Hlavní navigace

káva

Káva v supermarketu je stará

Chcete si vařit dobrou kávu? Podle odborníků je prakticky jedno, jakou koupíte, pokud jdete do běžné prodejny potravin. A kapsle? Neohromí. Jedině když kafe přinese George Clooney osobně.

Doba čtení: 5 minut

Profesionálové určili, který bar a kavárna je v Česku nej

Prestižní gastronomické ceny Czech Bar Awards si v pondělí převzala šestice podniků v České republice. 60 profesionálů hodnotilo prostředí, personál i nabízený produkt.

Doba čtení: 3 minuty

Káva se nastavuje cereáliemi a slupkami, kakao skořápkami a čaj cukrem

Falšuje se všechno, tak proč by potraviny měly být výjimkou. Nejsou. Nepoctiví výrobci a prodejci si mastí kapsu a vy jste v lepším případě poškozeni na kvalitě, v horším na zdraví.

Doba čtení: 3 minuty

Doporučované kombinace jídla a pití nemají žádné opodstatnění

Bílé víno k bílému masu, červené víno k vepřovému, pivo k tučnému jídlu či voda ke kávě – to je jen malý výčet nejčastěji uváděných „ideálních“ kombinací. Všechno jsou to jenom mýty.

Doba čtení: 5 minut

Kafe pomůže nasypat informace do hlavy. Ale nesmí se to přehnat

Káva díky svým účinkům pomůže například studentům při učení. Jenže vypití nadměrného množství kávy může způsobit přesně opačný účinek.

11. 6. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Vyrovná se „domácí kafe“ kávě z kavárny? Jak kdy

„Rozpustné, nebo turka?“ je prý nejhorší dotaz obsluhy. V českých domácnostech zní nově spíš: „Instantní, nebo kapsle?“ Jakou kávu připraví módní přístroje a co si zaléváme v instantní?

Doba čtení: 5 minut

Česká studie dokázala, že kávy se není třeba bát

Káva je zdravá, jen ne, když je to náš „turek“… Tak tento mýtus podle Vysoké školy chemicko-technologické v Praze právě padl. Káva je prý zdravá bez ohledu na způsob přípravy.

Doba čtení: 3 minuty

Káva jako lék? Potravinový úřad toto tvrzení zakázal

Byť se čím dál častěji objevují tvrzení o tom, jak pozitivní vliv má pití kávy na člověka, Evropský potravinový úřad teď jeden konkrétní zdravotní účinek prověřil a neuznal.

16. 2. 2012 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Jak dlouho vydrží káva a kávová zrna čerstvá?

Na význam sezónních surovin jsme si v řadě případů již zvykli, ale u kávy nám zatím nedochází. Ale i káva má svůj čas. Z rok starých zrn výborný nápoj neuděláte. Jak dlouho vydrží čerstvá?

Doba čtení: 2 minuty

Těhotné by měly dát pozor na kávu v kavárnách

Že je káva pro těhotné ženy nevhodná kvůli obsahu kofeinu, řadě žen rychle prozradí vlastní žaludek. Angličtí vědci teď zjistili, že káva je pro těhotné ještě nebezpečnější.

Doba čtení: 1 minuta

Průvodce kuchyňskými spotřebiči: Kupujeme mlýnek na kávu

Bez dobré kávy neuděláte dobré kafe a důležitou fází, která ovlivní výsledek, je mletí. Mlýnek můžete vybrat ruční nebo elektrický a podle principu mletí tříštivý nebo s mlecími kameny.

Doba čtení: 3 minuty

Průvodce kuchyňskými spotřebiči: výhody a nevýhody klasického kávovaru

Váháte, jaký přístroj na přípravu kávy si pořídit? Překapávaná káva ve srovnání s espressem není tak silná a hodí se spíše pro pití ve větších objemech. Jak vybrat vhodný kávovar?

Doba čtení: 3 minuty

Průvodce kuchyňskými spotřebiči: Jak vybrat espresso?

Možná si chcete před svátečním hodováním vybavit kuchyni, možná máte v úmyslu potěšit někoho blízkého praktickým dárkem. V našem průvodci vám poradíme s výběrem.

Doba čtení: 5 minut

Test instantních káv: nejhůř dopadlo Tchibo

Prakticky stejnou kvalitu za velmi rozdílnou cenu pořídíte v nabídce instantních káv na českém trhu. A nejhorší výrobek? Kromě špatné chuti byly zjištěny i stopy plísně!

Doba čtení: 2 minuty

Pijte kávu, nebudete mít deprese

Podle amerických vědců může káva bránit vzniku depresí u žen. Ukázal to nový výzkum. Efekt se však dostaví teprve od dvou a více šálků denně.

Doba čtení: 2 minuty

Dobré kafe bez drahého kávovaru. Jak na to?

Nemám samozřejmě na mysli nápoj, který vznikl zalitím dvou lžiček rozpustné kávy, ani „českého turka“, třebaže na něj mnozí nedají dopustit. Dobrá zdravá káva se připravuje jinak.

Doba čtení: 6 minut

Chcete si vypít espresso, nebo srkat obarvenou vodu?

Víte, že kvalitu espressa ovlivňuje i počasí? A že dát si ristretto v kavárně, kde se na kávu nespecializují, znamená riskovat, že vám přinesou horší „preso“? Příprava kávy je věda.

Doba čtení: 6 minut

Zdravé je vypít až šest šálků kávy denně. Jen ne turka.

Káva je natolik zdraví prospěšná, že umí být dobrou prevencí i proti cukrovce či Parkinsonově chorobě. Jen je třeba nepít turka a nepřekročit hranici šesti šálků denně.

17. 5. 2011 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Soutěž: kdo si připraví dobrou kávu?

Zajímavosti z historie kávy a praktické tipy, jak lze tento nápoj připravit, nalezne výherce soutěže v Knize o kávě. Dalším vylosovaným posíláme pěknou plechovku plnou dobrého kafe.

22. 3. 2011 14:15
Doba čtení: 1 minuta

Nová soutěž: O kávě

Pro milovníky kávy jsme připravili soutěž, v níž mohou vyhrát nejen Knihu o kávě věnovanou její historii a přípravě, ale také čtvrtkilové balení Lucaffé Mr. Exclusive.

8. 3. 2011 16:55
Doba čtení: 3 minuty

Průměrný Čech vypije tři kilogramy kávy ročně

Tři kilogramy kávy ročně je na první pohled hodně litrů životabudiče, ale v porovnání s ostatními zeměmi Evropy jsou Češi co do pití kávy ještě břídilové. Například průměrný Fin vypije ročně více než 11 kilogramů kávy. A i když se celkem denně vypijí na světě více než 2 miliardy šálků kávy, Česká republika přispívá k celosvětové spotřebě jen minimálně. Ovšem pozor: průměrný Slovák vypije kávy ještě méně, přibližně 2,3 kilogramy ročně.

28. 1. 2011 8:00
Doba čtení: 1 minuta