Hlavní navigace

Vavřín, nebo bobkový list? Listy jsou léčivé

21. 12. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Plody jsou postaru bobky a označení bobkový list určitě nezní tak honosně jako vavřín. Navíc vavřín vznešený, symbol vítězství a slávy. Listy jsou však léčivé, ať jim říkáme jakkoli.

Vavřín vznešený (laurus nobilis) neboli bobkový list je stále zelený strom dosahující do výšky až osm až třináct metrů.

Kvete žlutobílými květy, z květů uzrávají modročerné bobule velikosti lískového ořechu, ze kterých se dělají likéry a masti.

Listy se dnes stále otrhávají ručně a suší se na stinných místech, jsou kožovité, kopinaté, shora tmavě zelené a zdola světle zelené.

Vavřín má rád slunné polohy, chráněné proti větru, snese teplotu do minus deseti stupňů Celsia. Při dalším poklesu již vymrzá. V našich podmínkách ho lze pěstovat ve sklenících.

Galerie: Od vavřínu k bobkovému listu

Co z vavřínu používáme

Především list a olej vylisovaný z plodů (zejména v aromaterapii).

Kvalitní listy vavřínu koupíme v bylinkářství a zdravé výživě.

Co vavřín obsahuje

Vavřínové listy jsou zdrojem hořčin, silicí, alkaloidů.

Plody zase obsahují triglyceridy linolové, palmitové a laurinové kyseliny.

Léčivé působení vavřínových listů

Listy vavřínu podporují trávení a metabolismus při cukrovce II. typu, dále pomáhají při revmatismu a dně. Zevně je můžeme používat k inhalacím při kašli, rýmě nebo ušních zánětech. Zlepšují i sluch a tinnitus (nepříjemné zvonění v uších).

Vavřínový čaj na revmatismus a dnu

 • Potřebujeme: 1 lžičku nasekaných vavřínových listů, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Listy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a vypijeme. Tato procedura by měla trvat 3 týdny.

Vavřínový prášek pomáhá při cukrovce

 • Listy vavřínu rozdrtíme nebo rozmixujeme. Hotový prášek vložíme do skleněné sklenice a dobře uzavřeme.
 • Užíváme 2× denně na špičku kulatého nože a vše zapijeme 3 dl vlažné vody.

Vavřínová inhalace uvolní hleny

 • Potřebujeme: 4 lžíce listů vavřínu, 0,5 litru vroucí vody
 • Postup: Bylinku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Pak si přes hlavu přehodíme ručník a po dobu 5 minut vdechujeme léčivé výpary. Tuto proceduru si dopřáváme 1–2× denně po dobu 3 dnů.

Vavřínová ušní inhalace pomůže při zánětu, špatném sluchu a tinnitu

 • Potřebujeme: 4 lžíce listů vavřínu, 0,5 litru vroucí vody
 • Postup: Bylinku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Vavřínovou páru si zavedeme do ucha pomocí kornoutu připraveného z tužšího papíru. Páru do ucha aplikujeme přiložením kornoutu k ušnímu otvoru po dobu 15 minut. Tuto proceduru si dopřáváme při zánětech 2× denně po dobu 3 dnů, při nedoslýchavosti a tinnitusu 1× denně po dobu 30 dnů.

Vavřínová koupel proti bolavým kloubům

 • Potřebujeme: 3 hrsti vavřínových listů, 3 litry vroucí vody
 • Postup: Listy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 1 hodinu odpočívat. Po uplynutí této doby přecedíme a vlijeme do teplé vanové koupele. Tuto koupel si dopřáváme 2× týdně 15 minut.

Masážní vavřínové mazání (na bolavé klouby, svaly)

 • Potřebujeme: 2 lžíce vavřínových listů, 3 dl 60% lihu či ovocné pálenky
 • Postup: Listy rozdrtíme, zalijeme lihem, dobře uzavřeme a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, hotové mazání můžeme aplikovat na bolavé klouby, revmatismus, dnu či namožené svaly.

Vavřínová kosmetika

Vavřínové listy vyživují, zklidňují a celkově osvěžují pokožku. Můžeme je používat k přípravě domácích kosmetických přípravků.

Pleťové tonikum z vavřínu

 • Potřebujeme: 1 lžíci vavřínových listů, 2 dl 60% lihu
 • Postup: Listy nadrtíme, zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžíci základní tinktury. Toto tonikum nanášíme na očištěnou pokožku ráno a večer a necháme vpít, neoplachujeme.

Vavřínová mast

 • Potřebujeme: 150 g kokosového oleje, 2 lžíce drcených vavřínových listů, 1 lžičku lihu
 • Postup: Kokosový olej rozpustíme a jak začne bublat, tak do něho přisypeme vavřín. Vše necháme 3 minuty provařit. Poté odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a vše řádně přešleháme ručním šlehačem. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Můžeme si ji uskladnit v menších krabičkách v mrazáku a používat dle potřeby.

Vlasová vavřínová kosmetika

Vavřínové listy jsou přírodním antiseptikem, zmírňují zánětlivé projevy, zlepšují stav vlasů, účinně vyrovnávají hladinu mazu, pomáhají se zbavit lupů. Zrychlují kapilární oběh a tím stimulují růst vlasů, posilují vlasové cibulky.

Vlasová voda z vavřínu

 • Potřebujeme: 3 lžíce vavřínových listů, 0,5 litru vody
 • Postup: Bylinku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a použijeme na poslední opláchnutí a mírnou masáž vlasové pokožky. Pak již neoplachujeme.

Vavřínový aktivátor na mastné vlasy a lupy

 • Potřebujeme 3 lžíce vavřínových listů, 3 dl 60% lihu, 2 dl destilované vody
 • Postup: Bylinku zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, přidáme destilovanou vodu, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Tonikem si po každém mytí namasírujeme vlasovou pokožku, již neoplachujeme.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).