Hlavní navigace

Před jídlem, po jídle, dotýkat se jich prsty a kolik si jich vzít? Jak se mají správně užívat homeopatika

6. 12. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ať už lidé volí homeopatii jako hlavní léčebnou metodu, nebo jako metodu podpůrnou, doplňující užívání klasických léků, často řeší úplně praktické otázky týkající se užívání homeopatik. Přinášíme odpovědi na nejčastější z nich.

Homeopatie není žádnou novinkou, která se objevila v posledních desetiletích. Za jejího zakladatele je považován německý lékař Samuel Hahnemann, myšlenka naléčení podobného podobným je mnohem starší. Jako první ji zformuloval už v pátém století Hippokrates, kterého pokládáme za otce moderní medicíny. A ve středověku se zákonem podobnosti zabýval také alchymista a lékař Paracelsus

Za Hahnemanna, který žil v letech 1755 až 1843, si lékaři zprvu vyráběli homeopatika sami, ale brzy začaly v Německu vznikat první specializované lékárny. Každopádně už během 19. století se homeopatie rozšířila do USA, Indie, Ruska, jižní Ameriky a některých afrických zemí. V Česku pak vešla ve větší známost po roce 1989 – vůbec nejčastěji si díky ní lidé léčí nachlazení, dále pak užívají homeopatika na podporu imunity a také pro mírnění stresu a úzkostí. 

Správné dávkování a další tipy

1. Jak snadné je užívat homeopatika

Nejčastější lékovou formou u homeopatických léčivých přípravků jsou homeopatické granule. Rozpouštějí se přímo v ústech, ideálně pod jazykem, a po rozpuštění se nezapíjí. Stejným způsobem se užívají i homeopatické tablety. Homeopatické léky ve formě sirupů, perorálních roztoků a podobně se podávají běžným způsobem jako ostatní léky. 

2. Jaké je správné dávkování? 

U vícesložkových přípravků je správné dávkování napsáno na krabičce a v příbalovém letáku. U jednosložkových přípravků – granulí v tubách – dávkování určuje lékař nebo lékárník podle typu potíží. Nejčastější dávkování bývá 5 granulí 3× denně. U akutních stavů se homeopatické léčivé přípravky podávají ve vyšší frekvenci, v případě zlepšení stavu či prevence je frekvence podávání nižší. 

Vyzkoušeli jste už homeopatii a na co?

3. Lze se homeopatik dotýkat prsty? 

Vyvarovat se dotýkání homeopatických léků prsty je doporučováno hlavně z hygienických důvodů. Pro bezdotykové podávání homeopatických léků existují také patentované speciální lékové tuby, ze kterých si snadno přesný počet granulek nadávkujete a z víčka nasypete přímo pod jazyk. 

4. Před jídlem, nebo po jídle? 

Homeopatické léky je vhodné užívat ve chvíli, kdy máme čistou dutinu ústní, a to kvůli tomu, aby se lék dobře vstřebával. Přibližně čtvrt hodiny před a čtvrt hodiny po podání léku se doporučuje nejíst a nepít kromě čisté vody, nekouřit a také si nečistit zuby.

5. Kdy zahájit léčbu? 

V případě akutních stavů je nejlepší zahájit léčbu ihned, jakmile se objeví první příznaky. Na počátku je vhodné homeopatické léky nasadit v dávkách několikrát denně, poté, co se zdravotní stav zlepší, je vhodné frekvenci dávek snížit. 

Homeopatika na bradavice: perfektně na ně funguje túje Přečtěte si také:

Homeopatika na bradavice: perfektně na ně funguje túje

6. Lze homeopatika kombinovat s jinými léky? 

Homeopatické léky mohou být užívány jako hlavní léčebná metoda nebo jako metoda doplňková při léčbě konvenčními léky. Při užívání homeopatie nejsou známy žádné interakce s jinými léky či přípravky. 

7. Komu lze homeopatické léky podávat? 

U homeopatických léků se neočekávají žádné známé nežádoucí účinky. Většina homeopatických léků je díky tomu bez omezení vhodná pro všechny věkové skupiny, a to i děti, těhotné či kojící ženy nebo seniory. 

8. Jak se podávají u dětí? 

Homeopatické léky se dětem podávají stejným způsobem jako dospělým. U menších dětí, kterým by mohly granulky zaskočit, je praktické rozpustit je s trochou vody ve sklenici nebo v lahvičce a nechat jim je popíjet během dne. 

9. Mohou je užívat diabetici? 

Homeopatické granule obsahují sacharózu a laktózu – 5 granulí (běžná dávka) obsahuje 0,21 g sacharózy a 0,037 g laktózy – 1 dóza granulí v jednodávkovém obalu (Oscillococcinum) obsahuje 0,85 g sacharózy a 0,15 g laktózy. U diabetiků je dobré poradit se s lékařem, aby určil nejvhodnější lékovou formu a její dávkování.

Zdroj: 

tiskové materiály Homeopatické lékařské asociace

 Světhomeopatie.cz

NIH: A brief history of homeopathy

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).