Hlavní navigace

prasečí chřipka

Smrtící koronavirus se tváří jako obyčejný kašel

Nový virus začíná nenápadně: jako běžný kašel. Končí ovšem selháním ledvin či jiných orgánů v těle. Říká se mu koronavirus a je to nejhorší suvenýr, který si můžete přivést z dovolené.

2. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

356 162 313 Kč. To je účet Juráskové za prasečí chřipku

Nebezpečná choroba, nebo záchranný padák pro zisky farmaceutických firem? Prasečí chřipka a virus AH1N1 je nazýván oběma jmény – v Česku každopádně farmaceutické firmy na strachu z prasečí chřipky podobně jako v řadě dalších evropských zemí velmi dobře vydělaly. A teď je na stole účet – prasečí chřipka přišla státní rozpočet celkem na více než 356 milionů korun!

21. 6. 2010 10:12
Doba čtení: 1 minuta

Bylo vyhlášení pandemie prasečí chřipky podvodem století?

Žádná morová rána či pandemie nemocí nás už nečeká, tvrdí imunolog JIŘÍ BERAN, vedoucí Centra očkování a cestovní medicíny při Klinice infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové a jeden z největších evropských odborníků na očkování. Ovšem chřipka je dál velmi nebezpečná, dodává jedním dechem.

Doba čtení: 9 minut

Sezónní chřipka každý rok zabíjí. Je dobré se očkovat?

Poslední dobou je chřipka větší strašák než dřív. Vedle obyčejné chřipky řádí také ta prasečí neboli mexická (či „nová“). Má vůbec smysl se nechat očkovat proti „normální“ chřipce? Není toto očkování vlastně zbytečné, když nechrání proti té prasečí?

Doba čtení: 5 minut

Česko má první oběť prasečí chřipky!

Česko má první oběť prasečí chřipky. V Karlových Varech dnes zemřela v nemocnici žena, informoval server tn.cz. Ve vážném stavu tam leží ještě jeden muž. Ministerstvo zdravotnictví zatím oficiálně nepotvrdilo, že by žena zemřela na virus H1N1, čeká se na výsledky z laboratoře.

22. 10. 2009 14:24
Doba čtení: 1 minuta

Experti rozhodovali, kdo dostane vakcínu proti chřipce

Odborná komise včera rozhodovala o tom, kolik lidí se závažnými chronickými chorobami se bude v Česku očkovat proti prasečí chřipce. K dispozici jsou vakcíny pro půl milionu Čechů, které by se měly rozdělit zhruba napůl mezi lidi se zdravotními komplikacemi a lidi s profesemi nezbytnými pro chod státu. Člen komise a odborník na očkování Roman Prymula nechtěl ČTK po zasedání prozradit, na jakém přesném poměru se experti dohodli. Uvedl ale, že ze skupiny nemocných by vakcíny měli dostat v první…

10. 9. 2009 11:59
Doba čtení: 3 minuty

WHO: Prasečí chřipka může přetížit zdravotnictví

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala, že prasečí chřipka představuje vážné riziko pro zdravotní systémy jednotlivých zemí. Státy by proto měly připravit pohotovostní místnosti pro pacienty, uvedla agentura AP. Podle ní také lékaři zaznamenali případy této nákazy s těžším průběhem u jinak zdravých mladých lidí, kteří tak potřebovali nákladnou nemocniční péči. „Virus (H1N1) v těchto pacientech nakazí přímo plíce, kde způsobuje vážné selhání respiračního ústrojí. Záchrana těchto…

28. 8. 2009 20:29
Doba čtení: 2 minuty

Kolik politiků dostane vakcínu proti prasečí chřipce?

Úředníci ministerstev vnitra a zdravotnictví se podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) neshodují v tom, kolik politiků dostane volně neprodejnou vakcínu proti tzv. prasečí chřipce. Zatímco podle ministerstva vnitra a Hasičského záchranného sboru by měli být očkováni všichni vrcholní politici včetně celého parlamentu a vlády, ministerstvo zdravotnictví o tak velkém rozsahu neuvažuje, vyplývá z informací MfD. V ČR je hlášeno 237 případů této infekce. 

