Hlavní navigace

Očkovací průkaz bude od prosince v elektronické podobě

27. 10. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dnes již běžně používaný eRecept získá na přelomu letošního roku několik „bratříčků“. Státní ústav pro kontrolu léčiv rozšíří jeho funkce o elektronický očkovací průkaz, ePoukaz nebo eRecept s modrým pruhem. Navíc příští rok si lidé mohou elektronický recept vyzvednout i v zahraničí.

Aplikaci, která vám řekne, jaké léky berete a kdy jste si je naposledy vyzvedli, můžete mít v telefonu už nyní. Je součástí funkce eReceptu, ale podmínkou je mít občanku s čipem nebo účet na www.eidentita.cz. A od prosince vám může také napovídat, že je potřeba se objednat k lékaři na přeočkování. Umožní to zavedení elektronického očkovacího průkazu neboli eOčkování.

Co již pacienti využívají

eRecept

  • eRecept funguje od roku 2011. Jen za loňský rok bylo předepsáno téměř 80 milionů eReceptů. Téměř všechny putovaly k pacientům ve formě SMS, velmi malá část měla podobu e-mailu. Drtivou většinu eReceptů si lidé vyzvedli. Alespoň to ukazují data SÚKL, která jsou volně dostupná na webu. Právě SÚKL eRecept vytvořil a zodpovídá za jeho chod.
  • Do systému je zapojeno již přes 18 tisíc zdravotnických zařízení, téměř tři tisíce lékáren a 46 tisíc lékařů. Ti stejně jako pacienti ocenili eRecept zejména v době, kdy vrcholily počty nakažených chorobou covid-19, kdy se předepisování eReceptů blížilo hranici 10 milionů receptů za měsíc.

Sdílený lékový záznam

Novinka: eOčkování a jeho benefity

Systém eOčkování dokončuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), pod nímž vznikl i eRecept a nověji také elektronický lékový záznam, který eRecepty dokáže přiřadit ke konkrétním pacientům. eOčkování začne fungovat od 1. prosince letošního roku.

„Jde o novou funkcionalitu eReceptu. Pacientům nabídne výrazný benefit, protože už nebude třeba kvůli přehledu o aplikovaných vakcínách uchovávat po celý život papírový očkovací průkaz,“ říká mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

V praxi bude eOčkování fungovat tak, že lékař bude muset po očkování, ať už hrazeném pacientem, nebo zdravotní pojišťovnou, zadat do systému eReceptu informaci o podání vakcíny. Systém lékaři nabídne případný termín přeočkování a lékař si jej upraví dle aktuální potřeby.

Pacient bude moci přes aplikaci nahlížet na to, jaká očkování podstoupil. Jakmile se bude blížit doba přeočkování, dostane od eOčkování e-mailem nebo notifikací v aplikaci upozornění, že by se měl objednat ke svému lékaři.

Je tu problém: v evidenci budou jen nová očkování

Pro lékaře bude elektronické zapisování očkování povinné. Do systému budou data zapisovat praktičtí lékaři pro dospělé, pediatři, lékaři v nemocnicích, v očkovacích centrech či centrech cestovní medicíny.

Povinné zapisování se ale bude týkat pouze vakcín podaných po 1. prosinci 2021. Pacienti budou sice mít možnost požádat lékaře, aby jim zapsal i dřívější očkování, lékař ale nebude mít povinnost žádosti vyhovět. Nicméně SÚKL slibuje, že do systému se v budoucnu automaticky překlopí například údaje o očkování proti covidu, neboť tato data má stát k dispozici. S eOčkováním ale nejprve nebudou propojena.

Podle pediatričky Ilony Hülleové, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, ale nekompletní databáze očkování nebude spolehlivá. Navíc v silách lékařů není všem eOčkování vysvětlovat a databázi doplnit. Například pediatři stále ještě čelí velkému náporu dětí nemocných s akutními respiračními infekcemi, do toho rostou počty nemocných covidem-19, takže některé ordinace musí obsloužit i 80 malých pacientů denně, což je nezvykle vysoké číslo.

