Hlavní navigace

Seriál Vánoční koření pro zdraví

K vánočnímu času neodmyslitelně patří chuť a vůně koření. Hřebíček, skořici či vanilku využijete i jinak než na vaření. Víte, že voňavé části exotických rostlin mají velmi léčivé a zkrášlující účinky?

Pimentovník lékařský? Nové koření!

Nové koření má antibiotické účinky, zmírňuje nadýmání a podporuje růst vlasů.

23. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nejzdravější koření? Kurkuma

Připomíná zázvor a taky je to jeho příbuzná. Kurkuma svědčí celému organismu. V receptech využijeme její kořen, který se seká na kousky nebo mele na prášek.

Doba čtení: 3 minuty

Muškátový oříšek i květ: ve větších dávkách je mírně jedovatý

Muškátový oříšek rozpouští hleny, podporuje trávení a pomáhá zahnat chmury. Při vnitřním užívání se však užívá po špetkách. V něm obsažené látky jsou v organismu přeměňovány na substance obsahující mescalin a amfetamin a mohou navodit stavy opojení a hlubokého dlouhotrvajícího spánku.

22. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Vavřín, nebo bobkový list? Listy jsou léčivé

Plody jsou postaru bobky a označení bobkový list určitě nezní tak honosně jako vavřín. Navíc vavřín vznešený, symbol vítězství a slávy. Listy jsou však léčivé, ať jim říkáme jakkoli.

Doba čtení: 4 minuty

Kokosová voda není mléko

Co s kokosem, když zrovna nepečete? Strouhaný se hodí do míchaného nápoje, hojivý kokosový olej zas do domácí kosmetiky. Výživné a léčivé účinky mají všechny části kokosového ořechu – olej, voda i dužina.

Doba čtení: 4 minuty

Zdravé koření: Zázvor hřeje

Zázvor prohřívá organismus, prospívá trávení a kloubům. V pokračování seriálu se podíváme na využití kořene, který většinou používáme jen na přípravu čaje – a to je škoda.

Doba čtení: 3 minuty

Vánoční koření: Citronová kůra nám svědčí

Jsou to běžné ingredience, které používáme před Vánoci k pečení cukroví, perníčků a dalších tradičních jídel. Dají jim chuť, vůni, ale ještě něco navíc – jsou velmi zdravé. Dnes o citronu.

Doba čtení: 3 minuty

Kardamom ochutí vánoční čaj, ale i kávu

Plody kardamovníku se obvykle používají jako koření. Části této původem indické byliny mají i léčivé účinky. Kardamom zklidní podrážděný žaludek a zvedne sexuální apetit.

Doba čtení: 1 minuta

Anýz je jedno z mála koření, které tlumí bolest

Typická vánoční koření najdou využití i jinde než v kuchyni. Vanilka, hřebíček, badyán či další druhy mají léčebné účinky. Anýz například pomáhá od bolesti a zahání kašel.

Doba čtení: 2 minuty

Vanilka zklidní pocuchané nervy

Typická vánoční koření, jež běžně používáme na pečení nebo do teplých nápojů, pomohou i se zdravotními problémy a zlepšením nálady. Vanilka je také úžasné afrodiziakum.

Doba čtení: 2 minuty

Hřebíček je účinný lék na bolavé zuby

Hřebíček má dezinfekční a lokálně znecitlivující účinky. Silice otupuje citlivost zubního nervu. Domácí příprava ústní vody nebo hojivé tinktury je přitom jednoduchá.

Doba čtení: 2 minuty

Skořice s vanilkou má afrodiziakální účinky

Voňavé koření využijete i jinak než na vaření. Skořice působí antibakteriálně a podporuje prokrvení. Připisují se jí afrodiziakální účinky, zejména v kombinaci s vanilkou a ženšenem.

Doba čtení: 2 minuty

Badyán provoní perníčky i kosmetiku

K Vánocům patří chuť a vůně koření. Perníčky, svařák… Voňavé části exotických rostlin mají ale i léčivé a zkrášlující účinky. Badyán vyžene bacily z těla a vyčistí pleť.

10. 12. 2013 0:00
Doba čtení: 2 minuty