26. 8. 2009 12:49
Doba čtení: 1 minuta

Prasečí chřipka má v Evropě 83 obětí

Takzvaná prasečí chřipka si v Evropě vyžádala dosud 83 obětí. Vyplývá to z aktuálních údajů, které zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve Stockholmu. Podle agentury AFP svého prvního mrtvého, kterého usmrtil vir A(H1N1), dnes ohlásilo Řecko. Španělsko pak oznámilo své další dvě oběti, a eviduje jich tedy 15.

24. 8. 2009 10:30
Doba čtení: 1 minuta

Úmrtí na prasečí chřipku se v Brazílii zdvojnásobila

Počet smrtelných případů onemocnění prasečí chřipkou se v Brazílii během týdne zdvojnásobil. Nyní v zemi na tuto chorobu zemřelo 192 lidí, což z Brazílie dělá třetí nejvíce zasaženou zemi na světě po Spojených státech a Argentině. Jak napsala agentura ČTK, oznámil to dnes brazilský ministr zdravotnictví José Temporao.

12. 8. 2009 14:29
Doba čtení: 1 minuta

Česko hlásí dalších 27 případů nákazy virem mexické chřipky

Česká republika ohlásila ve čtvrtek dalších 27 případů nákazy virem takzvané mexické chřipky. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V České republice je tak k 6. srpnu 2009 hlášeno celkem 162 případů této infekce. Případy se vyskytly zejména v hl.m.Praha, Středočeském kraji, Pardubickém kraji, Plzeňském kraji a Jihomoravském kraji.

7. 8. 2009 10:16
Doba čtení: do minuty

Baxter dokončil vakcínu proti chřipce, Česko ji nechce

Americká společnost Baxter, která má svůj výrobní závod také v Bohumile na Kolínsku, vyvinula vakcínu proti prasečí chřipce a začala ji nabízet. Stalo se tak den poté, co ministryně zdravotnictví Dana Jurásková oznámila, že i Česko vakcíny proti viru A/H1N1 nakoupí. Předeslala ale, že to bude u některé ze dvou dalších zahraničních firem. Očkovací látku od společnosti Baxter ministerstvo nechce. Informuje o tom server Aktuálně.cz

6. 8. 2009 16:02
Doba čtení: 1 minuta

Jak chránit děti před prasečí chřipkou

Jen za včerejšek se v Česku potvrdilo devatenáct případů prasečí chřipky. Počet nakažených tak vzrostl na 135. Stát se sice snaží uklidňovat: děti patří do rizikové skupiny a dostanou vakcínu. Jenže, přijde včas?

Doba čtení: 5 minut

Další případy „prasečí chřipky“ v ČR

V České republice se objevil už 11. a 12. případ takzvané prasečí chřipky. Národní referenční laboratoř pro chřipku potvrdila nákazu virem pandemic (H1N1) u dvaadvacetileté ženy a u o čtyři roky staršího muže z Ostravy, kteří se vrátili z návštěvy rodiny ve Spojených státech amerických. Informuje o tom agentura ČTK.

2. 7. 2009 10:38
Doba čtení: do minuty

Žena podlehla prasečí chřipce po porodu

Svoji první oběť takzvané prasečí chřipky má i evropská pevnina. Ve Španělsku zemřela 19letá žena. Viru A/H1N1 podlehla jen chvíli poté, co císařským řezem porodila. Dítě je podle agentury Reuters v pořádku. Lékaři z madridské nemocnice k zákroku přistoupili kvůli horšícímu se stavu matky. Další podrobnosti sdělí zástupci zdravotnického zařízení na tiskové konferenci.

30. 6. 2009 9:34
Doba čtení: 1 minuta

Panika na Wimbledonu - Slováci se nakazili prasečí chřipkou

Tenisový svátek ve Wimbledonu má nevídaný problém – podle slovenské televize Joj se v Londýně dva slovenští tenisté nakazili prasečí chřipkou. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Podle stanice Joj měli Filip Polášek a Michal Mertiňák pozitivní testy na tuto nemoc. Oba tenisté, kteří sdílejí jeden hotelový pokoj, to ale krátce poté popřeli, s tím, že mají jen teploty a nejsou v karanténě. Podle Mertiňáka hodlají dnes odjet domů na Slovensko.