„Nedovedu si vůbec představit, že bychom všem dětem, které máme registrované, měli přepisovat očkovací průkazy do elektronické podoby. My dnes nestíháme ani ošetřovat akutně nemocné pacienty,“ upozorňuje Ilona Hülleová s tím, že i kdyby lékaři očkovací minulost pacienta doplňovat zvládali, potrvá delší dobu, než bude eOčkování kompletní.

Lékařka také upozorňuje, že termín 1. prosince je tak rychlý, že ordinace do tohoto data nemusí stihnout zavést vše do praxe. „Chybí nám zejména prováděcí vyhláška, která by přesně definovala, co všechno se bude do tohoto průkazu zapisovat a jakým způsobem,“ podotýká Ilona Hülleová. Část lékařů o nové povinnost zatím vůbec neví. Patří mezi ně například předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR Zorjan Jojko, který se o eOčkování dozvěděl až od redaktorky Vitalia.cz.

Kdo všechno uvidí do eOčkování

Lidé budou moci do eOčkování nahlížet několika způsoby. Buď prostřednictvím bankovní identity, tedy přístupových údajů, které používají pro své elektronické bankovnictví, pomocí jména s heslem a SMS kódem, díky občanskému průkazu s čipem, čipové kartě Starcos či prostřednictvím služby MojeID. Dostat se k údajům mohou lidé i prostřednictvím portálu občana.

Do eOčkování budou mít přístup kromě lékařů také lékárníci, farmaceuti, ale i někteří pracovníci krajských hygien. Pokud je pacient proti, může udělit jmenovitý zákaz k nahlížení do eOčkování. Pokud naopak bude chtít, aby do něj nahlížel i zdravotník či lékárník, který na to nemá právo, může mu udělit souhlas prostřednictvím aplikace, datové schránky nebo dopisem s ověřeným podpisem. Zákazy a souhlasy zpracovává SÚKL.

Zůstanou novorozencům papírové průkazky?

Kromě pacienta do eOčkování v případě novorozenců budou moci nahlížet také oba rodiče. Ti ale nejspíš budou mít stále k dispozici také papírové zdravotní a očkovací průkazy. Jejich zrušení je v gesci ministerstva zdravotnictví, to zatím na otázku, zda k němu už v prosinci dojde, neodpovědělo.

Podle pediatrů bude dvojí, respektive trojí zápis už tak nyní přetížené lékaře zdržovat. „Zatím mi nebylo odpovězeno na to, zda je nutné duplicitně vyplňovat papírový zdravotní očkovací průkaz, zápis do dokumentace a následně ještě překlopení informací do elektronického očkovacího průkazu,“ uvádí pediatrička Ilona Hülleová.

„Dětských praktických lékařů je nedostatek, ten se neustále prohlubuje a kapacita ordinací se snižuje, jak v počtech lékařů, tak v jejich možnostech zvládnout práci a převzít si pacienty, kteří přijdou o svého praktického dětského lékaře. A ještě nám tady bude nakládáno další administrativou. Proto eOčkování musí být velmi jednoduché, fungující a v ideálním případě zapisování do jednoho očkovacího průkazu,“ podotýká dětská lékařka.

Kdy by měly začít platit novinky

  • od 1. prosince 2021 – eOčkování
  • od 1. ledna 2022 – eRecept s modrým pruhem
  • od 1. března 2022 – ePoukaz
  • na jaře 2022 – přeshraniční eRecept
Zdroj: SÚKL pro Vitalia.cz

eRecept nově i s modrým pruhem: na konopí a opiáty

Od ledna příštího roku se systém rozroste o další funkci. Od tohoto data budou recepty s modrým pruhem, na které se předepisují léky s obsahem vysoce návykových látek, pouze v elektronické podobě. Například léčebné konopí nebo léky s opiáty.

Pro pacienta bude vše fungovat stejně jako u klasického receptu, jen na receptu může být předepsán pouze jeden druh léčivého přípravku. Ale stejně jako u běžného eReceptu bude i identifikátor pro ten s modrým pruhem přenosný. 

