Hlavní navigace

Proč si vrcholoví sportovci dopřávají před spánkem svačinu?

15. 9. 2020

Sdílet

 Autor: Deposithphoto
Aby vaše tělo lépe regenerovalo a podávalo optimální výkon při sportovních aktivitách, potřebuje vyvážené jídlo. I před spaním.

Většina profesionálních sportovců má dobrý přehled o příjmu živin ve stravě během dne. Jednotlivá jídla včetně svačin si pečlivě plánují, důraz kladou na před- a potréninková jídla. Důležitou součástí jejich jídelníčku bývá často také menší svačina před spánkem, která zajistí doplnění nezbytných nutrientů.

V průběhu spánku běžně nepřijímáme žádné živiny (s výjimkou fanatických atletů, kteří si plánují menší jídla i během noci). Znamená to, že pokud tělu dodáte všechny potřebné látky, než ulehnete ke spánku, bude v průběhu noci lépe regenerovat, rychleji se vypořádá s bolestí svalů a připraví se lépe na další trénink.

Pro většinu sportovců je svačina před spánkem přínosná

Atleti, kteří se věnují silovým disciplínám, sahají při večerním svačení většinou po kvalitních zdrojích bílkovin. Celkový příjem bílkovin během dne je zásadní pro tvorbu svalové hmoty, svou roli ale hraje i načasování. V případě silového tréninku byste neměli zapomínat na konzumaci proteinu po cvičení. S dosažením celkového optimálního příjmu vám může pomoci také proteinová svačinka před spaním.

Během spánku dochází k opravě svalových tkání. Ta je založena na procesu syntézy svalových bílkovin, pro který je nezbytný stálý přísun aminokyselin v krvi. Mezi nejlepší zdroje bílkovin, které si můžete dopřát před spaním, patří kasein – jeden ze dvou základních proteinů (společně se syrovátkou) obsažených v mléce a mléčných výrobcích.

Čtěte o kaseinech: Jaké mléko patří na náš stůl?

Syrovátka zvyšuje hladinu aminokyselin v krvi rychleji a dříve než kasein, proto se skvěle hodí po tréninku, kdy dochází k zahájení procesu regenerace. Oproti tomu trávení kaseinu je pomalejší – trvá přibližně šest až sedm hodin – což je ideální právě pro průběh spánku.

Večerní svačina plná mléka

Pokud máte za sebou tréninkový den, sáhněte po večerní svačině v podobě mléčných produktů, jako jsou tvaroh, sýr cottage nebo jogurt. Sáhnout můžete také po kaseinovém proteinovém prášku, který skvěle doplní a dochutí ovocné smoothie.

Večerní svačení může být přínosné také pro vytrvalostní atlety. Protein podporuje regeneraci a růst svalové hmoty, ale přispívá také k produkci důležitých tělesných bílkovin v podobě hormonů a enzymů. Ty naše tělo využívá k přeměně zkonzumované potravy na energii.

Nejen bílkoviny, ale také sacharidy

Kvalitních zdrojů sacharidů se nemusíte bát ani pozdě večer. Obzvláště vytrvalostní sportovci, kteří se chystají na ranní závod, volí sacharidy v kombinaci s bílkovinami, aby posílili zásoby sacharidů na další den. Tato kombinace je vhodná také pro ty, kteří za sebou mají večerní trénink nebo závod. Umožní doplnit potřebné živiny před spaním.

Čtěte k tématu: Sportovci to smí přehánět s bílkovinami

Existují sportovci, kteří se večerního svačení bojí z důvodu narušení odbourávání tělesného tuku během spánku. Pravdou však je, že pokud je zachována kalorická rovnováha, neměla by konzumace sacharidů a bílkovin ve večerních hodinách u sportovců vést k přibírání na váze. V případě sportovců, u nichž je přibírání na váze žádoucí, je další pokrm po večeři skvělým způsobem, jak tělu dodat extra kalorie.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Lékařka a expertka na výživu ve společnosti Herbalife

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).