Hlavní navigace

Reforma počítá s delším dojezdem sanitky či umělým oplodněním jen do 49 let

8. 9. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
Zákony mění například také práva pacientů na ukončení léčby, limitují úhrady za asistovanou reprodukci a zavádějí některé sankce vůči lékařům. Podívejte se, co se má změnit.

Sněmovna schválila vládní návrhy zákonů, které jsou součástí druhé části reformy zdravotnictví, informuje agentura ČTK. Jde o tři kodexy, z nichž některé nahradí podle vlády zastaralé zákony.

Pacient získá právo na informace

Zákon o zdravotních službách vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Pacient se stane novým zákonem „rovnocenným účastníkem procesu poskytování zdravotních služeb“. Získá například právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuty. V Národním registru poskytovatelů najde rovněž všechny údaje o poskytovatelích zdravotních služeb. 

Je zavedena možnost „dříve vysloveného přání pacienta“ – více„Nechte mě umřít“ neznamená „zabijte mě“.


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Kritici ale tvrdí, že pacienti o některá práva přijdou. Opozice poukazuje také na to, že zákon zbytečně mění zavedené pojmy a ve zdravotnictví vznikne chaos.

Poslanci v předloze provedli několik změn. Například lidé, kteří podají stížnost na lékařskou péči, by měli mít právo znát jméno osoby, která stížnost posuzuje. Z návrhu naopak vypadla možnost, aby Česká lékařská komora mohla kontrolovat poskytovatele péče a vstupovat do dokumentace pacienta bez jeho souhlasu. U léčby lidí s psychickými potížemi bude dávána přednost domácímu nebo komunitnímu prostředí.

Ministerstvo zdravotnictví bude mít pravomoc vydat vyhlášku, která uvede, ve kterých obcích může být výdejna léčiv a ve kterých ne. Všichni soukromí lékaři budou muset žádat úřady o novou registraci.

Sanitka může přijet později

Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut – nejvýše na 20 minut. Předkladatelé ale – na rozdíl od opozice – tvrdí, že to dostupnost péče nezhorší. Záchranáři také budou mít zákonnou možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí.

Umělé oplodnění do 49 let

Předloha o speciálních zdravotních službách upravuje například umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace můžu a transsexualitu. Předloha rovněž zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech. Umělé oplodnění bude moci podstoupit žena nejvýše do 49 let. Ministerstvo zdravotnictví původně navrhovalo 55 let, poslanci ale neúspěšně navrhovali i 45 let.

Podle související novely o zdravotním pojištění budou mít pojišťovny povinnost zajistit pacientům dostupnost hrazených služeb jak v místě, tak v čase. Klient také bude mít právo získat od pojišťovny údaje o tom, které hrazené služby mu byly poskytnuty. Předloha rovněž uvádí, že pacient má právo vybrat si variantu péče, pokud to bude nadstandard, bude jej muset zaplatit.

KL20-hlasovnai

Pojišťovny budou nově hradit dívkám ve věku od 13 do 14 let očkování proti rakovině děložního čípku.

V případě asistované reprodukce budou pojišťovny ženám platit čtyři pokusy místo tří v případě, že při prvních dvou pokusech se bude používat jedno, nikoli více embryí. K tématu: Bude méně dvojčat ze zkumavky. Pomůže software

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).