29. 6. 2009 9:23
Doba čtení: do minuty

Česko má další dva případy prasečí chřipky

V úterý večer byly v České republice potvrzeny další dva případy nákazy prasečí chřipkou. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotnictví ČR. Osmým případem je žena, která se do České republiky vrátila 17. června z Kanady. Dnes je žena v domácí karanténě. Devátým případem je mladý muž, občan USA. Do České republiky přicestoval 21. června z USA. V současnosti je muž hospitalizován ve fakultní nemocnici Na Bulovce. 

24. 6. 2009 14:25
Doba čtení: do minuty

Přijde druhá vlna prasečí chřipky, říká Vít

Podle hlavního hygienika Machaela Víta může přijít druhá vlna prasečí chřipky. Podle něj to může dopadnout stejně jako s chřipkou mexickou, která v letech 1918 a 1919 zabila padesát milionů lidí. Informoval o tom server Aktuálně.cz.  Jen v Mexicu, odkud virus prasečí chřipky A/H1N1 pochází, zemřelo na sto lidí. Nakaženo bylo 1600. Světová zdravotnická organizace minulý pátek nahlásila 44 200 případů nákazy, tedy téměř o polovinu více, než pět dní předtím. Světová zdravotnická organizace proto…

23. 6. 2009 9:32
Doba čtení: 1 minuta

Česko má pátý případ prasečí chřipky, znovu z USA

Čeští lékaři odhalili pátý případ prasečí chřipky. Virem A/H1N1 se při cestě do Spojených států nakazil devětačtyřicetiletý muž z Prahy. Muž se z cest po Los Angeles, Las Vegas a Honolulu vrátil 11. června, o čtyři dny později vyhledal lékaře ve Fakultní nemocnici na Bulovce kvůli několika příznakům. Tam mu odebrali vzorky na virologické vyšetření.

18. 6. 2009 9:16
Doba čtení: 1 minuta

Evropa má první oběť prasečí chřipky

V Evropě zemřel první pacient na prasečí chřipku. Ve Velké Británii se stal obětí viru H1N1 Skot, který byl mezi deseti lidmi léčenými z nákazy v nemocnici v okoloí města Glasgow. Jedná se o první úmrtí na prasečí chřipku mimo americký kontinent. Mluvčí skotského ministerstva sdělil, že pacient měl „zásadní zdravotní problémy“. Na přání rodiny ale nehodlá zveřejňovat další detaily, ani upřesnit, o kterou nemocnici šlo. Virolog John Oxford řekl britské stanici BBC, že veřejnost by neměla kvůli…

15. 6. 2009 11:27
Doba čtení: 1 minuta

Pandemie, ale žádná nová opatření

Světová zdravotnická organizace (WHO) včera kvůli šíření takzvané prasečí chřipky zvýšila stupeň pandemického rizika na nejvyšší bod své šestibodové škály, čímž potvrdila vznik pandemie nové chřipky, informovala o tom agentura čtk. Ve světě se chřipková pandemie objevila naposledy v roce 1968. Tehdy si takzvaná hongkongská chřipka vyžádala zhruba jeden milion životů.

12. 6. 2009 11:07
Doba čtení: 1 minuta

27 dětí ze školy v Düsseldorfu má prasečí chřipku

Nejméně sedmadvacet žáků ze školy v německém Düsseldorfu se nakazilo prasečí chřipkou. Oznámily to úřady ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Düsseldorfský zdravotnický úřad školu okamžitě uzavřel. Zatím není jasné, kde k nákaze školáci přišli. Nyní jsou v karanténě. Mluvčí ministerstva zdravotnictví v Severním Porýni Kathrin Rebbeová bez dalších podrobností oznámila, že se jedná o japonskou školu.

11. 6. 2009 11:08
Doba čtení: do minuty

Austrálii kosí prasečí chřipka, stav pandemie se blíží

Ostrý nárůst případů nakažení virem A(H1N1) v Austrálii přimělo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) k novým úvahám, zda nevyhlásit nejvyšší stupeň varování před pandemií takzvané prasečí chřipky. Až doposud se tomuto kroku organizace bránila. Novým virem se podle údajů WHO nakazilo přes 26 500 lidí. „Jakmile obdržím nepopiratelný důkaz, okamžitě pandemii vyhlásím,“ řekla zpravodajskému serveru BBC generální ředitelka WHO Margaret Chanová.