„Nevidím důvod, proč by si eRecept s modrým pruhem nutně za všech okolností musel vyzvednout přímo ten, pro koho je předepsán. Samozřejmě je to ale z mnoha rozumných důvodů preferovaná a nejlepší varianta,“ podotýká prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Lékárníci budou muset i nadále vést evidenci v knize návykových látek. Doufají ale, že kniha bude mít také elektronickou podobu, byť zatím to není jasné. „V legislativním procesu je nyní vyhláška, která upravuje evidenci těchto receptů. Předpokládám, že se tam objeví i možnost vedení elektronické evidence za podmínek, které je možné ze strany i menších lékáren běžně splnit. Bylo by jen velmi těžko představitelné, kdybychom celou řadu údajů museli ručně přepisovat z elektronických receptů do listinných knih. Je třeba ale také připomenout, že žádanky elektronizovány nebyly, a proto je vhodné ponechat možnost evidence i v listinných knihách,“ popisuje Aleš Krebs. 

Podle něj by lékárnici měli být teoreticky od 1. ledna na výdej eReceptů s modrým pruhem připraveni. Stejně jako na další novinky jmenované v tomto textu. Pokud tedy budou mít naši dodavatelé lékárenských informačních systémů od státu dostatečné informace v potřebném předstihu,podotýká prezident lékárnické komory.

Elektronický poukaz i na zdravotní pomůcky

Úlevou pro pacienty zřejmě bude od 1. března zavedení elektronických poukazů. Ty budou mít podobu devítimístného identifikátoru, který lze poslat stejně jako u eReceptu prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Systém ePoukazů už nyní funguje v testovacím prostředí. SÚKL ale upozorňuje, že jeho předepisování bude po 1. březnu pro lékaře dobrovolné, používat jej proto zatím nemusí. Novinkou ale bude, že kromě lékařů jej budou moci vystavovat i některé zdravotní sestry. Předepisování poukazů jim od 1. ledna 2022 umožní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, ovšem pouze v rozsahu, který stanovil lékař.

Poukaz slouží k předepisování zdravotních pomůcek. Například u pediatrů to jsou především pleny pro postižené děti nebo pomůcky pro inhalaci léčiv na astma. Na poukaz se ale předepisuje také celá řada pomůcek v ortopedii, očním lékařství nebo na ORL. Rozsah pomůcek je široký. „Elektronicky bude možné předepsat poukazy na všechny zdravotnické prostředky, které se dosud předepisovaly v listinné podobě,“ ujišťuje mluvčí SÚKL Klára Brunclíková s tím, že ústav předpokládá vystavení šesti milionů ePoukazů ročně.

eRecept bude možné vyzvednout v zahraničí

Poslední z novinek příštího roku v elektronické preskripci bude možnost vyzvednout si eRecept v jiné zemi EU. Nyní lékaři pacientům, kteří vědí, že si léky vyzvednout v zahraničí, musí vyplňovat klasický papírový recept, na jaře příštího roku by to už ale nemuselo být nutné a vše by mohlo jít jen elektronicky.

Podle SÚKL si bude pacient moci vyzvednout jakýkoliv předepsaný eRecept, s výjimkou těch s modrým pruhem, v zemi, která bude do přeshraniční výměny zapojena. Teoreticky by to mělo být například Rakousko, Polsko, Maďarsko, ale také Chorvatsko, Portugalsko, Finsko, Estonsko, Kypr, Lucembursko či Švýcarsko.

Platnost eReceptu, který půjde vyzvednout v zahraničí, se nebude lišit od běžného předepisování. Lékař u něj nebude nic omezovat ani určovat. Předpokladem je, že stejně jako český eRecept půjde vyzvednou v zahraničí, bude si moci cizinec ze zahraniční vyzvednout své léky u nás. „Přeshraniční eRecept bude nabývat na důležitosti v příhraničních oblastech, případně místech s velkým pohybem turistů. K řešení je u něj ale ještě celá řada věcí, ať se jedná o rozdílné požadavky na údaje uváděné na receptech jednotlivých zemí, jejich platnosti, identifikaci pacienta, ale vyřešit je potřeba i jazykovou bariéru, zejména u doporučení lékaře ke způsobu užívání předepsaného přípravku,“ upozorňuje lékárník Aleš Krebs.

Kdy přesně tato možnost začne platit, není jasné, protože systém předepisování přeshraničních eReceptů musí projít auditem ze strany EU. „Termín auditu zatím nebyl stanoven,“ uvádí mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz.

Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, začínala jako redaktorka v Deníku, poté na webu TV Nova. Jedenáct let včetně rodičovské pauzy působila v týmu iDNES.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).