Hlavní navigace

Po deštivém létě nám všem chybí vitamín D. Jak ho dodat?

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Letošní mizerné počasí nemá zničující vliv jen na naši náladu, ale i na naše zdraví. Tělu totiž chybí vitamín D, takže za váš vzteklý výbuch v práci na kolegy možná může právě „déčko“.

Slunce nám pomáhá pokrýt potřebu těla po vitamínu D pouze z 80 procent. Potíž je, že jídlem se dá jeho zbylá potřeba doplnit jen stěží, alespoň v našich zeměpisných šířkách, protože nejvíc se jej nachází v rybách a těch, pravda, jako Češi moc nesníme. Dále jej obsahují ještě vnitřnosti či vejce a mléko.

Po letošním deštivém létě je však téměř jisté, že nedostatkem tohoto vitamínu trpíme prakticky všichni. Vitamínem se totiž nedá „předzásobit“, když člověk stráví týden dva dovolené u moře.

Abychom „déčka“ měli dostatek, tak bychom museli denně strávit deset minut na slunci. A to bez opalovacích krémů, protože ty brzdí přeměnu slunečních paprsků na vitamín D. A to bylo letos vzhledem k počasí těžko realizovatelné.

Nedostatek „déčka“ je pro nás typický

V těle je důležitý především pro kosti – proto také kojenci od narození musí denně užívat kapku vitamínu D, je to prevence před křivicí páteře. Dostatek vitamínu je vůbec důležitý pro vývoj kostí a pomáhá předcházet osteoporóze a udržuje kosti silné a zdravé.

Jeho nedostatkem však trpíme i v létě, které je sluncem jinak prozářené, pro naši populaci je nedostatek „déčka“ typický. A může za to moderní život. Většinu dne žijeme v uzavřených místnostech, pak jedeme autem, autobusem, tramvají či metrem domů, kde se zase zavřeme do místností s umělým světlem. Případně se stavíme v restauraci či za sportem v halách, kde je také umělé světlo, takže nemáme kde načerpat sluneční paprsky nutné k výrobě vitamínu D.

Příznaky většího nedostatku vitamínu D

U dětí je to vadný vývoj kostry – křivice, později krátkozrakost, vypadávání a hnisání zubů, jejich vyšší kazivost, svalová slabost, zvětšení kolenních kloubů, snadné a časté zlomeniny, zvětšení kloubů kotníků a rukou, nervové poruchy vedoucí k častým výbuchům, podrážděnost, poruchy spánku, pesimismus, depresivní nálady. Jeho nedostatek může způsobit i Crohnovu chorobu, vážné onemocnění střev.

Kam nechodí slunce…


Autor: SXC

A co je ještě zajímavější: na loňské mezinárodní konferenci o roztroušené skleróze ve švédském Gottenburgu to padlo hned v několika prezentacích prací vědeckých týmů: vitamín D, respektive jeho nedostatek, přímo souvisí se vznikem roztroušené sklerózy.

„Byla to dlouho známá věc, že jižní národy netrpí touto autoimunitní nemocí zdaleka tolik, jako národy zemí střední a severní Evropy. Tušilo se, že to nějak souvisí se slunečním svitem, ale teprve nedávno se povedlo dokázat, že jde konkrétně o dostatek vitamínu D,“ říká lékař Jiří Náhlovský, který se konference zúčastnil. „Z výzkumů dokonce plyne, že u dětí, které mají dostatek vitamínu D od malička, to působí jako prevence před touto chorobou,“ dodává.

Je jasné, že jižní národy jsou tady díky délce slunečního svitu ve výhodě. My ostatní musíme dohánět nedostatek vitamínu stravou a doplňky výživy.

Proč je to důležité dokazuje i studie otištěná loni v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Zjistilo se, že 59 procent lidí má nedostatek vitamínu D. Navíc asi 25 procent populace má extrémně nízkou úroveň tohoto vitamínu. Vedoucí autor studie, lékař Richard Kremer z Centra zdraví univerzity v McGill k tomu řekl: „Abnormální úrovně vitamínu D jsou spjaty s celým spektrem nemocí včetně rakoviny, osteoporózy a cukrovky."

Slunce pomáhá, ale opatrně s ním

Slunce je sice nejsnazším mechanismem výroby vitamínu D, ale neznamená to, že musíte denně ležet na slunci nebo v soláriu nazí. Stačí, když slunečním paprskům vystavíte obličej a ruce či nohy bez rukávů. Ovšem pozor: krémy proti slunci blokují produkci vitamínu D v kůži, takže natřít se a jít si lehnout na pláž či k rybníku je v tomto směru k ničemu.

Lepší a bezpečnější je vyvážená strava (to znamená jednou týdně rybu, dvakrát až třikrát týdně jídla z vajíček či mléko). Nebo doplnit nedostatek potravinovými doplňky. Ty s vitamínem D stojí pár korun a jsou snadno dostupné. Pro děti jsou ideální kapičky Vigantol (doplatek okolo dvaceti korun, ale jsou jen na předpis).

Vitamínem D se sice dá předávkovat a dá se na to i zemřít (jelikož se ukládá v tucích a nerozpouští se ve vodě, neodchází z těla s močí), ale to by musely být extrémně vysoké dávky pilulek. Takže se dá říci, že lidé, kteří berou tabletky s vitamínem D a dodržují běžné dávkování, nemají prakticky žádné vedlejší účinky a nic jim nehrozí.

Mimochodem: vitamín D posiluje i imunitu a chrání před chřipkovými nemocemi. A taky před depresí…

Přečtěte si dále: Katalog: vitamíny a minerály 

Další informace také na: www.celostnime­dicina.cz

Autor článku

Autorka píše v médiích už sedmnáct let o zdraví, zdravotnictví či alternativní medicíně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).