Hlavní navigace

Tradiční čínská medicína v zimě nedoporučuje citrony ani jogurt

2. 2. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Máte oslabenou imunitu a jste stále nemocní? Jak vystoupit z kolotoče viróz a chřipek vysvětluje tradiční čínská medicína. Její pojetí imunity a imunizace organizmu je v mnohém odlišné od pohledu západního.

Opakující se infekce, virózy a chřipky dokáží znepříjemnit každou zimu. Jak se dívá na poruchy imunity tradiční čínská medicína? Proč nedoporučuje konzumaci citrusů a jaká je tedy strategie pro lepší imunitu?

Sotva opadne stres z Vánoc a konce roku, už nás skolí chřipka. Podobné schéma se opakuje u mnoha z nás každý rok touto dobou. Ačkoliv většina z nás ctí pravidlo dodávání vitamínů do těla, přesto neustojí nápor virů a onemocní. Pokud je to jednou za sezónu, tak se nejedná o situaci nikterak vážnou, ale pokud jdeme z jedné nemoci do druhé a omezuje nás to v běžných aktivitách, je na čase se podívat na situaci blíže. Jak vystoupit z kolotoče viróz a chřipek vysvětluje tradiční čínská medicína. Její pojetí imunity a imunizace organizmu je totiž v mnohém odlišné od pohledu západního.

Energetické brnění

To, čemu říkáme imunita, nazývali staří čínští mistři wei qi (wei čchi). Jde o jakési energetické brnění, ochrannou energii, která nám proudí těsně u povrchu těla. Je-li naše obranná energie dostatečně silná, můžeme se spolehnout, že patogen přicházející zvenku nebude mít šanci překonat bariéru. To odpovídá stavu, kdy se pohybujeme mezi kašlajícími lidmi v metru, kanceláři, máme nemocné děti, ale sami neonemocníme – naše wei qi je pevná.

TIP: Proč se nachladíme, když je zima

Pokud je energetické brnění překonáno a bacil vstupuje do těla, může se jednat o dvě situace. Buď byla naše obranná energie silná, ale patogen ještě silnější, nebo je naše obranná energie oslabená a podlehla i slabému útoku zvenčí. Jedná-li se o druhou možnost, je pravděpodobné, že nemocnost je během roku vysoká, protože náš organizmus nedokáže čelit ani slabým protivníkům v podobě viróz a nachlazení. Opakující se nemoci vyčerpávají organizmus a ten je ještě více oslabený a stále méně a méně schopný se bránit. Jak z bludného kruhu ven?

Prevence – zahřívat, zahřívat, zahřívat

Pokud zatím nejsme v situaci, kdy nás válcuje jedna viróza za druhou a chceme se preventivně posílit, je vhodné začít jemnějšími metodami tradiční čínské medicíny. První, co můžeme dělat každý den sami, je úprava jídelníčku.

Nejedná se o totální přestavbu našich zvyků, ale spíše o respektování termodynamiky potravin a ročních období. V zimě je nejdůležitější udržovat vnitřní teplo. To bohužel odporuje teorii, že bychom v zimě měli jíst citrusy kvůli vitamínu C.

Galerie: Vitamíny v potravinách

Citrusy jsou velmi ochlazující a konkrétně citron, který si pravidelně dáváme při nemoci do čaje, je i velmi kyselý, takže stahuje energii dovnitř, což je přesně opačný efekt, než který v začátku nachlazení potřebujeme. Nechme tedy citrusy spíše na letní období, kdy podobně jako v tropech, kde přirozeně rostou, potřebujeme zchladit.

TIP: Léčba chřipky podle tradiční čínské medicíny: Zapomeňte na citron i med

Další kapitolou jsou jogurty, tvarohové pomazánky a další mléčné výrobky. Průmyslově zpracované mléko a výrobky z něj mají chladnou povahu, a navíc zahleňují. Dáme-li si tedy jogurt ke snídani, kdy se tělo potřebuje zahřát a nastartovat na celý den, vyrobíme přesně opačný efekt. Místo chladných potravin vyzkoušejte k snídani teplé obilné kaše s trochou koření, dochucené dle preference každého. V zimě by v jídelníčku z hlediska dietetiky neměly chybět dlouho tažené vývary, zeleninové polévky, zapečená jídla a můžeme přidat i více masa. Vyhýbat bychom se měli tepelně neupravené zelenině (saláty), mléčným výrobkům nebo třeba extrémně ochlazující zmrzlině.

Zahřívání nabízí i další metoda tradiční čínské medicíny – moxibuce. Jedná se o nahřívání vybraných akupunkturních bodů speciálním doutníkem naplněným pelyňkem. Metoda je obzvlášť v chladných měsících velmi příjemná a je vhodná i pro děti. Existují i stavy, kdy je moxibuce kontraindikována (například stavy nadměrného horka a sucha v organizmu, akutní horečnaté onemocnění, menstruace atd.), a proto je vždy vhodné projít úvodní diagnostikou čínské medicíny tak, aby měl terapeut k dispozici veškeré informace o stavu klienta.

Když už nás nemoci přemůžou…

Nastane-li stav, že jedna nemoc střídá druhou, chodíme do práce nemocní, protože jsme prostě nemocní často a nejde být pořád na nemocenské, je potřeba začít zpevňovat naši obrannou energii – wei qi. Jednou z nejsilnějších metod tradiční čínské medicíny je bezesporu fytoterapie neboli čínské bylinné směsi. Kromě tradičních dobře fungujících bylinných sestav je velmi vhodné využít i medicinální houby. Tradiční čínská medicína řadí medicinální houby do kategorie bylin, které lze používat dlouhodobě, ve vysokých dávkách, bez nežádoucích účinků. Většina používaných hub má neutrální povahu (hodí se tedy pro stavy chladu i horka) a sladkou chuť. Ze všech uvedených důvodů jsou velmi vhodné při imunitních problémech. Medicinální houby se využívají nejen u stavů imunodeficience, tedy snížené odolnosti vůči infekcím, ale i při dalších poruchách imunity, jakými jsou alergie a autoimunitní choroby.

Chceme-li využít metod fytoterapie, je nutné navštívit certifikovaného terapeuta čínské medicíny, který dokáže vhodnou směs sestavit. Medicinální houby není vhodné aplikovat laicky. Kýžený efekt se totiž nemusí dostavit proto, že terapie podléhá principům tradiční čínské medicíny. Vždy je vhodné začít diagnostikou dotazováním, z jazyka a pulzu a pak teprve navrhnout vhodnou terapii kombinovanou z různých metod TCM.

Autor článku

Mgr. Jana Škrletová

Certifikovaná terapeutka tradiční čínské medicíny (www.eosan.cz), kterou studium prastaré metody naprosto uchvátilo. Z minulé profese v oboru public relations si odnesla zálibu v psaní článků zejména se zdravotní tematikou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).