Hlavní navigace

falšování potravin

Nejhorší potraviny roku 2018

Větší potravinové skandály se loni ČR vyhnuly. Čeští výrobci se snaží a jejich počet roste. Kvalita i bezpečnost našich potravin je vysoká. Zahraniční výrobci ošidili sýry o metráky másla. Trvá problém s kvalitou olivových olejů a medu. Maloobchod v roce 2018 stagnoval, zhoršuje se hygiena při prodeji nebaleného pečiva. Vyšší podíl závad než u výrobců potravin byl zjištěn v restauracích a na farmářských trzích.

Doba čtení: 8 minut

I dva roky po krachu firmy JSG se její falšované medy našly v obchodech

Ročně každý z nás sní skoro kilogram medu, jeho kvalita ale není vždy taková, jakou bychom si představovali. Zejména medy firmy JSG se dlouhodobě řadí mezi medy falšované či nejakostní. A to už firma JSG přes dva roky neexistuje.

24. 4. 2018 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Na trhu jsou falšované medy od neexistujícího výrobce

Pokud nemáte známého medaře, je koupě medu sázkou do loterie. Potvrzuje to i nález medů, u nichž laboratoř potvrdila falšování. Navíc výrobce uvedený na daňovém dokladu neexistuje.

23. 3. 2018 18:00
Doba čtení: 1 minuta

Falšovaná a nebezpečná vína roku 2017

Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v loňském roce celou řadu vín, která byla buď falšovaná, nebo dokonce nebezpečná. Víme, která to jsou.

9. 3. 2018 11:00
Doba čtení: 1 minuta

Krásně barevné? Díky arzeniku! Kvalitní strava nebyla ani před sto lety

Pokud se dnes někdo pozastavuje nad tím, že jsou nám do jídla přidávány jedy a někteří výrobci šidí, co se dá, vězte, že ani před více než sto lety tomu nebylo jinak.

Doba čtení: 5 minut

Inspekce našla v Aholdu falšované ryby

Tak jako loni, i letos inspektoři pokračují v kontrolách mražených ryb. Tentokrát v tržní síti objevili tilápii nilskou, která byla víc vodou než rybou.

Doba čtení: 1 minuta

Jistota není nikde: falšované masné výrobky byly v Tescu i Lidlu

Inspekce našla v Lidlu a Tescu falšované masné výrobky. Tentokrát šlo o guláš a párečky, v obou případech bylo ve výrobcích výrazně méně masa, než bylo deklarováno na obale.

Doba čtení: 2 minuty

Medu s antibiotiky byly tuny. Nyní končí ve spalovně

Nedávná kauza medu společnosti Včelpo, jehož výrobky obsahovaly zakázaná antibiotika, se chýlí ke konci. Firma musela stáhnout stovky tun medu a dostala více než miliónovou pokutu. Stát nyní hledá opatření pro to, aby se podobný případ znovu neopakoval.

26. 2. 2016 13:10
Doba čtení: 3 minuty

Pátrání po stopách falešného sýra připomíná detektivku

Česká veterinární správa odhalila falešný sýr Eidam, který sýrem vůbec nebyl. Jednalo se o náhražku, ve které byl mléčný tuk nahrazen tukem rostlinným, a šlo o nemalé množství – šestnáct a půl tuny. Kdo stojí za tímto podvodem?

22. 2. 2016 15:38
Doba čtení: 2 minuty

Jsem otřesen, píše ministr včelařům

V souvislosti s antibiotikovou kauzou „kolosálních rozměrů“ kritizuje ministr zemědělství kontrolní mechanismy Českého svazu včelařů.

Doba čtení: 2 minuty

Cizí másla obsahují moc vody

Kontrola jakosti másla prokázala zvýšený obsah vody u dvou zahraničních výrobků a potvrdila kvalitu tuzemských másel.

Doba čtení: 2 minuty

Jeden z nejčastějších podfuků? Čokoláda z automatu

Výrobci potravin či jejich prodejci, kteří v honbě za co nejnižšími cenami nebo co nejvyššími zisky klamou spotřebitele, to budou mít stále těžší.

30. 10. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Místo smaženého sýra prodávají rostlinnou náhražku

Pokud restaurace láká na „smažený sýr“, musí se jednat o skutečný sýr, nikoli o levnou variantu bez mléčného tuku.

Doba čtení: 1 minuta

Tak snad zaplať pánbůh za dnešní šizení

Pobuřuje vás, když zmrzlina je namísto ze smetany ze ztuženého rostlinného tuku? Kečup plný škrobu a buřt sóji? Pak vězte, že komu tyhle fígle s potravinami vadí, pak by se v minulosti musel zbláznit, tedy kdyby o tom věděl. Ale i pokud by nevěděl, stále by v záloze číhala otrava.

