Hlavní navigace

Nedotažený zákon? Děti a hlavně jejich rodiče čekají u lékaře významné změny

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
O důležitých zákrocích i léčbě budou nově muset rozhodovat oba rodiče, i ti rozvedení. Kterých zákroků se to týká, zda třeba i očkování, však není jasné. A to ještě není všechno.

Nový zákon zkomplikuje zdravotní péči o děti. Byť žijeme v době, kdy každé druhé dítě žije jen s jedním z rodičů, s důležitými zdravotními zákroky dítěte budou muset souhlasit oba dva. Lékaři se toho děsí už teď a absolvují řadu právních seminářů: co dělat s novými zákony, které budou platit od dubna letošního roku a které sice posilují práva dítěte, ale zároveň zřejmě významně zkomplikují léčbu a život dětí.

„Obávám se, že to naruší i tak obyčejné věci, jako je očkovací kalendář dětí. K zákonu neexistuje prováděcí vyhláška, tedy podrobnější pravidla a já si neumím představit, jak rozvedení rodiče kvůli souhlasu s očkováním shánějí jeden druhého. Je jistě řada takových partnerů, kteří na just tomu druhému řeknou: Ne, nesouhlasím s tím. A co potom? Zůstane dítě bez očkování?“ zamýšlí se dětský lékař Tomáš Karhan.

Nové zákony zavádí praxi, že nestačí, když o dítěti rozhoduje jen jeden z rodičů. U lékaře musí se zákroky souhlasit oba.
Autor: SXC

Nové musí se zákroky u lékaře souhlasit oba rodiče, jenom matka nebo otec nestačí

Nový zákon o zdravotních službách totiž vyžaduje souhlas obou rodičů, pokud jde o léčbu či zákrok, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav nebo kvalitu života dítěte. Asi není sporu o tom, že do této kategorie spadá třeba amputace nohy, jenomže těch zákroků, které mohou mít výrazný vliv na život dítěte je celá řada. Prakticky každý zákrok a každá léčba má svá rizika.

„Intenzivně to řešíme a zatím je jisté jedno: že rodiče budou muset podepisovat více papírů než dnes a i lékaři se budou zaobírat více papíry,“ říká viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. „Potíž je, že nikde není definováno, co to jsou ty zákroky zásadního charakteru pro život dítěte, u kterých bychom si měli vyžádat ten souhlas obou rodičů,“ dodává.

Podle něj je to totiž třeba i „obyčejná“ anestezie při operaci. „To je zásah do těla, který může významně ovlivnit kvalitu života pacienta. Stejně tak ale i cokoliv, co narušuje integritu kůže a může způsobit jizvy, tedy jakákoliv operace, ale kvůli možným nežádoucím účinkům i očkování…“ vypočítává lékař.

Pokud lékaři nezískají souhlas obou rodičů, nebo když si samo dítě přeje něco jiného než rodiče, nemocnice musí oznámit do čtyřiadvaceti hodin tento rozpor soudu, a ten dítěti ustanoví opatrovníka, který bude jednat jeho jménem a rozhodovat místo rodičů.

A není to jediná novinka. V řadě případů budou muset rodiče doprovázet svého náctiletého pacienta k lékaři až do osmnácti let věku.

K doktorovi s „dítětem“ až do osmnáctin 

Bez souhlasu rodiče totiž navíc lékaři nově nemohou ošetřit dítě, respektive mladistvého sami. Součástí dokumentace dítěte nově bude totiž i souhlas s ošetřením a léčbou dítěte. Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost zrovna připravuje formulář, který by byl jakýmsi generálním pardonem: rodiče by jej podepsali jednou a pak už by dítě nad patnáct let mohlo přijít k lékaři samo. Do tohoto věku to možné nebude.

Nebo také rodiče mohou ve formuláři uvést, kdo smí děti k lékaři doprovázet a dotyčnému k tomu dát souhlas. Potíž je, že existuje řada lékařů specialistů, jako jsou třeba alergologové nebo gynekologové, kde se pacienti neregistrují, a kam by tudíž měli rodiče své děti doprovázet pokaždé, až do doby, než oslaví osmnáctiny. Jak konkrétně se s tím lékaři v ordinacích vypořádají, zatím jasné není.

Názor dítěte nad názor rodiče?

Nově také s navrženou léčbou nemusí souhlasit ani dítě nad patnáct let a lékař je povinen jeho názor respektovat. Pokud se bude lišit od názoru rodiče, bude opět o léčbě rozhodovat opatrovnický soud. Ten zasedne na návrh lékaře a do čtyřiadvaceti hodin musí určit, co se s dítětem bude dít dál. Lékaři očekávají, že takové spory budou hlavně u očkování nebo potratů, ale také u rozhodnutí, zda antikoncepce ano či ne nebo u operací, které nechávají výraznější jizvy.

U dětí do 15 let nebude mít jejich názor žádnou váhu, přesto i jim budou muset lékaři přiměřeně věku vysvětlit, co se s nimi bude při zákroku, léčbě i při obyčejném vyšetření dít a také jejich názor bude muset být pečlivě zdokumentovaný.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger už sice v České televizi řekl, že tam, kde se ukáže, že je zákon příliš přísný, by se měl přehodnotit. Ale to je proces na poměrně dlouhou dobu. A v každém případě zákon za několik týdnů – tedy od dubna – začne platit v té podobě, v jaké je.

Co si o novinkách, které děti, mladistvé a jejich rodiče v ordinacích čekají, myslíte vy?

Autor článku

Autorka píše v médiích už sedmnáct let o zdraví, zdravotnictví či alternativní medicíně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).