Hlavní navigace

Monitor dechu sám o sobě dítěti život nezachrání

11. 7. 2011

Sdílet

 Autor: Miniland Baby
Přístroj, který dokáže rodiče včas hlasitě upozornit, že jejich dítě má problém s dechem, je dnes již poměrně běžný. Jenže zapnout ho nestačí. Budete si vědět rady, až spustí alarm?

Před pár lety to byla spíše vzácnost, případně pomůcka pro rodiče dětí, které se například narodily dříve. Dneska začíná být divný spíše ten rodič novorozence, který ho doma nemá. Řeč je o monitoru dechu, přístroji, který dokáže rodiče včas hlasitě upozornit, že jejich dítě může mít nějaký problém s dechem. Jenže pořídit přístroj a zapnout ho nestačí, pokud by si otec s matkou nevěděli rady v případě, že by se problémy objevily právě u jejich potomka.

Zaskočilo mu, nebo se dusil?


Autor: SXC

Veronika Kotrčová z jižní Moravy zrovna koupala svého staršího syna, když se z ložnice, kde ležel jeho mladší sotva dvoutýdenní bratr, ozvalo houkání monitoru dechu. „Když mi došlo, že jsme doma sami a že alarm nehouká proto, že dítě někdo zvedl a zapomněl vypnout monitor, šíleně jsem se vyděsila a letěla do ložnice, kde chlapeček skutečně nějak lapal po dechu. Instinktivně jsem ho zvedla, on se nadechl pořádně a tím se to vyřešilo,“ líčí mladá žena. Těžko říci, co přesně se v ložnici stalo, novorozenec se možná jen zakuckal ubliknutým mlékem nebo slinami a nebýt monitoru, nikdo by si toho ani nevšiml, protože takové věci se nejmenším dětem čas od času bez následků stávají. Ale jisté je, že problémy s dýcháním mohou vypadat hůře a pak by pouhé zvednutí dítěte z postýlky k jejich vyřešení nestačilo.

A umí vůbec lidé, které v noci uklidňuje zeleně blikající dioda přístroje, případně pomoci dítěti v nesnázích, na které monitor upozorňuje nepřeslechnutelným výstražným zvukem? Zvládli by poskytnout novorozenci či kojenci první pomoc? Řeč je zejména o syndromu náhlého úmrtí dítěte, označovaného zkratkou SIDS, který pro rodiče bývá hlavním důvodem k pořízení monitoru dechu.

Naštěstí vůbec nejde o častý průšvih, jenže se bohužel nedá předem říci, kdy se může objevit, byť jsou známy některé možné příčiny jako například kouření v těhotenství i přehřátí či naopak podchlazení dítěte během spánku. „Na dvě starší děti jsem monitor dechu neměla, na třetí jsme si ho pořídili, protože dcerka se narodila o něco dříve, my jsme starší rodiče, partner navíc kuřák a mně došlo, že se náš novorozenec ocitl v rizikové skupině dětí, které mohou mít problémy,“ vysvětluje Lenka Pospíšilová z Prahy, co vedlo ke koupi přístroje její rodinu. Pochvaluje si ho, protože i ji zelené světlo uklidňuje a ona se tak nebudí každou čtvrthodinu a nekontroluje spící dítě, zda dýchá, jako se jí to stávalo u starších dcer. Také se ale hned zeptala praktické lékařky svých dětí, co by měla dělat v případě, že by se přístroj v noci rozezvučel.

Dozvěděla se, že pokud začne monitor houkat a dítě se samo nenadechlo ani tehdy, když ho rodiče zvedli z postýlky, musí začít jednat – tedy vzít dítě do náruče, plácat ho zadečku a zádech, případně ho po zádech třít. Ve většině případů by to mělo stačit. „Pokud by však ani to nestačilo, máme okamžitě vytočit číslo 155 nebo 112 a volat záchranku, protože zdravotníci z dispečinku by nám mimo jiné mohli poradit, jak postupovat dál,“ líčí Pospíšilová, která doufá, že se do podobné situace nikdy nedostane.

Další postup, kterého by se rodiče měli držet do příjezdu záchranky, spočívá v tom, že je dítěti třeba zkontrolovat ústa, zda mu v nich něco neuvízlo. Nejlépe to jde tak, pokud položíte dítě na rovnou podložku, například přebalovací pult, a do pusy se mu podíváte. Další je na řadě umělé dýchání – mírně dítěti zakloníte hlavičku a prsty jemně, ale pevně zvednete jeho bradu a začnete s dýcháním. Podrobný návod najdete na konci tohoto článku.

