Melatonin může místo úlevy přinést ještě horší nespavost. Někdy je lepší si dát hořčík

20. 1. 2025

Sdílet

Sklenice vody a léky na pozadí noční oblohy
Autor: Depositphotos
Jíte doplňky stravy s melatoninem, abyste lépe spali? Pak buďte opatrní a užívání konzultujte s lékařem, i když nejde o léky. Melatonin totiž při dlouhodobém braní může vést k prohloubení problémů.

Začátek roku bývá obdobím, kdy lidé přehodnocují svoje zvyky a slibují sami sobě, že se ke svému tělu budou chovat lépe. Třeba, že budou kvalitněji a déle spát. Lékárny tím vysvětlují rostoucí prodej doplňků stravy s melatoninem. Zájem o ně hodně stoupl už za covidu a po něm, kdy řadě lidí prodělání virózy narušilo spánkový rytmus a přineslo nespavost (více o tomto problému jsme psali zde).

Už tehdy jsme na Vitalia.cz upozorňovali, že trh s melatoninovými doplňky nabírá na síle, ačkoliv v té době se v Česku vůbec neměly prodávat, protože melatonin podle tehdejších pravidel patřil mezi léčiva. 

Předloni lékový ústav řekl, že doplňky stravy jsou legální. Ale pouze ty, které obsahují do 0,5 mg melatoninu v denní dávce. Pokud jej mají víc, česká legislativa je bere jako léky a musí procházet klinickými zkouškami i procesem registrace (sérii našich textů věnovaným melatoninu najdete zde). Nicméně v některých zemích jsou volně prodejné i přípravky s vyšším obsahem této účinné látky. 

Spíte málo, abyste toho stihli co nejvíc? Spěte víc, budete žít o pět let déle Přečtěte si také:

Spíte málo, abyste toho stihli co nejvíc? Spěte víc, budete žít o pět let déle

Dlouhodobé užívání škodí

Polykání melatoninových doplňků či léků každopádně není bez rizika. Na jedno podstatné upozornila nyní Lékárna.cz, jež za posledních 45 dní eviduje čtyřnásobný vzestup prodeje doplňků stravy s melatoninem. 

„Dlouhodobé denní užívání doplňků stravy s obsahem melatoninu může vést k tomu, že se potlačí přirozená tvorba vlastního melatoninu a nespavost se naopak prohloubí,“ varuje Pavla Horáková, farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

Melatonin si tělo vytváří přirozeně. Příjem toho uměle vyrobeného narušuje procesy regulace spánku vlastním hormonem. To je také důvodem, proč třeba v letáku jednoho z volně prodejných léčiv s touto účinnou látkou najdete informaci, aby byl použit pouze pro léčbu pásmové nemoci (nemoc z časového posunu neboli jet lag). A také příkaz vyhledat lékaře po šesti dnech užívání bez úlevy nebo hned při zhoršených problémech.

Kupujete si doplňky stravy s melatoninem?

S věkem se tvorba vlastního melatoninu snižuje, proto také starší lidé trpí častěji nespavostí, a proto právě jim jsou často doporučované melatoninové doplňky stravy. Jejich užívání podle Pavly Horákové skutečně nejlépe působí u lidí s nedostatkem přirozeného melatoninu, protože pak lék nebo doplněk stravy pomáhá obnovit pravidelný spánkový cyklus. I v těchto případech ale platí, že se nesmí užívat dlouho.

Navíc, i pokud jde o melatoninové doplňky stravy, tedy potraviny, je dobré říci o jejich užívání lékaři a probrat s ním nejen příjem umělého hormonu, ale i potíže se spánkem. Tato rada platí obecně pro všechny, kteří si melatoniny pod různými obchodními názvy kupují. Nejde navíc jen o seniory, nespavost běžně trápí ženy například během těhotenství nebo v menopauze. 

Tvorba melatoninu klesá nejen s věkem, ale například při dlouhodobém pobytu ve vnitřních prostorách při nedostatečném osvětlení, což se týká třeba lidí pracujících v různých skladovacích halách nebo supermarketech.

Účinnější může být hořčík

Podle lékárníků lidé po syntetickém melatoninu mnohdy sahají automaticky a berou ho jako univerzální cestu z nespavosti. „Přitom melatonin není vždy účinnější než jiné látky,“ podotýká Pavla Horáková. 

K navození relaxace a zlepšení kvality nočního spánku může být bezpečnější alternativou hořčík. V lékárně je dobré sáhnout po tom nazývaném odborně magnesium bisglycinát

Znáte nejúčinnější způsoby, jak snížit vysoký krevní tlak?

Vysokému krevnímu tlaku se někdy přezdívá tichý zabiják. Označení si vysloužil kvůli tomu, že řada lidí o něm neví až do chvíle, než způsobí nějaké vážnější problémy. Mnohým průšvihům by se přitom dalo předejít. Jak? To se dozvíte v našem kvízu.

Na rozdíl od melatoninu není hořčík hormon, ale minerální prvek. Jeho důležitost pro fungování našeho těla se tím ale nesnižuje, ba naopak. Hořčík je totiž důležitý pro celou řadu biochemických procesů. Díky tomu umí mimo jiné navodit  relaxaci mozku a pomáhá zlepšit kvalitu nočního odpočinku. Podle Pavly Horákové je na rozdíl od melatoninu vhodný pro každého včetně seniorů.

Ke zklidnění před spaním si lidé dopřávají také byliny. Mezi nejoblíbenější patří pití čajů z meduňky lékařské, levandule nebo heřmánku. Více o bylinách na uklidnění a podporu spánku jsme psali zde.

Alternativou mohou být také doplňky stravy s rhodiolou, ženšenem nebo eleuterokokem„Je však důležité dbát na správné načasování jejich užívání. Doporučuje se hlavně v dopoledních hodinách, aby nenarušili spánek,“ dodává lékárnice.

Ani doplňky stravy s různými výtažky z rostlin ale nemusí být dobrou cestou pro ty, kteří trpí alergiemi na jejich silice. I to je třeba zvážit před tím, než si vypomůžeme ke spánku různými berličkami.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).