Hlavní navigace

Právě teď je načase přelstít Alzheimera

6. 1. 2017

Sdílet

 Autor: www.prah.cz
Je opravdu možné dožít se šedesátky, sedmdesátky, osmdesátky i déle s jasnou myslí a výtečnou pamětí, říká profesor neurologie na Harvardské lékařské fakultě, autor knihy Jak přelstít Alzheimera.

Můžete přelstít Alzheimerovu chorobu a radovat se ze stáří se zdravou, jiskřivou myslí? Publikace Jak přelstít Alzheimera ukazuje cestu. Na jejích stránkách najdete vědecky podložené strategie, o nichž bylo prokázáno, že snižují riziko zhoršujícího se zdraví mozku a kognitivního chátrání, jako je například ztráta paměti. Pokud je přijmete do svého života, pomohou vám.

Jak přelstít Alzheimera: Jak nemoc včas rozpoznat, jak snížit riziko jejího výskytu, jak ji zpomalit a udržet co nejdéle kvalitu života?
Autor: www.prah.cz

Jak přelstít Alzheimera: Jak nemoc včas rozpoznat, jak snížit riziko jejího výskytu, jak ji zpomalit a udržet co nejdéle kvalitu života?

„Pokud změníme k lepšímu životní styl, změní se k lepšímu také náš mozek. Já jsem posledních pětadvacet let strávil výzkumem Alzheimerovy choroby, nejprve na Harvardské lékařské fakultě a poté na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Jako neurolog jsem léčil pacienty, kteří buď již měli diagnostikovanou Alzheimerovu chorobu, nebo měli velké riziko jejího propuknutí. Během té doby jsem s potěšením sledoval nové fascinující výzkumné trendy. Na jedné straně nám nové studie stále znovu a znovu dodávají naději, co se týká objevů zdravotnické či technologické léčby Alzheimerovy choroby. A na druhé straně nám rozsáhlý a stále rostoucí výzkum ukazuje, že životní styl – to, co jíte, jestli cvičíte, jak spíte, jak kvalitní máte společenské styky, co děláte k potlačení stresu a jak si trénujete mysl – může dramaticky redukovat vaše rizika propuknutí této choroby,“ říká autor knihy, neurolog Kenneth S. Kosik.

Přečtěte si ukázku:

Snižte vlastní riziko Alzheimerovy choroby

V posledních několika letech museli všichni, kteří se zabývají demencemi, změnit svůj náhled na celou věc. Došli jsme k názoru, že nejlepší doba, kdy lze léčit Alzheimerovu chorobu, je ještě předtím, než se objeví její první příznaky.

Tento posun byl způsoben novou technologií, která nám umožňuje nahlédnout do lidského mozku. V roce 2012 povolila Americká stravovací a léková kontrola používání kontrastní látky, tzv. traceru, jež může být injekčně zavedena do krevního oběhu a poté umožní specifickým látkám v mozku, aby se během pozitronové emisní tomografie zvýraznily. Díky této i dalším technikám nyní víme, že Alzheimerova choroba se začíná projevovat v mozku deset, nebo dokonce dvacet let předtím, než se objeví první rozeznatelné symptomy.

Přečtěte si: Příznaky Alzheimerovy choroby přehlížíme a léčba začíná pozdě

Podobá se to průběhu jiných nemocí, například srdečních chorob. Dlouho předtím, než člověk pocítí první náznaky bolesti na hrudi, tukové usazeniny tiše pokrývají stěny arterií. Ve chvíli, kdy poprvé pocítíte bolest na hrudi nebo nemůžete dýchat, už jste dávno na cestě k prvnímu infarktu. Stejné je to s rakovinou. Tumory tiše rostou v těle dlouho předtím, než člověk pocítí první bolest, trvalou únavu nebo závratě. U všech těchto nemocí je přitom léčba nejúčinnější během této bezpříznakové fáze nemoci.

Avšak u většiny lidí je Alzheimerova choroba diagnostikována teprve tehdy, když se u nich projeví vážné symptomy. V té chvíli už jsou mnohé mozkové buňky mrtvé nebo nenapravitelně poškozené, protože se zaplnily strukturou podobnou vláknům, která tvoří jakési uzlíky, jež buňky postupně zaškrtí. Přitom se prostor mezi buňkami plní ztvrdlým, lepkavým proteinem zvaným plak. Plaky a uzlíky tvoří společně klasické známky Alzheimerovy choroby. Léčení v této fázi se podobá léčbě rakoviny poté, co se rozšířila do celého těla, nebo léčbě chorob srdce po prvním infarktu. Je mnohem účinnější léčit tyto nemoci během jejich nejranějších fází – a nejúčinnější je předcházet vůbec jejich vzniku. Přestože zatím nemáme široce rozšířené diagnostické testy, které by definitivně určily, jestli už se Alzheimerova choroba tiše nerozšiřuje ve vašem mozku, existuje několik postupů, které vám mohou ukázat stupeň vašeho současného rizika. Bez ohledu na to, jak mnoho (či jak málo) rizikových faktorů máte, je právě teď nejlepší doba vpustit strategie z knihy Jak přelstít Alzheimera do svého života.

Zpomalte nástup Alzheimerovy choroby

Je možné, že tuto knihu čtete proto, že se u vás už objevuje frustrující období zapomínání. Pokud je tomu tak, asi se ptáte: Je už příliš pozdě?

Nový výzkum švédského Karolinského institutu FINGER nám říká, že není. Už jsem se o tomto výzkumu zmínil výše. Poté, co vědci sledovali zdraví více než dvanácti set lidí po dva roky, zjistili, že dokonce i lidé trpící ranými příznaky demence profitovali z komplexního programu pro zdravý mozek zahrnujícího zdravé jídlo, cvičení, intelektuální podněty a lékařskou péči. Počínali si lépe při testech paměti, plánování, úsudku a řešení problémů než druzí účastníci, kteří tímto programem neprošli. Platilo to o všech účastnících tohoto programu, dokonce i o těch, kterým už bylo skoro osmdesát let. Proto doufám, že vás uklidní, že nikdy není příliš pozdě učinit kroky ke zlepšení zdraví vašeho mozku.

Navzdory vašemu věku i tomu, kolik symptomů se u vás objevuje, zdravý životní styl vám může pomoci. V knize najdete desítky jednoduchých návodů, jak co nejvíce zpomalit postup této nemoci a odsunout její propuknutí až o deset let. Zlepšete si život.

Kniha Jak přelstít Alzheimera je určená každému člověku nějak zasaženému touto chorobou. Ať už se snažíte Alzheimerově chorobě předejít, nebo už ji máte diagnostikovanou, či se staráte o někoho s touto chorobou, najdete tu rady, jak snížit stres, žít plnohodnotným životem a najít klid mysli.

Ukázka z knihy:

Kenneth S. Kosik, Alisa Bowmanová: Jak přelstít Alzheimera

Jak nemoc včas rozpoznat, jak snížit riziko jejího výskytu, jak ji zpomalit a udržet co nejdéle kvalitu života?


Kniha profesora neurologie na Harvardské lékařské fakultě Kennetha S. Kosika se komplexně zabývá problematikou Alzheimerovy choroby. Je pomocníkem ukazujícím možnosti, jak snížit riziko tohoto onemocnění – obsahuje 80 jednoduchých rad, jak co nejvíce zpomalit postup symptomů a jak s onemocněním kvalitněji žít a úspěšně bojovat. Kniha Jak přelstít Alzheimera odhaluje, jak vytvořit optimální prostředí pro neustálou údržbu mozku.

Nakladatelství Práh, 2016, www.prah.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).