Hlavní navigace

Praktici obvolávají rizikové pacienty a informují je o očkování proti covidu

12. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Před sebe telefonní seznam pacientů a do ruky sluchátko. Praktici k výkonu své profese přidali ještě „telemarketing“. Obvolávají rizikové pacienty a zvou je na očkování proti covidu-19. „Má to smysl,“ říká jedna z nich a popisuje, jak se praktickým lékařům změnil pracovní život v průběhu pandemie.

Primární péče je základním pilířem zdravotnictví, bez kterého bychom se neobešli ani v klidnějších časech. Jsou to právě praktičtí lékaři, na které se nejprve obracíme s našimi zdravotními potížemi. Jsou takovým odrazovým můstkem na další vyšetření ve specializovaných ambulancích. Nyní se k jejich pracovní náplni přidala i prevence proti onemocnění covid-19.

Co všechno řeší praktici v čase koronaviru

Práce praktickým lékařům nyní v pandemii bezpochyby přibyla. Kromě jejich běžné agendy se na ně pacienti obracejí se svými příznaky a konzultují případnou léčbu covidu, mají-li potvrzený pozitivní test.

„U pacientů, kteří nejsou rizikoví a mají pouze lehké příznaky onemocnění, můžeme fyzický stav vyšetřit až podle vývoje. Případně je pozveme na otestování do naší ordinace v odděleném čase nebo je odkážeme na testovací centrum. Výsledky s nimi dále konzultujeme, stejně tak jako postup léčby,“ popisuje praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Dodává, že k tomu patří i zajištění následné péče v nemocnicích, třeba u pacientů, kteří mají dlouhodobé potíže po prodělání onemocnění, tzv. postcovid. V těchto případech jsou konzultace někdy vhodné nejprve pouze distanční formou. Tedy telefonicky nebo pomocí nějaké elektronické aplikace, pokud ji ordinace využívá.

Prevence onemocnění: očkování u praktiků má výhody

Praktici v současné době zajišťují i prevenci onemocnění. To znamená, že pacientům nejen radí, jak se před onemocněním chránit, ale nabízejí i očkování, která jsou nyní běžně dostupná v některých ordinacích. O tom, zda bude praktik své pacienty očkovat, si však rozhoduje sám, stejně tak může volit i druh vakcíny. „Očkování u praktických lékařů nyní vzrůstá na významu, protože již máme běžně dostupné vakcíny v našich ordinacích,“ ubezpečuje Ludmila Bezdíčková, která je členkou Společnosti všeobecného lékařství.

Právě nedostatek vakcín v ordinacích praktiků na jaře tohoto roku mohl vést k nízké proočkovanosti seniorů v České republice. Lékaři měli tehdy vakcíny přislíbené, ale jejich dodávky vázly, takže museli očkovací termíny rušit.

Distribuce vakcín nyní funguje standardně tak, že po objednání v jednom týdnu jsou vakcíny doručeny v týdnu následujícím. „Můžeme vakcíny objednávat v minimálním množství třiceti dávek Pfizer, respektive padesáti dávek Moderny nebo Janssen. Což nám umožňuje poměrně flexibilně plánovat očkování v našich ordinacích,“ pochvaluje si praktická lékařka.  

K výhodám očkování u praktiků patří i skutečnost, že lékař pacienta zná. Ví tedy, v čem je třeba úzkostný, čeho se bojí a může mu s porozuměním vysvětlit, jak individuálně přistoupit k očkování proti covidu. „Stejně tak s nimi probíráme možné nežádoucí účinky po vakcinaci. Rádi bychom v tomto pacienty uklidnili, protože opravdu závažných nežádoucích účinků jsme pozorovali úplné minimum a všechny se je snažíme důsledně hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv,“ uvedla lékařka. Mimochodem, hlásit vedlejší účinky vakcín proti covidu může i každý očkovaný. V samostatném článku najdete návod, jak nahlásit nežádoucí účinky vakcín.

Očkování proti covidu u praktického lékaře

  • Praktici v celé České republice naočkují denně sedm až osm tisíc lidí, z nichž jde téměř polovina teprve na první dávku. 
  • Minimální interval posilující 3. dávky je 6 měsíců od předchozí.
  • Pokud neočkuje přímo váš praktik, můžete se obrátit i na toho, u kterého nejste registrovaní.

Pacienty oslovujeme i opakovaně, říká lékařka

Praktici nyní očkují jednak třetí posilující dávkou, ale aplikují také první a druhé dávky u ještě nenaočkovaných osob. V rizikové skupině, což jsou občané starší 65 let, je jich bez očkování stále ještě necelá polovina, tedy zhruba 350 tisíc seniorů.

Praktičtí lékaři dostali od zdravotních pojišťoven ucelené informace o vakcinaci všech klientů. Mají tedy přehled o tom, kdo byl a kdo nebyl očkován. „Neočkované osoby nad 60 let jsme již oslovili, a to dokonce několikrát,“ popisuje lékařka.

Lékaři k tomu využívají jednak automatické SMS, ale hlavně telefonují. To znamená, že si zobrazí nebo vytisknou seznam svých nenaočkovaných pacientů, kteří patří do tzv. rizikové skupiny, a jednoho po druhém obvolávají. „Jsou tu lidé, kteří i opakovaně očkování odmítli. Přesto se je nyní snažíme znovu oslovit,“ říká Ludmila Bezdíčková. Během léta se jim takto podařilo přesvědčit asi 20 procent seniorů.

V poslední době se situace začíná pomalu obracet. Pod vlivem nárůstu počtu nemocných covidem se přesvědčování začíná dařit a někteří dříve přesvědčení „odpírači vakcíny“ se dokonce hlásí sami. „Takže vidíme, že tato naše práce má smysl,“ dodává lékařka, která očkuje nejen ve své ordinaci, ale i v mobilních očkovacích centrech nebo dochází za imobilními pacienty do domácností.

Přeočkování 3. posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 pak doporučuje všem seniorům a chronicky nemocným hned po uplynutí šesti měsíců od předchozí dávky.

Odborná spolupráce:

bezdickova-ludmila-1

MUDr. Ludmila Bezdíčková

Praktická lékařka, působí v ordinaci v Praze 6, je členkou Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).