Hlavní navigace

Je v kávových kapslích kvalitní káva?

2. 12. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Kávovary na kapsle se v posledních letech staly hitem českých domácností. Pokud o něm letos váš Ježíšek uvažuje, měl by se podívat, jak dopadl test kávových kapslí.

Kávovary na jednorázové kapsle se staly součástí už mnoha českých domácností. A ve kterých není dnes, tam ho Ježíšek letos dost možná přinese. Není proto od věci podívat se, co ta která kapsle obsahuje. Není uvnitř káva podřadné kvality, neobsahují kapsle škodlivé látky? Nejen na tyto otázky hledali odpovědi ve spotřebitelském časopisu dTest.

Kapsle jsou plné arabiky a robusty

Redakce nechala otestovat dvanáct druhů kávových kapslí od těch nejpopulárnějších značek. Test ukázal, že se kávy v kapslích nemusíme obávat, není o nic horší než běžně prodávaná pražená mletá káva. Ale něco to stojí. V laboratoři byly přezkoumány vždy dva druhy kapslí od každé značky, přičemž jeden obsahoval 100% arabiku a druhý směs arabiky a robusty. Test přitom ověřoval senzorické vlastnosti kávy, obsah kofeinu, antioxidační aktivitu, i to, zda kapsle neobsahují nežádoucí látky.

Bylo zjištěno, že používání kávy v kapslích z plastu či hliníku má své výhody i nevýhody. „Výhodou je časově nenáročná příprava, minimální údržba přístroje, delší trvanlivost kávy v uzavřených kalíšcích a relativně nízká pořizovací cena kávovaru. K nevýhodám patří především vyšší cena za šálek kávy. Za jednu kapsli zaplatíte od 8 do 11,40 korun, zatímco káva z mleté 100% arabiky z frenchpressu, džezvy, moka konvičky nebo jako „turek“ vyjde až čtyřikrát levněji,“ konstatuje Daniel Pavlis, vedoucí redakce dTestu. Dalším negativem je fakt, že některé přístroje umožňují použití pouze „svých“ kapslí a také vyšší ekologická zátěž. Na trhu jsou již ale i plnitelné kapsle, do nichž můžete vkládat kávu podle svého gusta. Obaly některých kapslí neuvádějí, zda obsahují 100% arabiku nebo mix arabiky a robusty, což spotřebiteli ztěžuje výběr. Arabika je více ceněná, je jemnější a také dvakrát dražší než robusta. Robusta má však oproti arabice až dvojnásobné množství kofeinu. Obsahuje-li kapsle obě kávové odrůdy, výrobci většinou jen informují, že jde o směs a neuvádějí přesný poměr.

Doporučení získalo osm z dvanácti káv

„Nejvíce kofeinu z testovaných kapslí obsahovala káva Cremesso Espresso (směs, 2,34 %), nejméně Tassimo Carte Noire Long Intense (100% arabika, 1,08 %). Každá kapsle však obsahuje jiné množství kávy, což ovlivňuje obsah kofeinu ve výsledném šálku kávy,“ říká Daniel Pavlis. K maximální doporučené denní dávce kofeinu pro dospělého člověka (400 mg) bychom se mohli přiblížit vypitím třech až pěti šálků kávy z kapslí – v závislosti na obsahu kofeinu a účinnosti jeho vyluhování. Během pražení káva získává intenzivní aroma a vznikají v ní různé žádoucí látky, jako například antioxidanty. Mohou však vznikat i škodliviny s karcinogenními účinky, konkrétně látky akrylamid a furan. „Laboratoř zkoumala jejich množství v testovaných kapslích a zaměřila se také na toxické produkty metabolismu plísní. Dobrá zpráva je, že v žádném z testovaných výrobků nebyly zaznamenány extrémně vysoké hodnoty těchto látek, které by se blížily stanoveným limitům či je přesahovaly,“ uvádí Pavlis. Při senzorickém hodnocení vlastností kávy se zkoumala crema na povrchu kávy, jednotlivé složky chuti a jejich vyváženost, dále upražení a intenzita vůně. Nejvíce se hodnotitelům zamlouvaly kávy obsahující směs arabiky a robusty Nespresso Roma a Nescafé Dolce Gusto Espresso Intenso, které se také staly celkovými vítězi testu. Dobré známky za senzoriku obdrželo osm káv z dvanácti.

Je však třeba zdůraznit, že na výslednou chuť kávy z kapslí mají vliv i další faktory, například přístroj, ve kterém se nápoj připravuje, a správná technologie přípravy. Chuťový prožitek však ovlivňují i osobní zvyky. Proto je vhodné se před nákupem kávovaru seznámit s kompletní nabídkou kompatibilních kapslí a nejlépe kávu z nich i ochutnat.

Zdroj: dTest

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).