Hlavní navigace

Za vitamíny utrácíme čím dál víc peněz

28. 2. 2012

Sdílet

 Autor: SXC
Říká se, že v Americe teče do záchodu nejdražší moč na světě. To proto, že právě v USA polykají lidé nejvíc potravinových doplňků. A Češi se co do vitaminů Západu přibližují.

Životní styl Čechů se v různých způsobech chování čím dál častěji přibližuje lidem ze západní Evropy. Jedním z nich je trend zvyšujících se investic do zdraví. Přesněji: do pilulek, které nejsou lékem, ale jsou to vitaminy, tablety na hubnutí, zvětšení prsou, růst vlasů, svalů, pro lepší mozek, pleť či krev… A přestože je krize a například na jídle Češi už začali výrazně šetřit, do tablet na zdraví a krásu investujeme stále víc.

Dokazují to statistiky. Již dva roky po sobě trh v Česku s doplňky stravy roste. Vyplývá to ze studie IMS Health, která data o spotřebě léků a potravinových doplňků sbírá a také z poznatků České asociace pro speciální potraviny. Od prosince 2010 do konce listopadu loňského roku utratili Češi v lékárnách téměř 4,7 miliardy Kč za doplňky stravy. Před dvěma lety za stejné období to byly 4 miliardy a 352 milionů korun.

Nejvíc letí probiotika

Největší zájem spotřebitelů je již několik let po sobě o probiotické přípravky, tedy ty, které mají v břiše a ve střevech napravovat, co jsme si sami špatnou stravou nebo třeba agresivní léčbou sami způsobili. Na druhém místě jsou preparáty s obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které se staly součástí jídelníčku velké části populace. Ty zase mají pomáhat mozku, aby lépe fungoval.

poporodni_deprese

Naopak klesající spotřebu vykazují multivitaminové doplňky stravy pro dospělé, tedy právě to, proč se o Američanech říká, že mají nejdražší moč na světě. Odborníci totiž soudí, že většina těchto vitaminů jen bez užitku projde tělem a vyloučí se ven močí.

„Trend v užívání doplňků stravy je v České republice čím dál tím více podobný vyspělým trhům. Je to způsobeno novým životním stylem,“ říká výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý a dodává: „Základem zdravého životního stylu je vyvážená strava a pravidelný pohyb, na které bychom neměli zapomínat. Bohužel toho spousta z nás není schopna vždy dostát. Díky moderním výrobním procesům ale můžeme část tělu prospěšných látek dodat prostřednictvím doplňků stravy a právě to si začíná uvědomovat také čím dál tím více Čechů.“ 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).