Hlavní navigace

S čerstvou jizvou na slunce nechoďte. Alespoň dva roky

19. 6. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Jizva od popálenin nebo po operaci vyžaduje ranou péči. Čím víc času jí věnuje, tím lepší výsledky můžete očekávat. Pomůže tlaková masáž i tejpování, a když jde o jizvu starou, je tu ještě laser.

Jizvy a slunce k sobě nepatří. Jak je chránit před UV zářením a jak o jizvy pečovat, aby se brzy zhojily?

Jizvě pomůže raná péče

S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. Šikovným způsobem, jak s jizvou po operaci pracovat, je tejpování. Podle Tomáše Nedomy, zakladatele a lektora Školy tejpování, nám může tejp svým napětím poškozenou část kůže stahovat k sobě, aby se nerozšklebila, anebo například u vpadlých jizev vtahovat propadlou část směrem nahoru. Zároveň dané místo prokrvuje a u čerstvých jizev omezuje přirůstání měkkých tkání při hojení postiženého místa. Ovšem nejen čerstvým jizvám tejpy slouží, jak prozrazuje náš článek, Tejpování používají i na roky staré jizvy a zranění.

Hojení prospívají i silikonové náplasti a gely nebo náplasti se silikonovým olejem. Pravidelné promašťování rány vytváří vhodné podmínky pro zrání a hojení jizvy. Doporučováno je promašťování jizvy dvakrát denně, ideálně půl roku. A když už budete tímto způsobem o ránu pečovat, přidejte i tlakovou masáž, buď za pomoci tlaku vody, nebo tlaku prstu přímo na jizvu. To, aby se rána lépe prokrvovala a hojila.

TIP: První půlrok s jizvou ve třech krocích 

Dva roky bez slunce?

Máte-li čerstvé jizvy například po operaci, je vhodné je slunci vůbec nevystavovat. Pokud máte jizvu v místě, kde se špatně skrývá, volte vždy co nejvyšší faktor ochrany opalovacího krému. Ale dobře vybírejte, jak prozradil nedávný test opalovacích krémů, někdy bohužel ani ten s nejvyšším faktorem kůži neochrání. Jizva z popálení by, dle příručky Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady Kráčíme dál, péče o popálená místa a vše co s tím souvisí, neměla být vystavována slunečnímu svitu po dobu dvou let.

Když jsme péči zanedbali, nebo nepomohla

„Ihned po vzniku jizvy můžeme použít i biostimulační laser (zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě). Starší, nepravidelné a vystouplé jizvy můžeme po třech až šesti měsících vybrousit frakčním CO2 nebo erbiovým laserem. Je pravda, že čím starší jizva je, o to hůře se s ní pracuje, nicméně laserem se dá alespoň částečně zlepšit prakticky kdykoliv,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology.

Jdou jizvy zcela odstranit?

Bohužel jizvy skoro nikdy nemůžeme zcela odstranit. „Leč můžeme hodně zlepšit jejich vzhled a povrch a také odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy. Starší jizvy jsou vhodné na výbrus ablačním CO2 nebo erbiovým laserem. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou. A stále se používá i aplikace kortikoidů přímo do hypertrofických (vystouplých) jizev,“ dodává dermatoložka. Variantou léčby je i rázová vlna, a to zejména u jizev čerstvých.

Galerie: Léčba planární rázovou vlnou

„Skrz jizvy neprorůstají cévy, a pokud máte jizvu velkého rozsahu, tak vám navždy může vzniknout otok. Pokud však na čerstvou ránu aplikujeme planární rázovou vlnu, cévy znovu prorostou a funkce zůstane zachována. Cesta není zacpaná,“ vysvětlila nám již dříve Iva Bílková, fyzioterapeutka z Fyziokliniky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).