Hlavní navigace

O antikoncepci rozhoduje primárně gynekolog. Ale nemusí

Sdílet

 Autor: Isifa.cz/Lidové noviny/
Loni bylo v Česku uměle přerušeno na devatenáct tisíc nežádoucích těhotenství. Nový průzkum ukazuje, jaká forma ochrany je nejpoužívanější a kdo ji ženám nejčastěji vybírá.

Zatímco před padesáti lety připadalo na jednu ženu průměrně 2,7 dítěte, v roce 2012 to bylo 1,6. Dříve také ženy rodily první dítě kolem dvacátého čtvrtého roku, dnes mnohem později. „Prudce nám stoupá skupina žen, která rodí až kolem 35. roku a 40. roku,“ říká gynekoložka Dagmar Makalová. Tento trend souvisí mimo jiné s ekonomickou situací mladých párů. Je však otázkou, zda je to dobře, protože rodí stále starší ženy a riziko vývojových poruch stoupá. Na druhou stranu je zodpovědnost při početí dítěte chvályhodná. Pokud zatím nemám podmínky pro jeho výchovu, je rozumné chránit se před nechtěným těhotenstvím. Průzkum společnosti Ipsos se zaměřil na to, jaké druhy antikoncepce dnešní ženy preferují a kdo jim pomáhá s výběrem.

Hormonální, nebo nehormonální antikoncepce?

„V loňském roce bylo v České republice uměle přerušeno dvacet tři tisíc těhotenství, pouze čtyři a půl tisíce z těchto těhotenství bylo přerušeno ze zdravotních důvodů, zbytek tvořila neplánovaná či nežádoucí těhotenství,“ říká gynekoložka Dagmar Makalová. Je tedy zřejmé, že otázka ochrany je i po padesáti letech od uvedení antikoncepčních pilulek na trh pro některé ženy stále novum. Osmatřicet procent žen se v současné době nechrání ani hormonálními pilulkami, ani náplastmi, ba ani nitroděložním tělískem. Zrekapitulujme si antikoncepční metody ochrany:

Antikoncepční metody:

  • Hormonální – pilulky, injekce, náplasti, vaginální kroužek, nitroděložní tělísko bez kovu, Implant – není v ČR
  • Nehormonální – nitroděložní tělíska s kovem, přirozené metody, kondom, pesar
Speciál: VYBERTE SI SPRÁVNOU ANTIKONCEPCI

„Kromě nitroděložního tělíska s kovem, které je nehormonální a ještě stále považováno za spolehlivou antikoncepční metodu, jsou ostatní metody spíše otázkou pro lékárníka,“ říká Dagmar Makalová.

„Ke krátkodobým hormonálním antikoncepčním metodám patří injekce, náplasti a vaginální kroužek. Fungují kratší dobu než čtvrt roku,“ upřesňuje gynekoložka. Nitroděložní tělíska jsou vhodná zejména pro ženy, které v následujících letech těhotenství neplánují, na pilulky zapomínají, tím pádem samy snižují jejich ochranu. „Mechanismus účinku tělíska s hormonem je trošku jiný než u hormonální antikoncepce polykací. Nenarůstá po nich děložní sliznice, zahušťuje se hlen v děložním hrdle, tzn., že spermie nejsou schopné proniknout skrz děložní čípek dále do genitálu a působí jako cizí těleso. Brání spermiím, aby se dostaly dál do genitálního traktu,“ vysvětluje lékařka.

Já vám předepíšu tohle, a vy to budete užívat

Jakou formu ochrany žena zvolí, záleží jen na ní, na jejím zdravotním stavu a také na hloubce peněženky. Nikoli výhradně na gynekologovi. „Myslím, že není vhodné říkat pacientce: ´Já vám předepíšu tohle a vy to budete užívat.´ Fér je informovat ji, jaké jsou možnosti, jaká jsou pro a proti, a co si myslím o vhodnosti té které antikoncepce,“ říká Dagmar Makalová.

Jenže tohle je obrázek, který v gynekologických ordinacích často nevídáme. Lékař totiž často nabízí jeden až dva druhy pilulek, jejichž reklamní materiály, bločky a propisky vidíte po celé čekárně a ordinaci. A žena obvykle na svého gynekologa dá. Potvrzuje to i průzkum společnosti Ipsos, která letos v lednu provedla screening 3394 žen ve věku 18 až 35 let, přičemž hlavní průzkum týkající se změny antikoncepce prováděla na 360 ženách. 67 % žen uvedlo, že výběr značky hormonální antikoncepce, kterou aktuálně užívají, ovlivnil gynekolog. Jen 24 % žen si současnou hormonální ochranu zvolilo samo. Partner, matka nebo kamarádky v tomto směru hrají zanedbatelnou roli.

Přečtěte si: Potrat v prášku vyjde na čtyři tisíce. Podle odpůrců je až moc snadný

Při rozhodování o tom, která antikoncepce je pro ně nejlepší, uváděly respondentky na prvním místě spolehlivost, dále bezpečnost a třetí příčku obsadilo doporučení lékaře.
Jak velkou roli hraje gynekolog i při možné změně antikoncepce, ukázal i další bod průzkumu. 29 % žen v blízké době (2–3 roky) neplánuje změnit antikoncepci, ale pokud by jim lékař doporučil jinou metodu ochrany, zvážily by ji. Otázkou zůstává, proč třetina z 3394 žen současnou antikoncepci používá, když s ní pravděpodobně není spokojena. Odpověď přišla vzápětí: 43 % žen chce antikoncepci, která je šetrnější k jejich tělu, 25 % žen leze antikoncepce do peněz, chtějí levnější, a třetí pozici s 24 % drží doporučení lékaře.

V dnešní době nemusí ženy spoléhat jen na doporučení lékaře nebo reklamních letáků, samy mohou propátrat různé možnosti hormonální i nehormonální ochrany. Není od věci zapojit do hledání a volby i partnery, kteří často zcela bezdůvodně zůstávají stát opodál a antikoncepci berou jako čistě ženskou záležitost. I když by to mělo být fifty fifty.

Čtěte dále: Sterilizace: antikoncepce navždy. Nově i za 20 minut v ambulanci

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).