Hlavní navigace

Sliz, nejhorší dárek od Ježíška

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz
Sliz dnes u dětí frčí, mnou ho v rukách, válí ho po lavicích, na kterých pak svačí, a přitom tahle „hračka“ často obsahuje vysoké dávky zdraví škodlivých látek. V Česku většina kontrolovaných slizů nevyhověla legislativě.

Děti se aktuálně ve školách předhánějí v tom, kdo bude mít lepší sliz. Svou roli hraje konzistence, barva, průhlednost i nadstandardní obsah, například obsažené třpytky nebo mini dinosaurus. Neméně důležitý je i objem a celkový vnější vzhled, čím větší balení a zářivější barvy, tím lépe. Zábavu má rázem celá třída, jenže celá třída může být také vystavena vysokým dávkám chemikálií, které tyto dětské „hračky“ obsahují.

Trochu jsme se porozhlédli v systému RAPEX (rychlý výstražný informační systém Evropské unie o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru) a našli tam hezkou řádku slizů, které extrémně převyšují legislativní hodnoty pro chemické látky obsažené v hračkách pro děti. Po dalších nebezpečných výrobcích jsme pátrali i u České obchodní inspekce (ČOI), která nám poskytla údaje o nálezech nebezpečných slizů v České republice.

Galerie: Pozor na tyto nebezpečné slizy

Osmdesát procent v Česku kontrolovaných slizů porušilo zákon

Co a v jakém množství obsahuje sliz, se z obalu těchto „hraček“ nedozvíte, těžko tak v encyklopediích pátrat po nebezpečí té které složky. Od toho tu jsou ale laboratoře státních institucí, které namátkou provádějí kontroly, a to i slizů. „Česká obchodní inspekce letos (celostátně) provedla padesát pět kontrol těchto ‚slizů‘. U čtyřiceti pěti z nich bylo zjištěno minimálně jedno porušení zákona,“ řekl exkluzivně serveru Vitalia.cz Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI.

Nejčastějším porušením pak bývá chybějící označení CE, kterým musí být výrobek opatřen. Toto označení představuje prohlášení (fyzické nebo právnické osoby), že výrobek vyhovuje všem příslušným předpisům a podstoupil všechny náležité postupy posouzení shody, bez tohoto označení nemůže být výrobek uveden na trh.

„Je zcela bezpředmětné dále zkoumat výrobek, zda vyhovuje normám, když na českém trhu bez platného označení CE nesmí být vůbec nabízen,“ dodává Jiří Fröhlich s tím, že ČOI nařídila prodejcům provést příslušná opatření ke zjednání nápravy a uložila pokuty pro porušení zákona buď příkazem na místě, nebo je uloží ve správním řízení.

Ani značka CE nemusí být zárukou

Ovšem, jak jsme se přesvědčili, přestože označení CE na výrobku je, může se jednat o výrobek, který zcela zásadně překračuje stanovené limity pro obsah problematických látek. Za posledních pět let bylo do systému RAPEX vloženo na třicet slizů s označením CE, které obsahovaly velké množství bóru. Tato látka je v Evropské unii považována za velmi problematickou kvůli negativnímu účinku na plodnost a na zdraví plodu. „Slizy navíc obsahují látky, které můžou vyvolat alergickou reakci. Bór má spolu s nimi dráždivý účinek, který může ovlivnit stav kůže, očí, nosu a krku. Pokud by došlo k požití, může to vést ke zvracení, průjmu či jiným střevním potížím,“ uvádí Jiří Fröhlich. A tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR Gabriela Štěpanyová dodává: „Expozice velkému množství bóru a v krátkém časovém úseku může ovlivnit funkci žaludku, střev, jater a ledvin.“

Množství této látky, které se z hraček může uvolňovat, stanovuje legislativa. V suchém, drobivém, práškovitém nebo poddajném materiálu hračky nesmí být překročen migrační limit 1200 mg/kg a v tekutém nebo viskózním stavu hračky 300 mg/kg.

Maximální povolené množství bóru v hračkách
Autor: Nařízení vlády o technických požadavcích na hračky

Maximální povolené množství bóru v hračkách

Slizy, které jsme vyhledali v RAPEX, obsahovaly více než pět set miligramů bóru na kilogram, výjimkou ale nebyly slizy s obsahem šest až devět tisíc mg/kg. Podívejte se na ně do galerie.

Pozor na slizy v „barelu“

Nejčastěji se v evropské databázi objevoval sliz s popiskem Barrel O slime v různých zářivých barvách. A právě tento druh slizu (v zelené barvě) jsme našli hned v první české večerce, do které jsme vyrazili na průzkum trhu. Číslo šarže se sice neshoduje s žádným z těch, které uvádí evropská databáze, minimálně vizuál je ale naprosto totožný, výrobek dokonce obsahuje i značku CE.

Chtěli jsme kontaktovat dovozce, ale zjistili jsme, že firma R&B s.r.o., uvedená na obalu slizu, neexistuje, což výrobku na důvěryhodnosti nepřidává. Adresa na výrobku uvedená je místem, kde sídlí vietnamské velkoobchodní centrum a tržnice Sapa. Výrobcem je P.R.C., tedy People's Republic of China – Čína, stejně jako u níže uvedeného růžového slizu, který dle systému RAPEX překračoval maximální hodnoty bóru, a navíc i chromu (více v galerii).

Vlevo sliz s vysokým obsahem bóru, vpravo sliz zakoupení v pražské večerce v polovině prosince 2018
Autor: RAPEX/Vitalia.cz

Vlevo sliz s vysokým obsahem bóru, vpravo sliz zakoupený v pražské večerce

I kdyby bylo složení slizu v pořádku, což nelze vyloučit ani potvrdit, problémem zůstává v nedohledatelnosti dovozce. Podle nařízení vlády o technických požadavcích na hračky je nutné, aby na obalu hračky bylo uvedeno jméno či název výrobce a adresa místa, na kterém ho lze kontaktovat. Což v tomto případě splněno není, a proto jsme podali podnět ke kontrole na Českou obchodní inspekci. O výsledku šetření vás budeme informovat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).