Hlavní navigace

Při úžehu a úpalu pomůže mokrá žínka i homeopatika

Sdílet

 Autor: SXC
Kdo se ještě nesetkal s úžehem či úpalem, má štěstí, ale třeba u malých dětí to jde rychle: organismus se přehřeje, a co teď? Kromě konvenční medicíny pomohou drobné triky i homeopatie.

Léto se blíží a s ním i častý úpal. Tedy přehřátí organismu, ať už vlivem slunce, nebo například kvůli tomu, že člověk (nebo malé dítě) zůstane dlouho na slunci v autě. A slunce umí způsobit i nepříjemné popáleniny. Znáte zásady první pomoci?

Úžeh - přehřátí mozku způsobené silným slunečním zářením
více informací, prevence, první pomoc: ÚŽEH

Úpal - reakce našeho organismu na jeho vystavení vysokým teplotám
více informací, prevence, první pomoc: ÚPAL

Mokrá žínka coby jednoduchá pomoc


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Úpal či úžeh hrozí jak na pláži, v autě při cestě na dovolenou, tak i v rozpáleném měs­tě

Mějte pro takové případy připravené na dlouhé cesty autem třeba k moři jednak mokré ubrousky či žínky v mikrotenovém sáčku. Předem je namočte ve slabé koupeli z obyčejného octa (mix jedna ku dvěma ocet vůči vodě). Uložte je někde v relativním chladu (například pod sedačkou auta nebo je stačí za jízdy na chvíli vyvěsit do průvanu otevřeného okénka, aby trochu zchladly) a vždy dvě a dvě omotané kolem zápěstí a kotníků pomohou tělu v případě přehřátí snížit teplotu.

Pro miminka mějte připravenu ještě jednu žínku na čelo – rychle dokáže snížit teplotu těla a odebrat přebytečnou horkost. Rychlou první pomocí je i jogurt nebo ještě lépe tvaroh, který koupíte někde cestou. Chladný, vytažený z lednice supermarketu, a natřený opět na čelo a zápěstí či kotníky, dokáže rychle vyhnat horkost z těla a snížit teplotu. Samozřejmostí je posadit člověka stiženého úpalem či úžehem do stínu a mimo dosah slunce a horka a zajistit mu dostatek tekutin. Pozor: nikoliv studených, ale vlažných.

Pomoci mohou i homeopatika

Vyrážíte-li za sluncem, vezměte s sebou také homeopatika. Taková Belladonna CH 6 třikrát denně šest bobulek se osvědčila nejen při všech přehřátích těla, ale i při nadměrném opalování, popáleninách na kůži, úpalu či úžehu. Také při všech akutních zánětech kůže, jimiž spáleniny ze slunce rozhodně jsou. Mimochodem: na ty platí kromě starého babského receptu jogurtu také český vynález Hemagel natřený v tenké vrstvě na velkou plochu spáleniny.

Další dobrá tubička je Aconitum CH 6. Opět třikrát denně, ale pět bobulek, umí zmírnit pocity horka v těle, pocit horké kůže a nesnesitelnou bolest popálenin. Hodí se tedy i tehdy, kdy už došlo na slunci k postižení kůže.

Lékařka Hana Váňová, která se homeopatii dlouhodobě věnuje, ještě nabízí další praktickou ampulku: Apis mellifica 15 CH. „Hodí se při pocitu bodání velkým množstvím rozžhavených jehliček na kůži. Bolesti se zlepšují studenými obklady a na horkou, růžově červenou kůži, pomůže brát i pět granulí co dvě až čtyři hodiny Apis mellificy,“ říká lékařka.

Puchýře se dají také vyléčit

Pokud jste to se spálením na slunci přehnali až do puchýřů, opět zkuste Hemagel – čirou lepkavou mast, která umí za mokra hojit rány. A přidejte také podle rady Hany Váňové homeopatikum Cantharis 9 CH, opět pět granulí co dvě až čtyři hodiny až do zlepšení potíží. „Nasazují se tehdy, jsou-li puchýřky naplněné čirou tekutinou. Jde o takzvaný zánětlivý stav kůže způsobený slunečními paprsky,“ popisuje.

Způsobí-li slunce horečku a vážnější potíže, můžete nasadit další lék: Gelsemium sempervirens 9 CH nebo 15 CH. Bere se podle Hany Váňové pět granulí čtyřikrát denně a to opět do zlepšení potíží. A začněte je brát v okamžiku, kdy tělo na teplo a přehřátí reagovalo horečkou, stavy spojenými s ochablostí, pocitem otupělosti či třesavkou. „Člověk má také obvykle zarudlý obličej, následuje silná bolest hlavy zvláště v zadní části, s vyzařováním bolestí do krku a ramen. Může být až dvojité vidění. Chybí pocit žízně při takovém stavu,“ říká lékařka, což ovšem neznamená, že postižený nežízní. Zavodnit tělo je nutné vždy a to opět vlažnou vodou po doušcích.

A ještě jedna rada od lékařky před cestou k moři: pořiďte si ampulku Natrum Muriaticum o síle 15 CH nebo 30 CH a užijte preventivně 1×10 granulí před cestou k moři. Mělo by to pomoci lidem citlivým na snadné spálení kůže, aby se tentokrát nespálili.  

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).