Hlavní navigace

štítná žláza

Nemocná štítná žláza: tloustnutí, hubnutí i bolest na krku

Poruchy štítné žlázy vedou k váhovým výkyvům, otokům, zimomřivosti, únavě a nevýkonnosti, či naopak ke zvýšené dráždivosti, bušení srdce a poruchám spánku. Viditelnou známkou zvětšení je pak struma, lidově zvaná vole. Někdy se vytvoří i bolestivý útvar na krku.

19. 3. 2019 20:30
Doba čtení: 3 minuty

Jak se Michal zbavil euthyroxu

Zveřejnění Michalova příběhu nemíním ani jako kritiku klasické medicíny, ani jako výzvu pacientům k vysazení léků. Pacienty jím chci inspirovat k porozumění nemoci a spolupráci na uzdravení, lékaře k uvážlivému posuzování výsledků objektivních nálezů a jejich zasazení do souvislostí pacientova života. Tak, aby pacientů odsouzených k doživotnímu užívání léků bylo co nejméně.

Doba čtení: 6 minut

Je strach z hadů vrozený?

Dokážeme odhadnout strach z hada? Poznáme, zda může být nebezpečný? Po mediálně vděčné kauze mamby z pražských Hlubočep může být zajímavý jeden z nových výzkumů. Přinášíme i další přehled dění v akademickém světě.

5. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Porucha štítné žlázy za obezitu obvykle nemůže

Za mojí tloušťku může porucha štítné žlázy, slýcháme často od nemocných. Ve skutečnosti jen málo obézních pacientů má takovou hormonální poruchu, která vede k velkým přírůstkům na hmotnosti.

21. 8. 2017 16:31
Doba čtení: 8 minut

Málokdo pozná příznaky poruchy štítné žlázy

Únava, obtížná koncentrace, neklid i problémy se spánkem mohou souviset s onemocněním štítné žlázy. Její správná funkce je důležitá od nitroděložního vývoje až po pozdní věk, v určitých životních etapách je její význam zcela klíčový.

31. 5. 2017 14:58
Doba čtení: 7 minut

Válka s rakovinou: močový měchýř a štítná žláza

Nádorové choroby jsou a zůstanou metlou vyspělého světa, u jednotlivých druhů onemocnění se však situace liší. Zatímco někde pravděpodobnost úspěšné léčby roste, jinde se nedaří.

1. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Liposukce – mnohem horší než tvrdí reklama

Jsem blbka. Rozhodla jsem se na stará kolena stát se krásnou a štíhlou. A protože žijeme v moderní době, která je zkratkovitá, vyřešila jsem to liposukcí. Jauvajs.

Doba čtení: 10 minut

Solničky máme věčně prázdné a ordinace plné

Češi solí dvakrát víc, než by měli. Dodávají si ji hlavně v sýrech, uzeninách a vejcích. A pak se diví vysokému krevnímu tlaku, řídnutí kostí a i infarktům. Kde všude je vlastně sůl?

Doba čtení: 4 minuty

Struma, vole

Nenadáváme. Výrazy označují zvětšenou štítnou žlázu. Je to možná překvapivé, ale ani výrazná změna velikosti štítné žlázy nemusí znamenat jakoukoli změnu v její funkci.

14. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nemoci štítné žlázy obviňujeme z tloustnutí. Neprávem

Může za vaše kila navíc štítná žláza? Nejspíš ne! Souvislost je nepřímá – štítná žláza totiž způsobuje únavu a unavení lidé své stavy často řeší luxováním ledničky a pojídáním sladkého.

Doba čtení: 3 minuty

Padání vlasů můžete řešit, až když znáte příčinu

Je to strašný pocit, tahat si z hlavy prameny vlasů. Člověk snadno propadne panice. Někdy stačí upravit jídelníček nebo zvolnit, jindy je důvodem vážná nemoc. Nebo také rozvod či šikana.

Doba čtení: 4 minuty

Chcete chytré dítě? Nechte si zkontrolovat štítnou žlázu

Nedostatek jódu u těhotných způsobuje, že se rodí děti s takzvaným kretenismem. I ve vyspělých zemích se už teď rodí děti s nižší inteligencí, než by mohly mít.

Doba čtení: 5 minut