Hlavní navigace

Homeopatika ze supermarketu: ani stopa účinné látky

1. 11. 2010

Sdílet

Americký obchodní řetěz Wal-Mart nabízí homeopatika ve své běžné nabídce. Podle odborníků jsou ale k ničemu. To ovšem zákazník, který je přihodí k víkendovému nákupu, těžko posoudí.

K lékům i léčivým přípravkům, mezi které homeopatika patří, se dá dostat všelijak. Americký obchodní řetězec přišel s novinkou a homeopatika nabízí vedle ostatních potravinových doplňků a prodává je i přes internet. Zhruba za 10 dolarů, tedy asi 200 korun, si můžete homeopaticky léčit nachlazení nebo problémy s ušima.

Prodej homeopatik není nijak omezen a koupit si je může úplně každý. Je možné, že by k něčemu podobnému došlo i v Česku? Mohla by se homeopatika prodávat úplně volně? A co tomu vůbec brání?

Víte, co kupujete?

Na prodej homeopatik řetězcem Wal-Mart upozornila americká James Randi Educational Foundation (JREF – Vzdělávací nadace Jamese Randiho), kterou kontaktovala dětská lékařka, jejíž malý pacient byl léčen homeopatickým přípravkem koupeným v supermarketu.


Autor: Agentura SXC

Jeho matka původně ani nevěděla, co dítě vlastně bere, jen kde homeopatikum koupila. Šlo o přípravek s názvem Ring Relief, který má léčit nepříjemné pískání v uších neboli tinnitu. Jenže jeho účinnou látkou je benzalkonium-chlorid, tedy desinfekce používaná například při drobných škrábnutích nebo provedení piercingu. Avšak při pískání v uších je jakákoliv desinfekce k ničemu. „Tinnitus může mít celou řadu příčin, ale žádný z nich nemá souvislost s bakteriální nebo virovou infekcí ucha. Tento přípravek ani nemůže mít deklarované účinky,“ upozorňuje na svých stránkách JREF (Homeopathy: Now Available at Your Local Wal-Mart).

Ještě zajímavější je další prodávaný přípravek – Oscilliococcinum. Měl by pomáhat při nachlazení a také zmírňovat průběh chřipky. Sporná je ale účinná látka, která je stejně jako u jiných homeopatik v téměř neznatelné koncentraci. Jde o Anas Barbariae hepatis Et Cordis neboli výražek z jater divoké kachny pižmové. „Neexistuje jediný důkaz o tom, že by tato látka měla jakékoliv protivirové účinky. Stejně neexistuje žádný důkaz, že by chřipka nebo nachlazení měly nějakou souvislost s játry,“ vysvětluje JREF.

Nadaci vadí, že obchodní řetězec prodává coby „léky“ přípravky, které neobsahují prakticky žádnou účinnou látku a navíc i stopy údajné účinné látky nemají s léčbou nemocí nic společného, protože chybí jakékoliv důkazy o jejich účinnosti. Přesto se prodávají. Rozhodnutí o tom, zda přípravky fungují, tak zůstává na spotřebiteli.

Věříte v účinky homeopatie?

ČR: Homeopatika jen z lékárny

V Česku se stejně jako v jiných státech Evropské unie na homeopatika nahlíží jako na léčivé přípravky a to navzdory tomu, že před uvedením na trh nemusí dokazovat svoji účinnost, pouze bezpečnost. Z pohledu zákona tedy nejde jen o „cukrové kuličky“, ale o léčivý přípravek. To, že se homeopatika prodávají v lékárnách anebo je doporučují sami lékaři, nic nevypovídá o jejich účinnosti. Pouze je jisté, že vám jejich užívání nemůže ublížit. Je to podobné jako s potravinovými doplňky, ty taky nejsou zkoumány z hlediska účinnosti, ale pouze bezpečnosti.

„V případě homeopatických přípravků v ředěních, která jsou k dispozici na trhu v ČR, by nemělo dojít k ohrožení zdraví pacienta ani v případě, kdy pacient přípravek použije nesprávně,“ informuje na svých stránkách Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).  „U takto registrovaných přípravků není v rámci registračního řízení vyžadováno klinické hodnocení přípravku (kontrola účinnosti), na jehož základě by Státní ústav pro kontrolu léčiv mohl schválit doporučené indikace u homeopatických přípravků,“ stojí dále na stránkách SÚKL ( Homeopatika – Otázky a odpovědi). Oficiálně se tedy nedozvíte, k čemu homeopatika používat a co mají léčit, protože to nelze nijak objektivně zjistit.

Navzdory této skutečnosti jsou u nás homeopatika prodávána hlavně v lékárnách, případně v ordinacích lékařů nebo v internetových lékárnách, ale i ty se musí řídit poměrně přísnými pravidly prodeje. Z pohledu zákona jde o léčivé přípravky a ty patří jedině do lékárny. Nikde jinde si je koupit nesmíte, a to i když je zřejmé – a sám SÚKL přiznává -, že nehrozí žádná rizika při jejich předávkování. Pokud si budete chtít homeopatika koupit jinde, máte prostě smůlu. Žádná změna zákona se nechystá.

Čtěte téma: Homeopatienevyléčí všechno. Něco ale ano

„Je to čistá voda, a ta může léčit jen jako placebo,“ říká Jiří Grygar. „To mi je úplně jedno,“ reaguje pacientka, „hlavně že léčí.“

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).