Hlavní navigace

gastronomie

Hermelín a utopence dělá podle rodinných receptů, zákazníci se vracejí

Tondův hermelín a Otíkův utopenec. Tradiční pochoutky nazval podle svých synů, dává jim jen kvalitní suroviny a dostatek času na odležení. A neprodává je draho. Tento přístup má úspěch.

Petr Havel

22. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Učili Čechy jíst kvalitní hovězí a zajímat se o původ masa

Když se před třiadvaceti lety otevřela v Praze na Vinohradech restaurace Bílá kráva, byl to vpravdě pionýrský počin. Do té doby si totiž nemohli nikde jinde návštěvníci gastronomických zařízení vychutnat kvalitní a vyzrálé maso z masných plemen skotu, v tomto případě plemena charolais. A této surovině je podnik věrný dodnes.

Petr Havel

20. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Sušenkárna Momenta: Když pečeme, vůně jde až do kavárny

Citronová, čokoládová, levandulová, skořicová a ještě asi tak deset dalších druhů sušenek je ozdobně vyskládáno na pultu malého obchůdku. Nic víc než sušenky zde neprodávají. „Když jsem lidem kolem sebe začala vykládat, že chci otevřít Sušenkárnu, všichni mi tvrdili, že to nemůže fungovat,” vypráví majitelka.

Jana Zlámalová

12. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Majitel restaurace Etnosvět: Vegetariánem jsem chtěl být půl roku, jsem jím dodnes

S jídlem neměl vůbec nic společného, jen náhoda ho přivedla k založení a vedení vegetariánské restaurace, která po necelých třech letech stojí mezi těmi nejvyhlášenějšími v Praze. Proč Andrej Zaitsev založil Etnosvět a jak to tam chodí?

Kateřina Čepelíková

28. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Proč je opečená palačinka z každé strany jiná

Palačinky se na první pohled zdají jako pokrm velmi jednoduchý na přípravu. V jednoduchosti se ale kromě krásy často skrývají také záludnosti. Pro mnoho domácích kuchařů tak dobře usmažená palačinka představuje nedosažitelnou metu.

Jana Zlámalová

31. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Inspekce na lyžích: 6 ze 7 horských restaurací porušilo zákon

Inspektoři nasadili lyže a vyrazili do těžko přístupných horských oblastí u Rokytnice nad Jizerou. Provedli zde sedm kontrol, které skončily neslavně. Zejména pro provozovatele.

Redakce

27. 3. 2018 12:30
Doba čtení: 1 minuta

Pěstovat ředkvičku kvůli ředkvičce považuji za blbost, říká michelinský bylinkář

Vít Janouš je samouk, který kašle na chemii a proti škůdcům bojuje přírodou. Před sedmi lety si pronajal skleníky, ve kterých dle svých slov pěstuje jedlou bižuterii. Plody, lístky i květy pak dodává do těch nejlepších restaurací.

Kateřina Čepelíková

22. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Kuřata grilovaná na ohni, to je bistro Grils

Kuřecí maso můžete opéct i ugrilovat, nebo ho, stejně jako v novém podniku sítě Ambiente Grils, grilovat nad ohněm. Podle šéfkuchařky Markéty Libánské je právě takové kuře nejlepší.

Kateřina Čepelíková

28. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Markéta Libánská: Místo šéfkuchaře jsem si přirozeně vydobyla

Sice chtěla pracovat v managementu českých aerolinek, ale nakonec se začala věnovat gastronomii. Během pěti let se z řadové kuchařky vypracovala na šéfkuchařku a následně na šéfku nového podniku Ambiente.

Kateřina Čepelíková

19. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pastrami: sendvič, kterému podlehl New York, je i v Česku

Pastrami se dlouho marinuje, pomalu vaří a nakonec ještě udí, jeho příprava trvá několik dní, ale veškerá práce stojí za to. Recept na tenhle ve světě populární sendvič mají v pražském bistru La Bibiche verte.

Kateřina Čepelíková

12. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak si přírodně obarvit potraviny? Stačí pár květů

Bagety nemusí být jen nudně pískové a dorty jen hnědé po čokoládě, dejte jídlu nové, svěží kabátky. Vsaďte na sušené květy snadno dostupných bylin a upečte si třeba fialovou bagetu nebo připravte barevnou limonádu pro děti. Tohle vás bude rozhodně bavit.

Kateřina Čepelíková

8. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Restaurace Amunì: Máme pizzu, kterou jinde neseženete. Slow food pizzu

V Amunì připravují pizzu, která má s tou běžnou máloco společného. Těsto je ze speciální mouky, minerální vody, olivového oleje a přírodního kvásku, obloha se skládá z prvotřídních surovin. Přesně jak praví filosofie slow food, která k nám do Česka pomalu začíná pronikat.

Kateřina Čepelíková

5. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Navrch huj, vespod – to jste ještě neviděli

Příšerný hygienický stav v Hostinci Knínice aneb myšička v hrnečku a plíseň v lednici – tak komentují i otrlí inspektoři kontrolu restaurace na Vysočině.

Redakce

18. 1. 2018 12:56
Doba čtení: 1 minuta

Sorry – pečeme jinak, říká autorka mechového dortu

Tolik chvály od návštěvníků i food kritiků se vidí málokdy. Co je na dortech z brněnské cukrárny „Sorry – pečeme jinak“ tak zvláštního? Jsou výborné, krásné a jiné. Šárka Divácká se přitom péct naučila sama, když byla nemocná a nemohla chodit ven. Pekla a četla, o cukrařině, jak jinak.