11. 6. 2009 9:20
Doba čtení: 1 minuta

V Česku je další nakažený prasečí chřipkou

V Česku byl potvrzen druhý případ nákazy takzvanou prasečí chřipkou. Řekl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.  Informovalo o tom Radio Česko. Pozitivně testovanou je dospělá žena, která přicestovala ze Spojených států amerických (Arizona) zpět do České republiky dne 27. května. Dva dny po příjezdu se u pacientky objevily první příznaky a dne 29. května se pro zhoršování obtíží (bolesti svalů, teplota) dostavila na Kliniku infekčních chorob FN Brno, kde byla hospitalizována.

4. 6. 2009 11:44
Doba čtení: 1 minuta

Prasečí chřipka zamířila do Ruska z Čech

Třetí případ nákazy virem takzvané prasečí chřipky v Rusku byl zaregistrován u ženy z Běloruska, která trvale žije v Itálii, ale na služební cestu do Moskvy přiletěla z Prahy, informuje agentura čtk. Žena se před tím zdržovala ve Spojených státech. Dva předchozí případy „prasečí chřipky“ byly v Rusku zjištěny u ruských občanů, kteří se vrátili z Dominikánské republiky respektive ze Spojených států. Ti jsou již vyléčeni.   

29. 5. 2009 10:16
Doba čtení: do minuty

Prasečí chřipku hlásí i Slovensko

Podle některých slovenských inernetových serverů byl na Slovensku hlášen první případ prasečí chřipky. Slovenské ministerstvo zdravotnictví proto na dnešní poledne svolalo tiskovou konferenci. Informoval o tom server iDnes.cz. Pacient nakažený virem A/H1N podle dostupných údajů leží v bratislavské nemocnici. Jeden případ byl zatím objeven i v České republice a nově jej hlásí i Rumunsko.

28. 5. 2009 11:41
Doba čtení: do minuty

Prasečí chřipka dorazila do České republiky

V České republice se objevil první případ nákazy takzvané nové nebo prasečí chřipky. Podle České televize to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Nemoc se objevila už ve 45 státech světa a zabila 91 osob. Poprvé se objevila 28. dubna, do Česka tedy dorazila zhruba za měsíc. Více čtěte v článku Komu hrozí prasečí chřipka?

25. 5. 2009 15:14
Doba čtení: do minuty

USA a Mexiko hlásí další oběti prasečí chřipky

Mexiko oznámilo novou oběť takzvané prasečí chřipky, což zvýšilo celkový počet úmrtí na tuto nemoc v zemi na 75. Dalších 157 osob virem H1N1 nově onemocnělo, což počet nakažených zvýšilo na 3892. V amerických státech Utah a Arizona oznámily úřady po jedné oběti nové chřipky, což v rámci USA zvýšilo počet úmrtí na deset. Informuje o tom agentura ČTK.

21. 5. 2009 10:57
Doba čtení: 1 minuta

V USA zemřel čtvrtý člověk na prasečí chřipku

Spojené státy ve čtvrtek večer oznámily čtvrté potvrzené úmrtí na takzvanou prasečí chřipku v zemi. Viru A(H1N1) podlehla žena ze státu Arizona, která trpěla kromě toho i plicní chorobou. Své první případy nákazy novou chřipkou u lidí hlásí Peru a Malajsie. Informovaly o tom tiskové agentury. Žena z Arizony, jíž bylo necelých 50 let, zemřela na komplikace spojené s novou chřipkou A(H1N1) minulý týden. Přítomnost viru takzvané prasečí chřipky v jejím těle potvrdily následně laboratorní testy.

15. 5. 2009 12:58
Doba čtení: 1 minuta

Nemocných mexickou chřipkou je zřejmě víc, než udávají úřady

Oficiálně lékaři evidují kolem pěti tisíc nemocných ve 32 zemích. Nejvíce jich je ve Spojených státech, nově také na Kubě, kde se nakazil mexický student, a první případ byl nahlášen i v Thajsku, uvedla agentura ČTK. Jenže světová zdravotnická organizace (WHO) včera přišla se zprávou, že se v Mexiku zřejmě virem A(H1N1) nakazilo více osob, než dosud úřady udávaly. Podle WHO je to až 23 tisíc osob!

12. 5. 2009 13:25
Doba čtení: 1 minuta