Hlavní navigace

Homeopatika ze supermarketu: ani stopa účinné látky

1. 11. 2010

Sdílet

Americký obchodní řetěz Wal-Mart nabízí homeopatika ve své běžné nabídce. Podle odborníků jsou ale k ničemu. To ovšem zákazník, který je přihodí k víkendovému nákupu, těžko posoudí.

K lékům i léčivým přípravkům, mezi které homeopatika patří, se dá dostat všelijak. Americký obchodní řetězec přišel s novinkou a homeopatika nabízí vedle ostatních potravinových doplňků a prodává je i přes internet. Zhruba za 10 dolarů, tedy asi 200 korun, si můžete homeopaticky léčit nachlazení nebo problémy s ušima.

Prodej homeopatik není nijak omezen a koupit si je může úplně každý. Je možné, že by k něčemu podobnému došlo i v Česku? Mohla by se homeopatika prodávat úplně volně? A co tomu vůbec brání?

Víte, co kupujete?

Na prodej homeopatik řetězcem Wal-Mart upozornila americká James Randi Educational Foundation (JREF – Vzdělávací nadace Jamese Randiho), kterou kontaktovala dětská lékařka, jejíž malý pacient byl léčen homeopatickým přípravkem koupeným v supermarketu.


Autor: Agentura SXC

Jeho matka původně ani nevěděla, co dítě vlastně bere, jen kde homeopatikum koupila. Šlo o přípravek s názvem Ring Relief, který má léčit nepříjemné pískání v uších neboli tinnitu. Jenže jeho účinnou látkou je benzalkonium-chlorid, tedy desinfekce používaná například při drobných škrábnutích nebo provedení piercingu. Avšak při pískání v uších je jakákoliv desinfekce k ničemu. „Tinnitus může mít celou řadu příčin, ale žádný z nich nemá souvislost s bakteriální nebo virovou infekcí ucha. Tento přípravek ani nemůže mít deklarované účinky,“ upozorňuje na svých stránkách JREF (Homeopathy: Now Available at Your Local Wal-Mart).

Ještě zajímavější je další prodávaný přípravek – Oscilliococcinum. Měl by pomáhat při nachlazení a také zmírňovat průběh chřipky. Sporná je ale účinná látka, která je stejně jako u jiných homeopatik v téměř neznatelné koncentraci. Jde o Anas Barbariae hepatis Et Cordis neboli výražek z jater divoké kachny pižmové. „Neexistuje jediný důkaz o tom, že by tato látka měla jakékoliv protivirové účinky. Stejně neexistuje žádný důkaz, že by chřipka nebo nachlazení měly nějakou souvislost s játry,“ vysvětluje JREF.

Nadaci vadí, že obchodní řetězec prodává coby „léky“ přípravky, které neobsahují prakticky žádnou účinnou látku a navíc i stopy údajné účinné látky nemají s léčbou nemocí nic společného, protože chybí jakékoliv důkazy o jejich účinnosti. Přesto se prodávají. Rozhodnutí o tom, zda přípravky fungují, tak zůstává na spotřebiteli.

Věříte v účinky homeopatie?

ČR: Homeopatika jen z lékárny

V Česku se stejně jako v jiných státech Evropské unie na homeopatika nahlíží jako na léčivé přípravky a to navzdory tomu, že před uvedením na trh nemusí dokazovat svoji účinnost, pouze bezpečnost. Z pohledu zákona tedy nejde jen o „cukrové kuličky“, ale o léčivý přípravek. To, že se homeopatika prodávají v lékárnách anebo je doporučují sami lékaři, nic nevypovídá o jejich účinnosti. Pouze je jisté, že vám jejich užívání nemůže ublížit. Je to podobné jako s potravinovými doplňky, ty taky nejsou zkoumány z hlediska účinnosti, ale pouze bezpečnosti.

„V případě homeopatických přípravků v ředěních, která jsou k dispozici na trhu v ČR, by nemělo dojít k ohrožení zdraví pacienta ani v případě, kdy pacient přípravek použije nesprávně,“ informuje na svých stránkách Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).  „U takto registrovaných přípravků není v rámci registračního řízení vyžadováno klinické hodnocení přípravku (kontrola účinnosti), na jehož základě by Státní ústav pro kontrolu léčiv mohl schválit doporučené indikace u homeopatických přípravků,“ stojí dále na stránkách SÚKL ( Homeopatika – Otázky a odpovědi). Oficiálně se tedy nedozvíte, k čemu homeopatika používat a co mají léčit, protože to nelze nijak objektivně zjistit.

Navzdory této skutečnosti jsou u nás homeopatika prodávána hlavně v lékárnách, případně v ordinacích lékařů nebo v internetových lékárnách, ale i ty se musí řídit poměrně přísnými pravidly prodeje. Z pohledu zákona jde o léčivé přípravky a ty patří jedině do lékárny. Nikde jinde si je koupit nesmíte, a to i když je zřejmé – a sám SÚKL přiznává -, že nehrozí žádná rizika při jejich předávkování. Pokud si budete chtít homeopatika koupit jinde, máte prostě smůlu. Žádná změna zákona se nechystá.

Čtěte téma: Homeopatienevyléčí všechno. Něco ale ano

„Je to čistá voda, a ta může léčit jen jako placebo,“ říká Jiří Grygar. „To mi je úplně jedno,“ reaguje pacientka, „hlavně že léčí.“

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).