Doba čtení: 7 minut

Falšování potravin: Uevidujeme se k smrti

Potraviny se falšovaly, falšují… a falšovat budou? Jasné je, že pouze další a další zpřísňování zákonů samo o sobě šizení potravin nezabrání.

Doba čtení: 5 minut

Kolik to stojí, když vás v hospodě vezmou na hůl

Poctivý vývar, nebo polévka z kostky? Zisk pro kuchaře až dvacet korun na jediné porci. Potravinářská inspekce ukazuje na příkladech modelových menu, jak moc tratíte na šizení v restauraci.

Doba čtení: 1 minuta

Přehled: Nejvíce se šidí čokoláda a cukrovinky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce vydala svou výroční zprávu, ve které nás seznamuje s výsledky loňských kontrol. Tučné pokuty padaly zejména u prodejců.

20. 4. 2015 14:14
Doba čtení: 2 minuty

Potraviny s označením „Česká kvalita“ pocházejí z Polska

Penny Market prodává polské potraviny coby „Českou kvalitu“, a to dokonce opakovaně a navzdory zásahu potravinářské inspekce.

Doba čtení: 1 minuta

Ledové čaje v testu propadly: víc ředit už snad nelze

Hodnocení ledových čajů potvrdilo dřívější zkušenosti: v těchto nápojích je málo čaje, zato hodně cukru. Se skutečným čajem mají pramálo společného.

Doba čtení: 4 minuty

Rybí výrobky jsou šizené, zjistila kontrola

Veterináři se zaměřili na ověření deklarovaného obsahu výrobků z ryb. Inspekce proběhla ve Středočeském kraji a výsledek zákazníky nepotěší.

17. 7. 2014 11:13
Doba čtení: 2 minuty

Není škoda vylévat falšované víno?

Vína, u kterých inspekce odhalí nepovolené výrobní postupy, budou likvidována obdobně jako padělky kabelek či mikin. Jde přitom o zdravotně nezávadná vína. Není to zbytečné plýtvání?

Doba čtení: 3 minuty

Český zákazník uvěří skoro všemu

Potraviny mají u nás bohužel tak špatnou pověst, že fámy o jejich falšování padají na úrodnou půdu. Po mase plném vody nás „křehčené“ ovoce s nejrůznějšími éčky ani nepřekvapí.

Doba čtení: 4 minuty

Nejhorší potraviny roku 2013

„Zajímají nás především problémoví výrobci, obchodníci a problémové skupiny potravin,“ říká jeden z autorů projektu Potraviny na pranýři. Které měly nejvíc problémů v uplynulém roce?

Doba čtení: 5 minut

Každý druhý med je falšovaný

Vybrat kvalitní med, bez přídavku levných sirupů je úkon hodný věštce. Inspekce místo kouzelné hůlky vzala 25 medů do laboratoře, která následně vydala 12 falšovaných medů. Máte je doma?

30. 8. 2013 9:00
Doba čtení: 7 minut

Pozor, ve vínech jsou syntetická barviva

GALERIE: Falšování vín neustává. Inspekce upozorňuje na nové nálezy a nejčastější praktiky podvodníků.

21. 8. 2013 11:36
Doba čtení: 1 minuta

Malinový džem z Kauflandu byl falšovaný. A není v tom sám

GALERIE: Potravinářská inspekce odhalila další klamání zákazníků. Společnost Kaufland prodávala džem údajně v extra kvalitě, ve skutečnosti nastavovaný lacinou ovocnou složkou.

Doba čtení: 1 minuta

To je šlágr! Med z kukuřice a brambor

Přestože máme v Česku nejvíce včelařů v EU, kvalitní med u nás v obchodech téměř nekoupíte. Zahraniční medy jsou směsí kukuřičných sirupů a medů z Ukrajiny. Legislativa je na to krátká.

Doba čtení: 5 minut

Vídeňské párky obsahují méně masa, než tvrdí výrobci

Mnozí výrobci vídeňských párků uvádějí na obalech vyšší podíl masa, než jaký v nich je ve skutečnosti obsažen. U šesti výrobků z patnácti to prokázaly testy časopisu dTest.

Doba čtení: 2 minuty

Falšovaných vín jsou desítky, vedou podvody se zemí původu a ředění vodou

Už na více než 80 případů čachrů s vínem upozornila inspekce. Ta má teď nový nástroj pro lepší kontrolu. Mezi podvodníky nechybí krabicáky, Sklepmistr ani Igristoje, podívejte se.

18. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Už i vejce se falšují. Koupíme je v Česku?

Aféra s koňským masem stojí na samém začátku a už máme před sebou další skandál. Tentokráte se jedná o falešné označování tzv. bio vajec. Jsou předražená vejce z Německa i v ČR?

Doba čtení: 2 minuty