Hlavní navigace

Test chůviček – ne všechny jsou spolehlivé

4. 8. 2011

Sdílet

Časopis dTest provedl test dvanácti elektronických dětských chůviček. Nalezl i takové, u nichž hrozí náhodné přepnutí nebo ztráta signálu, a následně tedy ztráta kontroly nad dítětem.

Trendem posledních let v souvislosti s péčí o malé děti jsou takzvané elektronické dětské chůvičky. Rodiče na ně spoléhají ve chvíli, kdy se nacházejí v odlehlé části bytu, případně potřebují zaběhnout k sousedům či na zahradu. Může se ale také stát, že se spoléhají marně, ukázal test.

Některé modely, jako H + H MBF 1213 nebo Vivanco Babyfon BM440 Eco Plus totiž při náhodném přepnutí kanálu či při ztrátě signálu na daný problém neupozorní. „Klid rodičů pak může být vystřídán nepříjemným překvapením po vstupu do dětského pokoje,“ komentuje Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Jedna chůvička přes druhou


Autor: Agentura SXC

Dalším rizikem těchto přístrojů, které se v testu projevilo, je možnost vzájemné interference. Náchylnější k tomu jsou modely pracující na systému přenosu na velmi krátkých vlnách (FM), kde hned tři přístroje prokázaly velmi vysokou náchylnost.

Naopak minimální riziko rušení hrozí u chůviček s technologií DECT, což je digitální přenos na frekvenci 1900 MHz. Jediné dva přístroje vybavené touto technologií, tedy Philips SCD 525/00 a dvoucestná chůvička Chicco, vykázaly vůbec nejvyšší odolnost vůči rušení ze všech testovaných přístrojů.

DECT je zkratka pro Digital Enhanced Cordless Communications což se dá do češtiny přeložit jako Vylepšená digitální bezdrátová komunikace, vysvětluje server www.diteaja.cz. „Obvykle pracuje na frekvenci 1,9 GHz oproti běžným dětským chůvičkám, které obvykle pracují na frekvenci 2,4 GHz. Přenos signálu je zašifrován, takže jejich provoz je více bezpečný oproti analogovým dětským chůvičkám a nemůže dojít k situaci, že vaší sousedé uslyší vaše plačící dítě na svém bezdrátovém telefonu. Rozdílná pracovní frekvence digitálních dětských chůviček s technologii DECT oproti ostatním dětským chůvičkám je jejich velkou výhodou. Tím, že je přenos šifrován nedochází k rušení ani s jinými elektronickými přístroji s technologii DECT jako například s bezdrátovými telefony.“

Nebezpečné záření? Přehnané obavy

Obávaným strašákem mnohých rodičů je elektrosmog. Dle názoru některých kritiků dětských chůviček by neměly být v okolí dětí vyzařovány rádiové vlny, a tudíž by se neměly chůvičky využívat. V reakci na podobná varování začali někteří výrobci hovořit o odstínění svých výrobků a využití tzv. eko režimu.

Ida Rozová ale podobné obavy vyvrací: „Ani nejsilnější z testovaných přístrojů nepřekročil hranici šesti procent maximálního povoleného výkonu, a většina z nich dosahovala hranice mnohem nižší. V době, kdy leckterá domácnost disponuje silnou bezdrátovou počítačovou sítí, je tento problém nesmyslně zveličován.“

Zdroj a další informace: časopis dTest, 7/2011

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).