Hlavní navigace

Česko má první oběť prasečí chřipky!

22. 10. 2009

Sdílet

Česko má první oběť prasečí chřipky. V Karlových Varech dnes zemřela v nemocnici žena, informoval server tn.cz. Ve vážném stavu tam leží ještě jeden muž. Ministerstvo zdravotnictví zatím oficiálně nepotvrdilo, že by žena zemřela na virus H1N1, čeká se na výsledky z laboratoře.

„Pacientka byla vážně nemocná, se srdečními problémy. Její stav byl vážný i bez chřipky, ta ale její stav zkomplikovala a mělo to bohužel fatální důsledky,“ řekla ČTK mluvčí nemocnice Zdeňka Marková. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Vlastimila Sršně nemůže zatím nákazu prasečí chřipkou u zemřelé potvrdit.

Ochrání nás před prasečí chřipkou očkování proti běžné chřipce, jak tvrdí ministryně zdravotnictví? Nebo je to jen trik farmaceutických firem? ČTĚTE EXKLUZIVNĚ ZÍTRA na Vitalia.cz

Čtěte více: Komu hrozí prasečí chřipka?

Čtěte více: Jak chránit děti před prasečí chřipkou?

„Nemůžeme zatím nic potvrdit, výsledky konfirmačních testů v národní referenční laboratoři budou v pátek odpoledne,“ řekl ČTK Sršeň. O možných zpřísněních v ochraně obyvatel proti nákaze v souvislosti s prvním úmrtím či o rozšíření očkovaných skupin zatím neměl Sršeň informace. Ministerstvo se situací nyní důkladně zabývá.

Další muž je ve vážném stavu

Prasečí chřipka

Druhým pacientem, který ve vážném stavu leží s prasečí chřipkou v karlovarské nemocnici, je asi třicetiletý muž. I ten ale měl vážné zdravotní problémy ještě před nakažením prasečí chřipkou, doplnila Marková.

V Karlovarském kraji nejde o první případy nákazy chřipkovým virem H1N1, jak se odběrně jmenuje. Všechny předešlé ale neměly vážnější průběh. Podle webových stránek krajské hygienické stanice bylo do září hlášeny čtyři případy. Počet hlášených případů prasečí chřipky v ČR již překročil 300.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).