Hlavní navigace

Kam přesně míří jídlo a drogerie z potravinové sbírky? Přispět můžete už tuto sobotu

9. 11. 2023

Sdílet

Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, koupí trvanlivých potravin a drogerie. A to buď v sobotu 11. listopadu přímo ve dvou tisících obchodů, nebo během týdne prostřednictvím online nákupů.

Za deset let svého fungování se Sbírka potravin stala největší charitativní akcí v Česku a díky ochotným dárcům se podařilo vysbírat 4659 tun potravin, tedy v přepočtu 9,32 milionu porcí jídla, a 595 tun základních hygienických potřeb.

Současná role potravinových bank je v systému pomoci lidem v nouzi mnohem důležitější než kdykoli v minulosti. Je opravdu potěšující, že se nám podařilo vybudovat fungující systém pomoci pro spoluobčany v nouzi. Jejich počet bohužel každým rokem narůstá, podle statistik se v současné době nachází pod hranicí chudoby až 15 procent všech obyvatel České republiky, vyčíslil Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank. 

Často jde o matky samoživitelky, osamělé seniory či rodiny v krizi. Nejvíce pomůžete nákupem základních trvanlivých potravin a drogerie. Těchto produktů je v potravinových bankách stále nedostatek. 

Kam putuje pomoc vybraná při potravinových sbírkách

Za důležité považuje, že se daří rozšířit možnosti darování, ať už počtem obchodů, nebo prodloužením možnosti darovat prostřednictvím online. Vedle spolupráce s velkými charitativními partnery spustily potravinové banky také distribuci potravin a drogerie formou přímého prodeje, respektive sítí vlastních výdejních míst. Web Vitalia o tom psal zde.

Galerie: Jak vypadá výdejna jídla a drogerie z potravinových bank

Aktuální podzimní kolo Sbírky potravin se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023 ve více než 2000 prodejnách v rámci celé České republiky. Pomoc je zaměřena zejména na seniory, rodiny v krizi, rodiče samoživitele, pěstounské rodiny, hendikepované občany či lidi bez domova.

Vše, co nakoupíte, můžete v zapojených obchodech předat dobrovolníkům v zelených zástěrách nebo do označených sběrných boxů, odtud bude nákup převezen do některého ze skladů potravinových bank. 

Už od 7. až do 21. listopadu lze také darovat potraviny a drogerii prostřednictvím online obchodů Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco. Na darování drogistického zboží se v rámci sbírky soustředí drogistické řetězce dm drogerie, ROSSMANN a Teta drogerie. Do posledního kola Sbírky potravin letos na jaře se zapojilo více než 4000 dobrovolníků z řad zaměstnanců obchodních řetězců i neziskového sektoru. 

Více informací na webu Potravinové sbírky.

Podpora potravinových bank musí být stabilní, neboť v souvislosti s aktuální ekonomickou situací narůstá počet obyvatel ohrožených chudobou. Jenom letos jsme na podporu potravinových bank přispěli částkou přes 100 milionů korun, a to na jejich provoz i vybavení, vyčíslil ministr zemědělství Marek Výborný s tím, že důležitý aspekt Sbírky potravin představuje i omezování plýtvání potravinami.

Podle ministra je s ohledem na vysoký počet lidí v nouzi důležité rozšíření sbírek o darování nábytku či oděvů, s čímž souvisí i možná diskuze o výši DPH na darování tohoto typu zboží. 

Přispíváte na charitu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Jako redaktorka se specializací na zdravotnictví prošla deníky Lidové noviny a Mladá fronta DNES. Už několik let se věnuje on-line žurnalistice jako autorka i editorka, psala například o mýtech a dezinformacích pro Seznam Zprávy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).