Hlavní navigace

Houby jsou to pravé pro posílení imunity

14. 9. 2012

Sdílet

 Autor: focus-agency.org
Ještě rostou, ale těm nejznámějším brzy odzvoní. Ochutnejte neznámé druhy, posilte si jimi imunitu a zlepšete paměť. Tato čtveřice by neměla chybět ve vašem podzimním jídelníčku.

Podle údajů CZU loni každá česká rodina z lesa vynesla průměrně sedm kilogramů babek, klouzků a hřibů. Před deseti lety to bylo jen pět a půl kila. Za vzrůstajícím trendem mohou jistě výhodné finanční podmínky při výkupu hub (1kg hřibu dubového/550 Kč), ale docela určitě i vášeň pro tu nebeskou chuť. Češi jednoznačně houby milují, a dobře děláme. Houby totiž neobsahují tuky, mají tedy nízkou energetickou hodnotu, ale obsahují minerální látky, malé množství bílkovin a sacharidů, hodně vlákniny a hlavně vodu. Té v sobě mají skoro jako meloun, tedy až 90 %. V zažívacím traktu se nám proto dlouho nezdrží, takže nejsou nezdravé, i když obsahují jisté množství těžkých kovů a dalších látek.

Čtěte také: Plesnivé babky rakovinu nezpůsobí aneb nesmysly o houbách

Houba Reiši
Autor: focus-agency.org

Houba Reiši

Teplo, déšť, teplo, zrovna jako v posledních dnech nahrává vášnivým sběračům. Aktuálně ještě rostou hlavně letní druhy hub, hřibovité houby, holubinky, ryzce nebo závojenky. Jestli ale houby rozlišujete jen podle „proužků zespoda“ – to jsou ty nejedlé a podle „koleček zespoda“ – to jsou pro vás ty dobré, budete mít brzy po sběru. Podzimní dny už hřibům, babkám a klouzkům moc přát nebudou. 

Houby podporují imunitu

Odpírat si houby ale nemusíte. Přijděte na chuť druhům neznámým, leč prověřeným a ještě si jimi ozdravte organismus. Léčivé houby totiž umí nastartovat imunitu před nastupující zimou. Odvanou deprese, únavu a zmírní průběh případného nachlazení. Potvrdit si to můžete hned se čtyřmi houbami.

Přečtěte si také: Léčivé houby koupíte v lékárně i bylinkářství

Reishi

Houba reishi, královna mezi houbami v pestrosti obsažených účinných látek, je ve světě známá především jako doplňující prostředek v průběhu léčby rakoviny. Mírní následky chemoterapie a pomáhá organismu nabrat síly po velkém fyzickém i psychickém vyčerpání. Proto je právem považována za nejúčinnější houbu v boji proti únavě. Reishi působí pozitivně také při snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi a je známá i svými protizánětlivými účinky.

Shii-take


Autor: focus-agency.org

Houba Shii-take

„Významné účinky má také houba shii-take, jež je hodnotným zdrojem proteinů, draslíku a zinku, především v oblasti posilování imunity. Na posílení obranyschopnosti organismu se shii-take podílí zejména vysokým obsahem prospěšné látky lentinan, která eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitální infekční onemocnění. Houba obsahuje také eritadenin, který snižuje obsah cholesterolu v krevním séru a má antitrombotické účinky,“ láká nás k ochutnávce Ivan Jablonský, odborník na léčivé houby.

Přečtěte si dále: Houby jsou výborné do jídelníčku na hubnutí

Hericium

Další účinnou houbou je korálovec ježatý, neboli hericium. Mezi jeho silné stránky patří především blahodárné působení na záněty v oblasti zažívacího ústrojí a trávení. Poradí si nejen se žaludečními potížemi a vředy dvanáctníku, pozitivně stimuluje také nervovou soustavu, koncentruje pozornost a zlepšuje paměť.

Hnojník obecný 

Naší pozornosti neunikl ani hnojník obecný. Obsahuje důležité bílkoviny, dvacet druhů aminokyselin a široké spektrum minerálních látek a vitaminů. Vynikající výsledky si připisuje především při snižování hladiny cukru v krvi. Používá se také pro úpravu vysokého cholesterolu v krvi a má příznivé účinky na krevní tlak.

Čtěte také: Houby rostou. Co s nimi, aby vydržely?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).