaci pacienta, dále minimálně za 30 a 50 dnů je podán imunoglobulin, případně očkovací látka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).