Hlavní navigace

Jávská masáž - opravdová slast

20. 4. 2009

Sdílet

Nevím čím to je, možná je to opravdu kouzlo, nicméně jávská masáž vás alespoň pro jeden den zbaví veškerých starostí, což je v dnešní době k nezaplacení. Během jávské masáže, ale i po jejím absolvování, vás nic jiného než vlastní Já nezajímá. Starosti neexistují a vracejí se až s odstupem, nejdříve následující den.

Umění jávské masáže je poměrně specifické. Současný projekt péče o tělo a zdraví ducha založila v Indonésii princezna Mooryati Soedibyo na základě zkušeností z dětství prožitého v královském paláci. Salony Java Princess fungují v České republice od ledna 2004 na základě franšízové smlouvy uzavřené se společností Taman Sari Spa Její Výsosti princezny Mooryati Soedibyo a jsou součástí sítě salonů, které poskytují služby klientům kromě Indonésie také v Japonsku, Kanadě, Singapuru a v Malajsii. Evropan to má nejblíže do České republiky.

Jávská masáž 01

Salon Java Princess naleznete v místech, kde byste něco tak jedinečného vůbec nečekali: v paneláku v pražských Řepích. Kdybych o něm nevěděla, nikdy by mě nenapadlo, co se za jedněmi obyčejnými dveřmi v přízemí skrývá. Jsou tak trochu pohádkově kouzelné. Jakmile vstoupíte, otevře se před vámi neuvěřitelně klidné prostředí. Kde že je ta rušná Plzeňská nebo Slánská ulice, po kterých jste přijeli. Rázem jste se přenesli kamsi do snu, nebo možná až na vzdálenou Jávu omývanou Indickým oceánem.

Čtěte také: Reflexní masáž: Bolestivé znovuzrození

Uvnitř vás přivítá recepční, nebo přímo majitelka salonu Alena Havlíková, která si ráda o kouzlu jávské masáže povídá při šálku čaje, např. na podporu redukčního režimu (Slimming Tea) z výtažků pečlivě vybraných kořínků, listů a květů, které obsahují složky příznivě korigující látkovou výměnu, jehož trvalé užívání vede k odbourání nadbytečných tuků z břišních partií, rukou, stehen a dalších částí těla, nebo třeba čaje na snížení hladiny cholesterolu v krvi (Lokol Tea), poodhalí tajemství jávských masáží. Šálek čaje a povídání naznačí, že není kam spěchat – a opravdu, čas zde plyne trochu jinak. Tuto úvodní proceduru absolvuje každý návštěvník.

Pitný režim je důležitý i během masáže, protože pomáhá urychlovat odplavování uvolněných škodlivin z těla. Návštěvníci proto čaj stejně jako ovoce dostávají i během delších terapií.

Pokud si nevíte rady, jakou masáž si vybrat, nahlédněte do našeho speciálu „Jak se vyznat ve wellness“.

Pro stud zde není místo

Jávská masáž 03

V šatně pak odložíte vše včetně šperků, protože celé tělo bude natíráno oleji. Pokožka je na konci terapie žlutá, někdy až hnědá a musíte ji pečlivě umýt. Pro stud zde není místo. Spodní prádlo vyměníte za apartní papírové kalhotky na jedno použití, tělo zakryje stylový župan, ve kterém ladíte s prostředím, které je vybaveno originálním jávským nábytkem a doplňky. Provází vás exotická vůně, celkovou atmosféru dokresluje příjemné tiché cinkání zvonků, což je základem tradiční indonéské hudby. Hned u šatny si vás vyzvedne některá z terapeutek, rodilá Indonésanka, absolventka královské masážní jávské školy a zavede vás do některé z připravených místností, respektive komnat.

Vše působí jako obřad. Terapeutka vám nejprve umyje chodidla nohou, pak je pomocí ručníku osušuje – právě od chodidel se začíná s masáží, terapeutky postupně pracují s každým svalem a odstraní každou zatuhlinu i hluboko v tkáni. Po celou dobu masáže jste zakrytí někdy i více vrstvami dek, odkrývá se pouze právě masírované místo. Pomalá jávská masáž je na rozdíl například od thajské velmi jemná. Kromě šikovných prstů používá terapeutka teplé éterické masážní oleje, třeba s vůní jasmínu, muškátového oříšku a lemongrassu.

Vyzkoušejte: Terapie „Bowen“ vás znovu vrátí do hry

Až čtyřhodinové potěšení

Základní jávská masáž trvá hodinu, ale můžete si vybrat i z některých speciálních masážních balíčků. Například v rámci tzv. Jávské pohody, která trvá neuvěřitelné čtyři hodiny, se vám budou věnovat doslova od palce u nohou až po kořínky vlasů, díky speciální vlasové kúře. V nabídce jsou pochopitelně i osvěžující a povzbuzující masáže stejně jako aroma terapeutické procedury na obličej, tělo, ruce a nohy či obličejové masky nebo masáž hlavy a ramen, manikúra s masáží a pedikúra pro zdravé a silné nehty, které trvají od třiceti minut do hodiny a půl.

Jedna z komnat je vybavena dvěma masírovacími stoly, takže pokud přijdou například dvě kamarádky nebo partneři, mohou jávskou masáž prožívat současně a později své pocity konfrontovat. Vzhledem k charakteru procedury je i tak zajištěna diskrétnost a pohodlí pro oba.

Jávská masáž 02

Jávskou masáž jsem si vyzkoušela na vlastním těle. Odcházela jsem, vlastně jsem spíše měla pocit, že se vznáším, maximálně uvolněná. Celou dobu pracovala terapeutka nejen s mým tělem, ale i s mou myslí. Uvolnění později přešlo v příjemnou únavu. Po návratu domů jsem dokonce usnula, přestože jsem naposledy přes den spala před mnoha lety v mateřské škole. Jávská masáž totiž nejen uvolňuje, ale podporuje i hluboký spánek a předchází nespavosti.

Kdy není jávská masáž vhodná

Masáži by se měl vyhnout nemocný člověk, ať už má teplotu, infekci nebo třeba nádorové onemocnění či vážné problémy s krevním tlakem. Jávská masáž není také příliš vhodná po nadměrné fyzické námaze, kdy vás svaly bolí. Před masáží se rozhodně nepřejídejte.

Čtěte také: Ajurvédská masáž: Cítila jsem se jako bohyně

Vhodná je naopak po uzdravení, protože uvolněním lymfy nastartuje organismus.

Vedle pražského salonu v Řepích má Java Princess další provozovny ve třech luxusních pražských hotelích: Hotel Palace a Hotel Savoy.

Foto: Java Princess

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).