Pokud se na umělé dýchání necítíte, dělejte alespoň něco. Marek Hylebrant ze středočeské záchranky nedávno v tisku doporučoval, ať se rodiče nebojí a zkusí alespoň nějakou záchrannou činnost: „Znamená to zahájit alespoň nějakou masáž srdce, stlačovat hrudníček, občas do dítěte vdechnout,“ radil.

Když dítěti zaskočí


Autor: Miniland Baby

Nejmenší děti však nemusí mít problémy s dechem jenom v noci, ale samozřejmě i ve dne, když jim například zaskočí mléko při kojení nebo se nalokají vody při koupání, jako se to před několika měsíci stalo mojí známé, matce dnes roční Natálie. „Koupali jsme ji ve vaničce, dávno už seděla, tak už jsme ji ve vodě tolik nehlídali. Najednou se natáhla po hračce, smekla se a její žvatlání utichlo a nahradilo ho sípání. Nemohla chytnout dech,“ líčí mladá žena, kterou naštěstí napadlo holčičku obrátit hlavou dolů, což zabralo. „Když se rozbrečela, úplně jsem se rozklepala hrůzou a úlevou zároveň,“ dodává dívčina matka.

Víceméně se tak držela odborných doporučení pro podobné situace – dusícího se novorozence či kojence je třeba chytnout jednou rukou pod zády, druhou mu podržte hlavičku a překlopte si dítě na předloktí tak, aby bylo na břiše s hlavou o něco níže než tělo. Následně dítě několikrát klepněte mezi lopatky, což by mělo stačit k tomu, aby tekutina, které se dítě omylem nalokalo či ji vdechlo, vytekla ven.

Jinou možností, co můžete udělat v podobné situaci, je, že si dítě položíte na předloktí tak, aby leželo na zádech a druhou rukou mu stlačujte hrudník pomocí prstů nebo hranou dlaně, což pomáhá z plic vyfoukat vzduch. Ten by měl rovněž pomoci vypudit z dýchacích cest vodu nebo jinou tekutinu.

Umělé dýchání a srdeční masáž u novorozenců a kojenců

Umělé dýchání u novorozenců a kojenců:

 • Jednou rukou držte dítě za čelo, čímž mu lehce zakláníte hlavu, druhou rukou mu zvedněte dolní čelist (bradu).
 • Nadechněte se, přiložte ústa na nos i rty dítěte a vdechněte do dítěte vzduch tak, aby se mu zvedl hrudník. Novorozencům a kojencům vdechujte pouze vzduch v obsahu svých úst.
 • Začněte dvěma pomalými vdechy (1 vdech trvá 1–1,5 sekundy).
 • Pokud se neobjeví vlastní dýchání, pokračujte v umělém dýchání s frekvencí 30 vdechů za minutu u novorozenců (te­dy 1 vdech za 2 sekundy) a 20 vdechů za minutu u kojenců a dětí do 8 let věku.
 • Pokud se dítě nehýbe, zkontro­lujte tep srdíčka na pažní tepně, kterou najdete na vnitřní straně paže.
 • V případě, že srdce neslyšíte ani necítíte na hrudníku, zahajte nepřímou srdeční masáž. Zevní srdeční masáž spočívá v rytmickém stlačování hrudníku, při kterém je vypuzována krev k životně důležitým orgánům. Musí být vždy spojena s umělým dýcháním.

Srdeční masáž u novorozenců a kojenců:

 • Dítě uložte naznak na rovné a tvrdé podložce.
 • Stlačujte dvěma prsty (prostřed­níčkem a prsteníčkem) hrud­ní kost v její dolní třetině, asi 1 prst (1 – 1,5 cm) pod myšlenou spojnicí prsních bradavek s frek­vencí stlačení cca 120 za 1 minutu u no­vorozence a 100 za 1 minutu u ko­jence.
 • Stlačení proveďte do hloubky jedné třetiny až poloviny vzdálenosti hrudní kosti od páteře (asi 2 cm).
 • Poměr stlačení a vdechů je 3:1 u novorozenců a 5:1 u kojenců.
 • Na konci každého stlačení uvolněte tlak, aniž byste zvedali prsty z hrudníku.
 • Pohyb musí být pravidelný a vláčný s udržením stejné doby stlačení a uvolnění.
 • Dalším způsobem je obemkněte hrudník rukama a stlačujte hrudní kost oběma palci a kontrolujte, zda se dítě hýbe nebo dýchá.

Zdroj 1. pomoc: www.naseporod­nice.cz

Autor článku

Pro tištěná i webová média píše od poloviny 90. let. Ve svých textech se věnuje zejména rodinné problematice, výchově dětí, zdraví a životnímu stylu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).