Hlavní navigace

Plenková dermatitida aneb opruzený zadeček

9. 9. 2016

Sdílet

 Autor: pixabay.com/renesansyork
Jedním z nejčastějších kožních problémů kojenců je plenková dermatitida. Jak o pokožku miminka pečovat preventivně a čím podrážděný zadeček léčit?

Plenková dermatitida

Je běžnou formou opruzenin u kojenců a batolat. Vzniká třením plen a kalhotek a chemických látek z moče a stolice. Místo poté začínají osidlovat plísně a bakterie. Postižená místa zarudnou a tvoří se na nich drobné puchýře. Takto narušená pokožka potřebuje pravidelnou péči a citlivé ošetření.

Jak pečovat o kojeneckou pokožku preventivně?

Citlivá dětská kůže vyžaduje speciální péči, která spočívá zejména v dodržování hygienických návyků a pravidelném preventivním mazání oblastí v okolí zadečku kvalitní dětskou kosmetikou.

Hygienická opatření:

  • Výběr plenkových kalhot správné velikosti nebo o jedno číslo větší.
  • Častá výměna plenkových kalhot bez ohledu na znečištění.
  • Výměna plenek vždy co nejdříve po stolici, která je největším dráždidlem.
  • Po každé výměně plenky opláchněte zadeček teplou vodou.
  • Pokud to jen lze, nechte dítě „rozbalené“, tedy bez plen. Pro lepší hygienu můžete použít dětskou přebalovací podložku.
  • V případě používání látkových plen používejte pouze prací prášky pro dětskou citlivou kůži a dbejte na dostatečné vymáchání.
  • Používejte pouze nedráždivé mycí prostředky vhodné pro dětskou kůži.
  • Po omytí místo šetrně vysušte jemným přikládáním ručníku či pleny, nikoli třením.
  • Po vysušení ložiska je při každé výměně pleny nezbytně nutné mazat místo ochranným bariérovým krémem. Například Bepanthen Care (cena od 100 Kč/30 ml), Rybilka (cena od 90 Kč/100 ml), Sudocrem (cena od 90 Kč/60 g) a další.

Čím léčit, když už je problém?

Každou opruzeninu je třeba začít léčit už v počátečním stadiu. „Nejúčinnější ochrannou látkou na kůži je oxid zinečnatý v koncentraci od 4 do 10 procent. Bariérový krém s obsahem oxidu zinečnatého je nutné nanášet jen v tzv. ultratenké vrstvě. Chybně se totiž stává, že maminky aplikují ochranný krém v silné vrstvě v domnění, že dítěti víc pomohou. Opak je však pravdou, protože tím způsobí jeho nechtěný okluzivní efekt a stav se může naopak zhoršit. Pod silnou neprodyšnou vrstvou se totiž mohou rozmnožit patogeny,“ varuje dermatolog Pavel Konrád z kožní ambulance Dobřichovice.

  • Např. Zitenax obsahuje látky (chlorhexidin a zinek), které mají ochranné, antibakteriální a antimykotické vlastnosti. Navíc podporují hojivé procesy v kůži, která mokvá a je neustále vystavena vlhkosti. Cena 120 Kč/50 ml.

Základním předpokladem pro zdárnou léčbu jsou zmíněná hygienická a režimová opatření.

V první řadě je nutné snížit vlhkost kůže a zamezit tření v postižené oblasti. Přípustné je i vysušení ložiska proudem teplého vzduchu – pomocí fénu.

Pokud však problém přetrvává, zánět se rozšiřuje nebo zhoršuje, raději jděte k lékaři, který určí nejvhodnější léčbu. Podle toho, zda se do porušené kůže nastěhovaly bakterie, nebo kvasinky, vám předepíše buď antibakteriální, nebo antikvasinkový preparát.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).