Hlavní navigace

Alzheimerova choroba

Buďte v pohodě, ochráníte si mozek

Novinky kolem Alzheimerovy nemoci a další dění z akademického světa: Duševní pohoda chrání určité oblasti mozku. Rakovina krve: kdy vynechat chemoterapii? Západonilská horečka – tak už jsme se dočkali. Vědci šlechtí barevné obilí. Jak vzniká jed v mořských řasách? Otrávit se můžete při konzumaci mušlí nebo korýšů, kteří pojídají řasy. Tuberkulóza stále mezi námi – šance na šetrnější léčbu.

17. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jan Topinka: Chceme sledovat, co nanočástice dělají s mozkem

Zabývá se trpasličími částicemi prachu. Jsou tak jemné, že snadno proniknou hluboko do našich plic, dokonce až do mozku. A jsou všude kolem nás. Máme se proto nanotechnologií a nanočástic bát?

Doba čtení: 11 minut

Nemocná psychika: Místo manžela nastrčili mimozemšťana

Capgrasův fenomén je soubor příznaků, který vede k chybnému – v lepším případě zkreslenému – vnímání reálného světa. Je známkou duševního onemocnění. Nemocný nejčastěji tvrdí, že jeho blízký člověk se stal někým jiným, byl nahrazen dvojníkem.

7. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Hudba budí vzpomínky

Hudba je nedílnou a důležitou součástí našeho života. Už samotná melodie dokáže vzbudit emoce, hodně udělá i aranžmá a způsob interpretace. Celostní muzikoterapie je specifická metoda, která s hudbou pracuje na principu akustických zákonů a za použití přirozeného ladění.

Doba čtení: 4 minuty

Příznivý efekt česneku na rakovinu, cukrovku, kůži i obezitu

Zatímco česnek je dnes považován zejména za běžnou surovinu do kuchyně, v dobách minulých byl vysoce ceněn především díky četným, zdraví prospěšným vlastnostem. I když si to dnes tolik neuvědomujeme, česnek je všelék.

Doba čtení: 9 minut

Komu hrozí Alzheimer? Zapomenutí jména je běžné

Třetina lidí se dozví se zpožděním, že jen tak obyčejně nezapomínají, ale trpí Alzheimerovou nemocí. „Existuje řada testů, jak počínající demenci odhalit. Tím nejjednodušším je nechat nakreslit pacienta hodiny a zakreslit konkrétní čas,“ říká doc. Holmerová.

13. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Budeme jednou všichni trpět demencí?

Lidí s Alzheimerovou chorobou přibývá. V současné době jich je v naší republice zhruba 156 tisíc. Odborníci odhadují, že počet nemocných bude celosvětově výrazně narůstat.

Doba čtení: 6 minut

Alzheimerova choroba může být následek úrazu

Neurodegenerativní choroby, jako je Alzheimerova porucha nebo jiné formy demence, mohou být způsobeny také poraněními. Tvrdí to jedna z novinek tuzemských akademických institucí.

10. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nahrává čeština demenci?

Nová teorie zkoumá spojitost rodného jazyka s Alzheimerem a Parkinsonem. Budou se neurodegenerativní choroby léčit různě v závislosti na rodném jazyce?

Doba čtení: 5 minut

Alzheimer: Rodiny doplácejí tisíce až desetitisíce měsíčně

Česká alzheimerovská společnost zveřejnila svoji pravidelnou Zprávu o stavu demence. Již třetí rok se pokouší ilustrovat problémy lidí s Alzheimerovou chorobou a demencí a pečujících rodin na číslech a faktech.

Doba čtení: 4 minuty

Potraviny, které vyživí váš mozek

Potřebujete rychle zvýšit výkonnost mozku? Sáhněte po čokoládě s vysokým obsahem kakaa. Dobrým stimulantem je také káva, účinkuje ovšem i dlouhodobě, zlepšuje paměť a podporuje mozek k vyšším výkonům. Stárnutí mozku zpomaluje olivový olej.

Doba čtení: 4 minuty

Demence není hloupnutí, ale nemoc

Demence není přirozená součást stáří, ale duševní onemocnění, při kterém v důsledku patologických změn v mozku dochází k poruše paměti a k oslabování intelektu.

Doba čtení: 3 minuty

Hledáte domov pro rodiče s Alzheimerem? Spadnete do černé díry

Najít vhodné zařízení, které pomůže s péčí o nemocného s demencí, není snadný úkol. Stav je u nás v tomto směru tristní, a to z několika příčin.

Doba čtení: 9 minut

Právě teď je načase přelstít Alzheimera

Je opravdu možné dožít se šedesátky, sedmdesátky, osmdesátky i déle s jasnou myslí a výtečnou pamětí, říká profesor neurologie na Harvardské lékařské fakultě, autor knihy Jak přelstít Alzheimera.

6. 1. 2017 11:44
Doba čtení: 4 minuty

Příznaky Alzheimerovy choroby přehlížíme a léčba začíná pozdě

První fáze Alzheimera trvá čtyři roky, ale často unikne pozornosti okolí. Věk, kdy se nemoc objeví, je významný pro léčbu i dědičnost, říká profesorka Hana Matějovská Kubešová. Co můžeme udělat proto, aby nás nepostihl Alzheimer?

11. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 9 minut

Test: Je to Alzheimer? 10 varovných příznaků

Alzheimerova demence je charakteristická plíživým začátkem, který často uniká pozornosti okolí. Nemoc je obvykle diagnostikována teprve ve své střední fázi a léčba je zahájena pozdě.

11. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Projíme se k Alzheimeru?

Pokud se lidé vhodně stravují, sníží velmi významně riziko psychických onemocnění včetně obávané Alzheimerovy choroby. Profesor Jiří Raboch představuje i unikátní studii, která naznačuje, že důležitější než geny je náš životní styl.

Doba čtení: 7 minut

Alzheimer, stárnutí a trocha naděje

Experimentální lék na Alzheimerovu nemoc by mohl současně zpomalovat stárnutí. Zvyšování délky života ve vyspělých zemích je sice dobrá zpráva, ale přináší s sebou nové problémy. Při jejich zvládání zatím medicína příliš úspěšná není, takže se zkouší leccos.

Doba čtení: 5 minut

Spánek na boku prý snižuje riziko demence

Alzheimerovu ani třeba Parkinsonovu chorobu stále neumíme efektivně léčit. Pátrá se proto po prakticky libovolných způsobech, jak alespoň trochu snížit pravděpodobnost, že člověka něco podobného potká.

Doba čtení: 3 minuty

Moučný mozek a těžká obsese lepkem

Názory na to, co je (ne)zdravé, procházejí radikálními změnami. Zatímco dříve byly za zdroj všeho špatného pokládány živočišné tuky, nyní se hněv obrací třeba proti cukru. A objevuje se řada potřeštěných věrozvěstů stejně jako lidí, kteří se rozhodnou na všem trochu vydělat, či alespoň získat svých pět minut zájmu.

Doba čtení: 5 minut

Test demence: Nejde jen o stařeckou zapomnětlivost

Co má společného věková hranice pro odchod do důchodu a výskyt demence v populaci? Obě s léty rostou.

5. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 5 minut

Z Alzheimera je obviněn hliník a oparový vir

Jak se zvyšuje věk dožití a populace stárne, roste i množství lidí postižených Alzheimerovou chorobou. Vědci zatím víceméně marně pátrají po příčinách, prevenci a léčbě. Nové výzkumy ale mnohé naznačují.

Doba čtení: 5 minut

Co ukázala krev nejstarší ženy světa

Měli bychom si všichni nechat co nejrychleji odebrat kmenové buňky a pak pravidelně postupovat omlazovací kúru, podobně jako čarodějnice užívaly k pití či koupeli krev mladých dívek?

Doba čtení: 3 minuty

Alzheimerova choroba: skrytá epidemie 21. století

Ten Němec, co mi schovává věci… Jméno Aloise Alzheimera je předmětem vtipů a přitom budí hrůzu. Od narození vědce, jenž jako první popsal symptomy nemoci, uplyne již 150 let.

Doba čtení: 8 minut

Senior v domě? Co je ještě v normě

Mladým je horko, starším zima, mladí jsou hluční, staří chtějí svůj klid. Pohled sice zjednodušený, leč v mnohém pravdivý. Soužití se ještě komplikuje s chorobami včetně psychických.

Doba čtení: 4 minuty

Léčbu Alzheimera podpoří správně zvolené byliny

Alzheimerovu chorobu nelze zatím vyléčit. Její postup je možné mírnit posilováním činnosti mozku a také tlumit doprovodné jevy, jako je náladovost, úzkost a deprese. To umí byliny.

Doba čtení: 1 minuta

Kam s ním? Demencí přibývá, péče chybí

„Můžeme nechat babičku samotnou doma? Mívá vidiny, naposledy dala rychlovarnou konvici na plynový vařič… Co když zapálí celý panelák?“ Takové otázky po čase vyvstanou v mnoha rodinách. Demencí trpí 130 tisíc Čechů, odbornou péči má jenom čtvrtina z nich.

17. 12. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Zapomínání, skleróza, nebo snad Alzheimer?

Žijeme déle a paměť věkem slábne. Za zapomnětlivostí nemusí hned být ta nemoc, no ta, co ji měl ten, no, ten prezident, herec. Při slábnutí paměti pomáhá podpora blízkých i černý humor.

7. 1. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Pacient, nebo vězeň? „Hlídací“ náramky mají nosit schizofrenici i senioři

Ministerstvo zdravotnictví plánuje obří reformu psychiatrie. Pacienti by mimo jiné nemuseli být zavření v léčebnách, ale doma, a hlídaly by je jen elektronické náramky.

Doba čtení: 5 minut

„Jak dlouho budeme čekat, až potraviny začnou zabíjet jako metanol?“

Prezident výživových poradců ČR, Ivan Mach, zaslal serveru Vitalia.cz své vyjádření k prohibici i ke kvalitě potravin v českých obchodech. Zároveň vyzval stát k zodpovědnosti za nastalou situaci. Přečtěte si jeho plné znění. Čekat na další osudný omyl výrobců potravin? Už mi to nedá…Prý se podvodníci z pančovací mafie dopustili osudného omylu, a proto začali umírat lidé na otravu metanolem. Nevidím totiž zásadní rozdíl mezi podvody ve výrobě a prodeji potravin, jak zase potvrzuje nová zpráva…

Doba čtení: 2 minuty