Hlavní navigace

Centrum Tradiční čínské medicíny ukončí v únoru svou činnost

11. 2. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Tři roky fungování, tři tisíce léčených pacientů a na konci února konec. Ordinace Tradiční čínské medicíny, otevřená v roce 2015 v Hradci Králové, zavírá. Důvody jsou dva.

Dva čínští lékaři a jeden český pracovali od roku 2015 v Centru Tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Nejčastěji zde pomáhali lidem s léčbou pohybového aparátu. „Dalšími častými léčenými zdravotními potížemi jsou migréna, alergická a kožní onemocnění a potíže se zažíváním,“ řekl nám již dříve tamní odborník Ma Wen. Centrum též nabízelo nabízelo pacientům metody prevence, vyšetření a léčby, které vycházely z tradiční čínské medicíny (TČM), mezi metody léčby patřila například akupunktura či cvičení.

Od března už ale tito a další zájemci o tuto alternativní léčbu budou muset docházet jinam. Centrum Tradiční čínské medicíny totiž k 28. únoru 2019 ukončí svou činnost.

Galerie: Česko-čínské centrum tradiční čínské medicíny 

Proč Centrum čínské medicíny v Hradci Králové končí?

Důvody, proč bude centrum uzavřeno, jsou zřejmé; tím první je jednoznačně příprava nového zákona o léčitelství. V něm má být jasně uvedeno, že TČM už nadále nebude považována za obor zdravotnictví. Dalším problém je podle České televize ztrátovost ordinace TČM, a to navzdory tomu, že jí za uplynulé tři roky prošlo na tři tisíce pacientů.

Zákon o léčitelství

Připravované znění navrhuje:

  • určit základní definici léčitelství a stanovit jasná pravidla pro léčitele, stanovit základní odborné podmínky pro výkon léčitelství,
  • uzákonit základní předpoklady pro osoby vykonávající činnosti v oblasti péče o zdraví (např. občanskou bezúhonnost či zdravotní způsobilost),
  • zavést povinnou registraci léčitelů,
  • odpovědnost léčitelů za jejich činnost, včetně povinnosti nahradit případnou škodu,
  • dodržování základních principů informovaného souhlasu,
  • vedení dokumentace o použitých metodách a doporučeních klientovi, ev. o vydaných produktech,
  • pravidla pro reklamu, z níž by mělo vyplývat, že léčitel není poskytovatelem zdravotních služeb,
  • sankce za výkon péče o zdraví bez oprávnění a bez vedení evidence.

Více v článku Zákon o léčitelích: ministerstvo chce mantinely pro čínskou medicínu i další alternativní směry.

Pacienti se mohou léčit v Praze

Současní pacienti i další zájemci o metody TČM se budou moci od března obrátit na dosavadního vedoucího královehradeckého centra Františka Musila, který bude nadále poskytovat akupunkturu, nebo mohou kontaktovat Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ v Praze.

„Jsme připraveni zájemcům o TČM poskytnout informace o možnostech léčby metodami TČM v České republice,“ řekl zakladatel fondu Jan Hovorka a dodal: „Náš fond má smlouvu o mezinárodní spolupráci s významnou nemocnicí Shuguang TCM Hospital v Šanghaji, která je garantem Centra Tradiční čínské medicíny. Tříletá skvělá práce ve FN Hradec Králové si zaslouží, abychom dále pomáhali zdokonalovat podmínky pro vědecký projekt, který zhodnotí dosavadní výsledky a ideálně v klinickém prostředí bude zkoumat a analyzovat metody, které běžně na celém světě doplňují západní medicínu.“

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).