Hlavní navigace

Výdej léků na občanku v praxi: někteří nepochopili, že recept mít musí

5. 6. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
„Tady je můj občanský průkaz a prosím o vydání následujících léků.“ I k takovým úsměvným situacím dochází nyní v lékárnách. Teprve pár dní funguje vydávání léků takzvaně na občanku, ale lékaře a předepsání receptu samozřejmě vynechat nemůžeme.

Obrovská časová úleva, konec čekání ve frontách, více času na péči o pacienty, žádný stres „kde mám všechny ty SMS zprávy s recepty“. Novinku, která platí od 1. června a díky níž můžeme vyzvednout své léky jen s občanským průkazem, lékárnici i pacienti chválí. Bude chtít ale čas a překonání nedorozumění.

Zatím o novince moc nevíme

Martin Kopecký pracuje v lékárně v Zábřehu. Od pondělí se všech příchozích aktivně ptá, zda s sebou mají občanský průkaz, který může použít namísto skenování kódů z eReceptů v telefonu.

„Mnoho pacientů o službě zatím neví, proto je v tomto směru informujeme my. Ale jakmile vidí, že přes občanský průkaz je načtení receptu otázka vteřin, jsou mile překvapení,“ říká Martin Kopecký. „Nemají ani problém ukázat nám občanský průkaz, lékárník je obecně brán jako autorita.“

Jasné zjednodušení celého systému chválí i prezident ČLnK Aleš Krebs:

„Pro pacienty je to velké zjednodušení. Nehledají v SMS kódech, ale jen vyndají občanský průkaz a my jedním načtením vidíme všechny elektronické recepty, které i různí lékaři předepsali. Všem to výrazně ulehčuje práci.“

Jen s občankou? Bez receptu to nepůjde

Ačkoliv zpráva proběhla médii včetně našeho serveru Vitalia.cz, dochází k různým úsměvným situacím, plynoucím z neúplného porozumění. Lékárníci se setkávají s tím, že pacienti nejdou k lékaři, ale přímo do lékárny.

„Ano, setkali jsme se s tím v různých koutech republiky,“ potvrzuje Aleš Krebs. „Někteří pacienti si novinku vysvětlili tak, že mohou minout lékaře a rovnou si vyzvednout léky tímto způsobem.“

„Stává se nám to poměrně často,“ říká s úsměvem i Martin Kopecký. „Pacient předloží svůj občanský průkaz a chce si vyzvednout léky, aniž předtím požádá svého lékaře o recept.“

Léky na předpis není možné vydat bez toho, že by je lékař opravdu předepsal – to je možné i distančně, pokud se s ním domluvíme a jde například o léky, které užíváme dlouhodobě. Mnoho z nás se takto dobře naučilo fungovat v nedávné době koronaviru.

Jak to funguje

  • Od 1. 6. si v lékárně můžeme vyzvednout všechny předepsané léky pomocí průkazu totožnosti.
  • Od lékaře i nadále dostaneme identifikátor k eReceptu na papírové průvodce, v SMS, v aplikaci nebo e-mailem. 
  • Ale pokud v lékárně předložíme průkaz totožnosti, nemusíme již tyto identifikátory ukazovat nebo diktovat.

Výhody pro pacienty

Kdo nepotřebuje lékárnu často a léků na předpis užívá minimálně, možná si velké výhody celého systému neumí dost dobře představit. Martin Kopecký ale popisuje typické situace, které byly donedávna složité a časově náročné a teď se nebývale zjednodušují.

„Pokud třeba přišel pacient se třemi recepty, tak jen ruční přepisování do systému zabralo třeba minutu a půl. A také jde o to, jak je kdo z nás zdatný s mobilním telefonem. Můj časový rekord s jedním pacientem byl deset minut. Tak dlouho trvalo, než jsme společně našli, co bylo třeba. Některé mobily také třeba zhasínaly během přepisování kódů.“

Aleš Krebs zmiňuje, že čas, který se teď ušetří, využijí lékárníci ve prospěch pacientů:

„S občanským průkazem je vše jednoduché a rychlé. Díky tomu máme čas věnovat se více péči o pacienta a ne administrativě a to je důležité.“

Konec frontám v lékárnách?

Kromě času pro pacienta nastane pro lékárníky další významná úleva, až si na vydávání léků na občanský průkaz více zvykneme. Přepisování jednotlivých kódů je poměrně zdržuje:

„Jedná se o dvanáctimístné alfanumerické kódy, když uděláme chybu, musí se vše celé přepisovat znovu,“ popisuje Aleš Krebs, že celý proces s eRecepty není otázka vteřin, jako tomu je v případě občanských průkazů.

„Když naskenuji občanský průkaz, vše vidím během dvou vteřin. A je jedno, jestli jsou to dva recepty, nebo jich je pět,“ potvrzuje Martin Kopecký, že zejména u chronických pacientů nastává na obou stranách úleva. „Když měl teď takový pacient třeba dvě průvodky listinné, ale jednu hledal v mobilu, poprosil jsem ho o občanský průkaz a v tu chvíli jsem měl všechny tři recepty najednou. Odhaduji, že za celou směnu v lékárně ušetříme třeba půl hodiny.“


Autor: Česká lékárnická komora

Komu se nejvíce uleví

Největší benefit z nového systému asi budou mít pacienti, kteří užívají hodně léků, což bývají obvykle senioři. U nich navíc často nastávají potíže s obsluhou mobilních telefonů:

„Vidíme denně, jak těžko se jim manipuluje s dosud používanými tlačítkovými telefony. Mnohé navíc fungují tak, že další SMS zpráva se zobrazí až poté, co se smaže ta předchozí,“ popisuje běžné potíže Aleš Krebs.

„Měl jsem možnost expedovat léky v Praze i na venkově,“ dodává Martin Kopecký. „A je obrovský rozdíl v tom, kolik lidí má chytré telefony. Zatímco ve městech je běžný i důchodce, který platí hodinkami, na vesnici občas vídáme mobily, o nichž ani nevíme, že ještě existují a mohou být funkční.“

Budoucnost: lékárník vydá léky bez receptu?

Prozatím úsměvné situace z úvodu článku, kdy přijdeme pro své léky jen s občanským průkazem a bez předepsaných receptů, by do budoucna mohly být částečně pravda. Podle Aleše Krebse funguje v některých zemích institut předepisujícího lékárníka, který skutečně může vydat malé balení například dlouhodobě užívaných léků „bez lékaře“.

„To je určitě zajímavá myšlenka, která už v praxi nejvíce funguje ve Velké Británii a nedávno i v Polsku zjednodušili takzvaný nouzový výdej léků na recept lékárníkem bez nutnosti předložení receptu pacientem v zákonem vymezených situacích,“ doplňuje Martin Kopecký. „Je to výborně využitelné v různých případech – když třeba jedeme na dovolenou a dojdou nám tu léky, bylo by pak možné navštívit kdekoliv lékárnu a získat je bez receptu. U nás je navíc už výhodou, že existuje sdílený lékový záznam pacienta, kde lze ověřit, že pacient léky opravdu užívá.“

Odborná spolupráce:

 PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Praktikující lékárník a viceprezident České lékárnické komory


Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Praktikující lékárník a prezident České lékárnické komory

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).