Hlavní navigace

Terapie „Bowen“ vás znovu vrátí do hry

3. 11. 2009

Sdílet

Terapeut dvakrát „brnknul“ na určitá místa mého stehna a noha se ihned uvolnila a v kyčli se dostala do rozpětí, o kterém se mi ani nesnilo. Po Bowenově tlakové terapii jsem se cítila naprosto ohebná. Nejde ale jen o bolesti kloubů a páteře. Bowenem se léčí alergie, ekzémy nebo infekce močového měchýře. Zázrak? Možná.

„Přišla ke mně starší paní, spíše už babička, která si posteskla, že přes bolest v rameni nemůže dosáhnout do regálu pro šálek na kávu. Tak jsem se na to její rameno podíval,“ sype z rukávu případy klientů, kterým Bowenova myofasciální technika pomohla, terapeut Pavel Ihnát z denních lázní Cordeus – Centra trvalého zdraví v Praze a dodává: „Bowen není limitovaný věkem. Pomůže jak malým dětem – sám mám ročního syna, kterého masíruji, tak starším lidem nebo třeba těhotným ženám.“ Právě nastávající maminky mají tuto speciální techniku velice v oblibě. Ošetřením se uvolní celá pánevní i bederní oblast a je dokázané, že při pravidelném „bowenování“ se urychlí porod zejména u prvorodiček. Uvolnění dětí pak zmírňuje jejich hyperaktivitu, děti lépe spí a jsou více soustředěné.  

Bowenova terapie

Bowenova technika je systém několika tisíc speciálních pohybů přes měkkou tkáň. Rozhodně ale nečekejte příjemné hlazení a vůni vonných olejů. Stydlivější jedinci si mohou oddychnout, není nutný přímý kontakt s kůží. Bowenuje se většinou přes oblečení nebo přes ručník. Terapeut si jemně a přitom dynamicky pohrává s určitými body na těle. Někdy je to příjemné, až mrazí v mozku, jindy máte pocit, jako když se uhodíte do brňavky. Místo, kde je nějaký problém, je většinou citlivější.

K tématu: Reflexní masáž: Bolestivé znovuzrození

„Vždy se začíná méně problematickou stranou,“ říká Pavel Ihnát. Například praváci mívají více namoženou pravou ruku, tak bowenista začne s rukou levou. Výsledek je ihned znát – právě ošetřená část těla má na pohled lepší rozpětí pohybů a je ohebnější. Bolest a tlak poleví a vy se jen divíte, jak dobře se vám hýbe problémové koleno.

Na co s „bowenem“?

Speciální technika řeší svalové dysbalance nebo nejrůznější blokády, se kterými má klasická fyzioterapie problém. Jedná se například o syndrom zamrzlého ramene, o tenisové lokty, karpální tunely a podobně. Jsou známé i případy skolióz a vážných zakřivení páteře, kdy Bowenova technika zabrala. Terapeut pochopitelně nepůsobí přímo na kosti a klouby, ale na měkkou tkáň (šlachy a svaly) v okolí.  

„Bowen“ zasahuje do více vrstev organismu, nejen do fyzických, ale i do energetických. Po Bowenově terapii můžete mít pocit, jako byste se dobře vyspali, vyplaví se endorfiny a dojde k uvolnění stresového napětí. „Mám klienty, kteří „bowenem“ řeší i deprese a jiné psychické problémy,“ říká Pavel Ihnát.

Zní to skoro zázračně, „bowen“ léčí i dýchací potíže, například astma, dále kožní problémy (například lupénka), nebo chronické potíže s orgány. Ovlivňuje močové cesty, bolesti hlavy a podobně. „S „bowenem“ pracuji více jak pět let a ze zkušenosti vím, že se jím dá řešit mnoho problémů, ale pochopitelně se nejedná o samospasitelnou metodu. Nemůžeme například ovlivnit degenerativní změny na páteři nebo nemoc v určité fázi,“ vysvětluje Pavel Ihnát.

Lidské tělo jako vodní hladina

„Odbrnkávání“ přesných bodů na těle způsobí lehkou vibraci. Pavel Ihnát připodobňuje lidské tělo k jezeru a dotek k předmětu, který do jezera vhodíte – rozechvěje vodní hladinu. „Vlnění dojde až do mozku, který informaci zpracuje a pošle zpátky příkaz. Například svalu, jak má fungovat, kde má povolit a podobně.“ Bowenova technika většinou zabere již po prvním ošetření. „Bowen pomáhá vrátit tělu původní nastavení, jakoby ho resetoval,“ dodává terapeut.

Přestože byl zakladatel techniky Tom Bowen Australan, můžeme najít určitou spojitost i s čínskou medicínou. Bowenova technika hledí na tělo rovněž jako na celek. Bolest má většinou příčinu na jiném místě, než kde ji cítíme. Působením na určité body harmonizujeme a posilujeme konkrétní orgány umístěné na jednotlivých drahách, takže jsou propojeny. „Například posílením ledvin mohu zároveň zlepšit vysoký krevní tlak a podobně,“ vysvětluje  Pavel Ihnát.

Čtěte také: Trápí vás chronický problém? Vyzkoušejte čínskou medicínu

Bowenista podle hmatu, někdy jen pouhým pohledem, pozná, kde je problém, která část těla je ve větším napětí, nebo například, zda je člověk pravák či levák. Bowenova terapie někdy odhalí i závažné problémy. „O technice se často píše, že je nediagnostická. Z mého pohledu to tak není. Při „nabrnkávání“ poznám rozdíly v citlivosti, reflexní změny, změny kůže a tak dále. Vím, v jaké dráze orgánů je problém a mohu určit, kam směřovat případnou léčbu,“ říká Pavel Ihnát.

Jak je Bowenova terapie časově náročná?

Problematické místo je dobré „vybrnkávat“ opakovaně v odstupu pěti až sedmi dní. Když pak dochází ke zlepšení, je vhodné s terapií přestat a nechat mechanismus dokončit nastartovaný samoléčebný proces. Tak, jak jsme zvyklí u masáže Amatsu.

Bowenova terapie se objevila po druhé světové válce, kdy ji vyvinul Australan Tom Bowen. Pomáhal svým blízkým, zejména manželce astmatičce. Rovněž se angažoval v místním fotbalovém klubu, který trénoval a po zápasech hráče masíroval. Pokračovatelem Bowenovy metody byl Jock Ruddock, který techniku zdokonalil. Jedná se o vibromuskulární harmonizační techniku  (VHT), která je dynamičtější, intenzivnější a hlavně efektivnější.  

Foto: Ivana Dvorská

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).