Jana Zlámalová

15. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Neplatíte za obědy víc, než je v kraji zvykem?

Útraty za obědy za poslední rok vzrostly o více než pět korun, ukazuje Ticket Restaurant® Card Index. Pod sto korun se ve velkých městech nenajíte. Podívejte se, kolik se utrácí ve vašem kraji.

Redakce

11. 1. 2018 17:23
Doba čtení: 2 minuty

Jídlo na českých horách: od blbouna po hranolky za 130 korun

České hory jsou malé, s tím nic moc nenaděláme. Mačkáme se na sjezdovce, ve frontě na lanovku i o místo na oběd. A s tím už by se něco dělat dalo. Stejně tak jako s kvalitou či cenami, které jsou někde skutečně „velehorské“.

Lenka Krbcová

9. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Kamu: nejbarevnější kuchařka, která vařila s Jamie Oliverem

Kamila Rundusová v sobě měla lásku k jídlu a cestování odmalička, rok co rok ji ale prohlubuje. Cestuje, vaří, fotí, točí pro Českou televizi cestovatelský seriál a sbírá materiály pro své fanoušky a Nejbarevnější kuchařku. Seznamte se s Kamu.

Kateřina Čepelíková

5. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Rebelbean praží výběrovou kávu a nabízí i kvalitní cascaru

Michal Stec v Brně nestudoval pouze etnologii. Během studia si přivydělával ve studentské kavárně. Zde se potkal s partou nadšenců obdivujících výběrovou kávu. Vůně kvalitní kávy mladého studenta nadchla tak, že se rozhodl vytvořit vlastní kávovou značku.

Jana Zlámalová

14. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Martin Franc: Pro současného člověka se historická strava nehodí

Nemá rád extrémní výživové směry ani pokusy o autentickou historickou kuchyni. „Historie stravování nám dokáže zajímavým způsobem osvětlit, jací jsme byli, a díky tomu dokážeme spíše poznat, jací nyní jsme,“ říká historik, jenž sleduje vývoj stravování zejména jako kulturní fenomén.

Daniel Mareš

26. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

Nechci být kopie Jamieho Olivera, říká Martin Škoda

V sedmnácti letech Martin Škoda vydal kuchařku plnou hudby, která se stala třetím nejlepším kuchařským debutem na světě v renomované soutěži Gourmand World Cookbook Awards. Dnes má na kontě další ceny za druhou knihu i vlastní televizní pořad Hrdina kuchyně.

Kateřina Čepelíková

25. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Také si pletete kebab a gyros?

Jaký je rozdíl mezi gyrosem a kebabem? Proč si je pleteme a chutnají stejně? Kolem řecké i turecké kuchyně kolují nejasnosti. Ano, takhle je to vážné.

Helena Singerová

18. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Chceme být jednička ve stravování, říká Makro. Podívejte se, co se změnilo

Nový koncept prodejny Praha-Stodůlky, rozšířená nabídka lokálních dodavatelů a 3500 novinek v sortimentu. To jsou jen některé změny, které představila společnost Makro.

Lenka Krbcová

15. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

V Brně otvírá unikátní tržnice s potravinami

Že to poslední dobou na brněnské gastronomické scéně pořádně žije, ví už snad každý. Nyní má ale Brno unikát, kterým se žádné jiné české město nemůže pochlubit.

Jana Zlámalová

12. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak se správně pije tequila: Červ ani citron do ní nepatří

Kolem mexické tequily vznikají stále nové mýty a rituály. V současné době například světem hýbe trend pít tequilu přímo ze solných kalíšků. Tequilu zároveň ale také obestírá mnoho polopravd a mylných představ.

Jana Zlámalová

5. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kvalitu potravin našich předků si idealizujeme, říká historik

V tuzemských jídelníčcích 19. století dominovala moučná jídla. Strava venkovanů byla jednotvárná s velkým podílem konzervované potravy. Na druhou stranu se již tehdy objevovaly módní trendy, stejně jako dnes spojené s pojetím zdravé výživy. Co všechno Češi jedli?

Daniel Mareš

29. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Svobodný přístup k „vodovodě“ v restauraci?

Onehdy mi jedna známá vyprávěla příběh ze svého „obyčejného každodenního života“ třicátnice.

Petr Kolman

19. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Richard Fuchs: Šéfkuchař by měl být boss i táta zároveň

Vařil v těch nejlepších hotelech na světě, učil se od mistrů svého řemesla a teď své zkušenosti zužitkovává v Česku. Čím se šéfkuchař Richard Fuchs živí nyní a co říká o mladých českých kuchařích?

Kateřina Čepelíková

15. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 9 minut

Kam se hrabeme se smažákem. Skotové milují smaženou tyčinku Mars

Skutečně existuje něco tak šíleného jako sladká tyčinka Mars smažená v těstíčku. Tuto zvláštní specialitu je v Británii možné sehnat jenom ve Skotsku. Jaká jsou další neznámá anglická jídla?

Jana Zlámalová

9. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Koukejte hospodskému pod ruce. Čepuje pivo správně?

Největším nepřítelem piva je kyslík. Zamezení kontaktu s ním je také jedním z hlavních technologických oříšků pro pivovary. To samé platí pro čepování piva i pro jeho degustaci.

Petr Havel

26. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Budou mít někdy české venkovské restaurace Michelinskou hvězdu?

V České republice máme jen pár restaurací, které se mohou pyšnit slavnou Michelinskou hvězdou. Všechny jsou navíc v Praze. Proč? A zaostáváme opravdu za západní Evropou v kvalitě venkovských restaurací, nebo je to všechno trochu jinak?

Daniel Mareš

21. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty